אייל הכרמל

אייל הכרמל נכחד מישראל בראשית המאה ה- 20. בעבר הוא חי בכל החבל הים-תיכוני של הארץ, ועד היום הוא נפוץ בארצות רבות באירופה ובאסיה. אם כך, מדוע הוא נקרא כך? – שמו ניתן לו על שם אייל הכרמל האחרון שחי בארץ, ואשר צדו אותו בכרמל בשנת 1912. בשנים האחרונות שוחררו איילי כרמל לטבע בכרמל, בתקווה שהם ישובו לחיות באזור. אייל הכרמל הוא אייל קטן יחסית: אורכו עד 135 ס”מ, גובהו עד 80 ס”מ ומשקלו עד 30 ק”ג. לנקבה אין קרניים, אך לזכר יש קרניים מסועפות. הן משמשות למלחמה בזכרים אחרים על טריטוריה ועל נקבות. הקרניים נושרות כל שנה, לאחר עונת הרבייה, וגדלות מחדש לקראת עונת הרבייה הבאה. פרוותם של העופרים מנומרת בכתמים לבנים, כמו “במבי”. הכתמים נעלמים כאשר העופרים גדלים. בקיץ, כאשר קרני האייל בשיא גודלן, עונת ההזדווגויות מגיעה. הזכר השליט (הדומיננטי) באזור (אחרי שביסס את מעמדו בקרבות עם הזכרים האחרים), מזדווג עם כל הנקבות החיות בתחום המחיה שלו. לאחר כעשרה חודשים, באביב הבא, האיילה ממליטה עופר אחד או שניים. העופרים מלווים את אמם עד לאביב הבא. אז היא ממליטה שוב. אייל הכרמל הוא מעלה גירה. מזונו מגוון מאוד: מינים רבים של צמחים, קליפות של עצים, ענפים, פירות ובלוטים של אלונים.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גינון טיפולי ברמת הנדיב

במחקרים רבים מוצג הקשר בין סביבה ירוקה, טבע או גנים פורחים ובין תחושות של רוגע ושלווה, הנאה וחיוניות. חובבי גינון מעידים על יתרונות העבודה בגינה ועל התועלת שהם מפיקים מכך...

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

טיול בגנים

גני הזיכרון המרהיבים והמטופחים משתרעים על פני 70 דונם. במרכזם נמצאת מערת הקבר של הברון רוטשילד ושל אשתו עדה (אדלאייד), וסביבה שתולים גן הוורדים, גן האיריסים, גן הדקלים, גן הריחות וגן המפלים. לכל אחד מהגנים הללו יופי ייחודי המזמין את המבקר לחוויה של שלווה ופליאה.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>