ברוש מצוי

את נופו המחודד של עץ הברוש אנחנו מכירים בחורשות, בבתי עלמין, בגינות ובפארקים. עד לפני כאלפיים שנה הוא היה נפוץ מאוד בארץ כצמח ירוק-עד, שגדל בר. במשך השנים נכרת הברוש עד שנכחד, בעיקר בשל טיבן של קורות העץ, שהופקו ממנו. כיום הברושים שאנו רואים הם כמעט כולם נטועים.
העץ הוא חד-ביתי. האצטרובלים (הפירות) האבקניים קטנים וצומחים בקצות הענפים. הם צומחים בסוף החורף ונושרים באביב, לאחר פיזור האבקה. האצטרובלים הנקביים כדוריים ובנויים מקשקשים דמויי פטרייה הצמודים זה לזה. אלה האצטרובלים המוכרים לנו.
העץ עמיד בפני יובש ובפני קרה, ולכן הוא מצוי בבתי גידול רבים בחלקים רבים של הארץ.
הוא נזכר כבר בתנ”ך מספר פעמים, גם בהקשרים הקשורים לשימושיו השונים כחומר בנייה לכלי נגינה ובעיקר לבניין.
לא כל עצי הברוש המצוי נראים בצורת נר מחודד כמו בתמונה זאת. יש גם כאלה הגדלים עם ענפים פרושים לצדדים.
/common/cetfocus/LoadFile.asp?sGUID=12B3FCFD-E630-46AA-B93D-247998277AEF&sName=brosh_b.jpg&sType=image/pjpeg
© נורית קינן
האצטרובלים הנקביים מגיעים לקוטר של 2-3 ס”מ, ובכל אחד מהם מתפתחים זרעים אחדים.
שימו לב לאצטרובל הנקבי הצעיר, שקוטרו כ- 3 מילימטרים והוא נראה כמו כדור עם בליטות.
האצטרובלים הזכריים של הברוש גדלים בקצות הענפים, ונשארים על העץ תקופה קצרה כל שנה. לאחר שהאבקה מתפזרת מהם, הם מתייבשים ונושרים.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גן טביעת הרגל

המונח טביעת כף הרגל האקולוגית קורם עור וגידים בחלק המערבי של מרכז המבקרים. תא גינון גדול בצורה של כף רגל מונח במרכז המתחם, העקב פונה לצפון, הבוהן וארבע אצבעות, כיחידה אחת – לדרום.

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

שביל ישראל

חלק מקטע מספר 15 בשביל ישראל, מהר חורשן לג’סר א-זרקא, עובר בשטח רמת הנדיב. השביל נכנס לתחומי רמת הנדיב ליד בית הספר אורט השומרון, עולה דרך בריכה, למעיין עין צור ובית מרחץ מהתקופה הרומית.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>