דודא רפואי

“הדודאים נתנו ריח, ועל פתחינו כל מגדים…” נאמר בשיר השירים (ז’, 14). ואכן, הדודאים נזכרו כבר בתנך כסגולה לאהבה. ולא רק זאת – לצמח הדודא סגולות רבות ומגוונות: גם בעבר הרחוק ניתן למצוא תיאורים מפורטים אודות תכונותיו הטובות של הצמח לרפואה ולבישול. בקברו של תת-אנח-אמון נמצאו זרעים של הצמח ובמקומות אחרים נמצאו קישוטים ותכשיטים שצורתם כצורת פריו. בעבר השתמשו בצמח כשיקוי לעידוד האהבה, כסגולה לפריון, כסם מרדים ולצורכי כישוף שונים. אבל חשוב מאוד לדעת – כל חלקי צמח הדודא רעילים והם אינם נאכלים גם על ידי הבקר והצאן! לכן, לא מומלץ לנסות לאכול את הצמח או להכין ממנו שיקויים.
כל חלקי הדודא הרפואי ציוריים מאוד: השורש הוא שיפוד עבה וארוך, המגיע לעומק של 2 מטרים. לפעמים הוא מתפצל לשניים, כמו גוף ושתי רגליים, ולכן בימי הביניים נהגו לצייר את השורש כדמות אדם – ביטוי לכוח הכישוף של הצמח. בזכות המזון שנאגר בשורש מלבלב הדודא כבר בראשית החורף.
כבר בחודש נובמבר ניתן לראות את שושנת העלים המרשימה. העלים גדולים מאוד, עד 30 ס”מ אורכם, מקומטים וצבעם ירוק כהה מבריק ורענן.
ממרכז שושנת העלים יוצאים הפרחים, יפים להפליא. כל פרח, הנראה כפעמון סגול, נישא על עוקץ ארוך. במרכז עלי הכותרת צלקת צהובה-ירוקה ואבקנים. הצלקת מבשילה לפני האבקנים וכך נמנעת האבקה עצמית. ההאבקה נעשית על ידי דבורי דבש.
ומן הפרח בא הפרי – כדור בשרני, שקוטרו כ- 3 ס”מ, בתחילה ירוק ועם ההבשלה הופך צבעו לצהוב-כתום. לפרי ריח מיוחד ונעים ועליו נאמר הפסוק משיר השירים – הדודאים נתנו ריחם – נאמר על הפרי ולא על הפרח.
לבלוב הדודא מתחיל מוקדם, בנובמבר, ופריחתו נמשכת זמן רב, עד האביב. באביב אף ניתן לראות צמחים שבמרכזם פרחים ופירות גם יחד.
פרחיו הגדולים של הדודא בולטים לעין, במרכזה של שושנת העלים הגדולים שלו.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

אדם. קהילה. סביבה.

פעילות ענפה מתקיימת ברמת הנדיב סביב האדם וחיבורו לטבע ולסביבה.
הדבר בא לידי ביטוי, בין השאר, בגינון הטיפולי– המאפשר ריפוי ויצירתיות בגינה, בדאגה לנגישות באתר שתאפשר ביקור לכולם, בחינוך לקיימות של הדור הצעיר ואפילו של אירועים המתחשבים בסביבה ותורמים לרווחה ובריאות הקהל.

למידע נוסף >>

נגישות בשטח

מסלול נגיש ללקויי ראייה בגנים

הטיול בגני הזיכרון משלב הנאה ושימוש בכל החושים. אנו מציעים מסלול מומלץ, אך ניתן לבחור בכל שביל אחר, ובתנאי שלא תוותרו על גן הריחות, שתוכנן במיוחד עבור כבדי ראייה

למידע נוסף >>

לאכול כאן

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>