זבלית פרעה

זבלית פרעה היא חיפושית שחורה בעלת כושר תעופה. חלקו הקדמי של ראשה מזכיר קלשון בעל 5 שיניים.

החיפושיות הבוגרות, זכרים ונקבות, נוברות בצואה של פרות, של סוסים ושל בעלי-חיים דומים ויוצרות ממנה כדור בקוטר 6-4 ס”מ. הן אוחזות בכדור בין רגליהן האחוריות, באמצעות בליטות מיוחדות הנמצאות ברגליים, ומגלגלות אותו למחילה שחפרו באדמה.

כדורי הזבל משמשים את החיפושיות להזנה בתקופות שאין בהן זבל בסביבה.

כדורי הזבל משמשים גם להדגרת הצעירים: הנקבות חופרות מחילות, ובקצותיהן – חדר, ומכניסות לכל מחילה כדור זבל אחד. בכל כדור הן חופרות גומה קטנה, מטילות בה ביצה אחת וסוגרות את הגומה בגוש זבל קטן. כתוצאה מכך כדור הדגירה מקבל צורת אגס אופיינית. אחר-כך הן סוגרות את פתח המחילה באדמה. כל נקבה מספיקה לייצר בימיה כדורי דגירה אחדים. זחל החיפושית שבוקע מן הביצה, ניזון מכדור הזבל, מתגלם בתוכו ולאחר שהחיפושית הבוגרת בוקעת מן הגולם, היא פותחת את פתח המחילה ויוצאת החוצה.

לפעמים אפשר לראות חיפושיות אחדות שהגיעו לאותה ערמת הזבל, מתגוששות ונלחמות על כדור הזבל שהכינו, והחזקה ביניהן זוכה “באוצר”. אכן, החיים בזבל…

החיפושית נקראת זבלית פרעה על שום שהייתה מקודשות במצרים העתיקה: היא סימלה את אל השמש, שהמצרים הקדמונים סגדו לו.
הזבלית נוברת בזבל וחופרת באדמה, בעזרת ראשה ורגליה הקדמיות דמויי הקלשון.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גינון טיפולי ברמת הנדיב

במחקרים רבים מוצג הקשר בין סביבה ירוקה, טבע או גנים פורחים ובין תחושות של רוגע ושלווה, הנאה וחיוניות. חובבי גינון מעידים על יתרונות העבודה בגינה ועל התועלת שהם מפיקים מכך: עיסוק מרגיע ומהנה, מעורר חושים, מפעיל שרירים ומאפשר ביטוי יצירתי המניב פירות, תרתי משמע.

למידע נוסף >>

נגישות בשטח

קבוצות עם צרכים מיוחדים

בליווי מדריך של רמת הנדיב, תוכלו לחוות ביקור המותאם במיוחד עבורכם הכולל סיור או סדנה בגני הזיכרון, במרכז המבקרים או במתחם הגינה המאפשרת.

למידע נוסף >>

לאכול כאן

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>