דנאית הדורה

הפרפר דנאית הדורה נקרא גם: דנאית תפוח סדום.

מוטת כנפיו: 7.5 ס”מ, וצבעיהן חום-כתום, ואזור קדמי שחור, ובו כתמים לבנים. על הכנף האחורית של הנקבה יש 3 נקודות שחורות, ואילו אצל הזכר – ארבע. נקודות אלה נראות גם בצד העליון של הכנפיים וגם בצד התחתון.

הנקבה מטילה את הביצים על צמחים פונדקאיים, המשמשים מזון לזחלים לאחר שהם בוקעים מהביצים. הצמחים האלה הם ממשפחת האסקלפיים כגון: פתילת המדבר (שמו העממי: תפוח סדום) וחנק מחודד.

צמחים אלה מכילים חומרים רעילים, המשמשים אותם להגנה מפני בעלי-חיים צמחוניים, אך, למרות זאת, זחלי הדנאית אוכלים את העלים, בלי שהרעל פוגע בהם. ולא רק שהם אינם נפגעים מרעלי הצמחים, אלא הם אף משתמשים בהם להגנה על עצמם בשעת סכנה.

הזחלים צוברים את חומרי הרעל בבלוטות מיוחדות שעל גבם, וכאשר בעל-חיים כלשהו (ציפור, מכרסם וכדומה) מנסה לטרוף אותם, הם מפרישים את החומרים הרעילים, וגורמים לטורפיהם להקיא. צבעי האזהרה של זחלי הדנאית (שילוב של צבע שחור עם צהוב, לבן ואדום) נחרתים בזיכרונם של בעלי-החיים, והם לומדים לא לטרוף אותם.

החומרים הרעילים מגנים על הדנאית לא רק בשלב הזחל אלא גם בשלב הגולם וגם בשלב הבוגר. הפרפרים הבוגרים, המגיחים מן הגלמים, מכילים בגופם את החומרים הרעילים, וגם הם בעלי צבעי אזהרה. והתוצאה ברורה: הטורפים נמנעים מלאכול גם אותם…

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גן טביעת הרגל

המונח טביעת כף הרגל האקולוגית קורם עור וגידים בחלק המערבי של מרכז המבקרים. תא גינון גדול בצורה של כף רגל מונח במרכז המתחם, העקב פונה לצפון, הבוהן וארבע אצבעות, כיחידה אחת – לדרום.

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

שביל הנשרים

שביל הנשרים הינו המסלול הארוך והמאתגר מבין שלושת המסלולים בפארק ומתאים למשפחות מיטיבות לכת. השביל עובר דרך צמחייה עשירה. לאורך השביל יש נקודות תצפית נפלאות, מערה פרהיסטורית וכלוב אקלום לעופות דורסים.  
אופי הטיול: מתאים למיטיבי לכת.
צבע סימון: ירוק.
אורך השביל: כארבעה קילומטרים.
משך הטיול: כשעתיים וחצי.
עונה מומלצת: אביב

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>