בוצין מפורץ

הצמח בוצין מפורץ הוא עשב גבוה, דו-שנתי. בחורף הוא מצמיח שושנת-עלים צמודים לקרקע, ובה עלים גדולים, שעירים ובעלי מפרצים.

בסביבות חודש אפריל גבעולי הפריחה של הצמח צומחים, ומתרוממים עד לגובה מטר וחצי. הגבעולים מסתעפים ומזכירים מנורת קנים, ולכן יש הסבורים שהבוצין היה הדגם לבניית מנורת המקדש.

פרחים צהובים נפתחים על ענפי הפריחה, קוטרם כ- 1 ס”מ, ובמרכזם אבקנים שעירים בצבע ארגמן. בעת שדבורים נוחתות על הפרחים כדי לאסוף אבקה, הן שורטות ברגליהן את עלי הכותרת. כחצי דקה לאחר שעלי הכותרת נשרטים, עלי הגביע נסגרים בכוח וגורמים לנשירת עלי הכותרת. כך הפרחים שכבר הואבקו אינם בולטים על הצמח, ורק הפרחים שהמאביקים עדין לא ביקרו בהם ונותרים פתוחים.

הבוצין הוא אחד הצמחים הפונדקאים של הפרפר נמפית הבוצין ושל הפרפר סס-אדום מבריק. נקבות הפרפרים מאתרות את הצמח ומטילות עליו את הביצים. הזחלים שבוקעים מן הביצים ניזונים מעלי הבוצין.
שימו לב להסתעפות של ענפי הפריחה של הבוצין, הנראים כמו מנורת קנים.
שימו לב לאבקני הפרח, המקנים למרכזו צבע סגול.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גן טביעת הרגל

המונח טביעת כף הרגל האקולוגית קורם עור וגידים בחלק המערבי של מרכז המבקרים. תא גינון גדול בצורה של כף רגל מונח במרכז המתחם, העקב פונה לצפון, הבוהן וארבע אצבעות, כיחידה אחת – לדרום.

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

גן האיריסים

בתוך גני הזיכרון ברמת הנדיב, בין גן הדקלים לבין גן הוורדים, שוכן גן מעט נסתר, אך מיוחד במינו: זהו גן האיריסים. קהל המבקרים מוזמן לבוא וליהנות מתצוגה פורחת של צמחים המתהדרים בפרחים גדולים בצבעים מרהיבים (אמצע פברואר- סוף מרץ).

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>