דנאית הדורה

הפרפר דנאית הדורה נקרא גם: דנאית תפוח סדום.

מוטת כנפיו: 7.5 ס”מ, וצבעיהן חום-כתום, ואזור קדמי שחור, ובו כתמים לבנים. על הכנף האחורית של הנקבה יש 3 נקודות שחורות, ואילו אצל הזכר – ארבע. נקודות אלה נראות גם בצד העליון של הכנפיים וגם בצד התחתון.

הנקבה מטילה את הביצים על צמחים פונדקאיים, המשמשים מזון לזחלים לאחר שהם בוקעים מהביצים. הצמחים האלה הם ממשפחת האסקלפיים כגון: פתילת המדבר (שמו העממי: תפוח סדום) וחנק מחודד.

צמחים אלה מכילים חומרים רעילים, המשמשים אותם להגנה מפני בעלי-חיים צמחוניים, אך, למרות זאת, זחלי הדנאית אוכלים את העלים, בלי שהרעל פוגע בהם. ולא רק שהם אינם נפגעים מרעלי הצמחים, אלא הם אף משתמשים בהם להגנה על עצמם בשעת סכנה.

הזחלים צוברים את חומרי הרעל בבלוטות מיוחדות שעל גבם, וכאשר בעל-חיים כלשהו (ציפור, מכרסם וכדומה) מנסה לטרוף אותם, הם מפרישים את החומרים הרעילים, וגורמים לטורפיהם להקיא. צבעי האזהרה של זחלי הדנאית (שילוב של צבע שחור עם צהוב, לבן ואדום) נחרתים בזיכרונם של בעלי-החיים, והם לומדים לא לטרוף אותם.

החומרים הרעילים מגנים על הדנאית לא רק בשלב הזחל אלא גם בשלב הגולם וגם בשלב הבוגר. הפרפרים הבוגרים, המגיחים מן הגלמים, מכילים בגופם את החומרים הרעילים, וגם הם בעלי צבעי אזהרה. והתוצאה ברורה: הטורפים נמנעים מלאכול גם אותם…

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גינון בר קיימא

גינון בר-קיימא מוגדר כגינון המתחשב בצורכי הדור הנוכחי בלי לפגוע בצורכי הדורות הבאים. הוא כולל תכנון גן המתחשב ברכיבים הקיימים באתר

למידע נוסף >>

נגישות בשטח

קבוצות עם צרכים מיוחדים

בליווי מדריך של רמת הנדיב, תוכלו לחוות ביקור המותאם במיוחד עבורכם הכולל סיור או סדנה בגני הזיכרון, במרכז המבקרים או במתחם הגינה המאפשרת.

למידע נוסף >>

לאכול כאן

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>