דולב מזרחי

דולב מזרחי הוא עץ חד-ביתי נשיר חורף. העץ גדל באדמות לחות – על גדות נחלים או במקומות שבהם מי התהום גבוהים.

העלים של הדולב כפניים, כלומר מחולקים לאונות וצורתם מזכירה כף יד. הם מכוסים בשערות קצרות ודוקרניות.

קצב הצמיחה של הדולב מהיר, ובתוך שנים מעטות הוא עשוי להגיע לגובה של 15 מ’ ולפתח גזע עבה וישר. לכן, עצי הדולב נכרתו, ומהגזעים הכינו קורות לבנייה. קורות כאלה נמצאו בחפירות ארכיאולוגיות בירושלים וביריחו, מתקופה של לפני 8,000 שנים. בגלל הכריתה הרבה, העץ הפך לנדיר, ושרד בעיקר במקומות קדושים, שבהם לא פגעו בעצים.

העץ פורח באביב, ומואבק על-ידי הרוח. הפרחים הירקרקים מקובצים בכדורים, המשתלשלים על עוקצים ארוכים. לאחר ההאבקה מתפתחים הפירות, אגוזיות שבכל אחת מהן זרע אחד צמוד לקבוצת שערות. הפצת הזרעים מתרחשת גם היא באמצעות הרוח.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

הקמת השותפות לקיימות אזורית

בשנת 2015 ייסדה רמת הנדיב את “השותפות לקיימות אזורית” במטרה לשלב כוחות למען שיפור איכות החיים באזור. חמש רשויות שכנות, חברו אל רמת הנדיב כדי להתמודד יחד עם אתגרי השמירה על מרקמו הייחודי של המרחב הסובב את בקעת הנדיב ואת נחל תנינים.

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

מערת הקבר

שעריה של רמת הנדיב נפתחו לראשונה באביב 1954, ביום בו הובאו הברון אדמונד דה רוטשילד ורעייתו אדלאייד למנוחת עולמים במערת הקבר אשר בלב הגנים.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>