אייל הכרמל

אייל הכרמל נכחד מישראל בראשית המאה ה- 20. בעבר הוא חי בכל החבל הים-תיכוני של הארץ, ועד היום הוא נפוץ בארצות רבות באירופה ובאסיה. אם כך, מדוע הוא נקרא כך? – שמו ניתן לו על שם אייל הכרמל האחרון שחי בארץ, ואשר צדו אותו בכרמל בשנת 1912. בשנים האחרונות שוחררו איילי כרמל לטבע בכרמל, בתקווה שהם ישובו לחיות באזור. אייל הכרמל הוא אייל קטן יחסית: אורכו עד 135 ס”מ, גובהו עד 80 ס”מ ומשקלו עד 30 ק”ג. לנקבה אין קרניים, אך לזכר יש קרניים מסועפות. הן משמשות למלחמה בזכרים אחרים על טריטוריה ועל נקבות. הקרניים נושרות כל שנה, לאחר עונת הרבייה, וגדלות מחדש לקראת עונת הרבייה הבאה. פרוותם של העופרים מנומרת בכתמים לבנים, כמו “במבי”. הכתמים נעלמים כאשר העופרים גדלים. בקיץ, כאשר קרני האייל בשיא גודלן, עונת ההזדווגויות מגיעה. הזכר השליט (הדומיננטי) באזור (אחרי שביסס את מעמדו בקרבות עם הזכרים האחרים), מזדווג עם כל הנקבות החיות בתחום המחיה שלו. לאחר כעשרה חודשים, באביב הבא, האיילה ממליטה עופר אחד או שניים. העופרים מלווים את אמם עד לאביב הבא. אז היא ממליטה שוב. אייל הכרמל הוא מעלה גירה. מזונו מגוון מאוד: מינים רבים של צמחים, קליפות של עצים, ענפים, פירות ובלוטים של אלונים.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

הקמת השותפות לקיימות אזורית

בשנת 2015 ייסדה רמת הנדיב את “השותפות לקיימות אזורית” במטרה לשלב כוחות למען שיפור איכות החיים באזור. חמש רשויות שכנות, חברו אל רמת הנדיב כדי להתמודד יחד עם אתגרי השמירה על מרקמו הייחודי של המרחב הסובב את בקעת הנדיב ואת נחל תנינים.

למידע נוסף >>

נגישות בשטח

קבוצות עם צרכים מיוחדים

בליווי מדריך של רמת הנדיב, תוכלו לחוות ביקור המותאם במיוחד עבורכם הכולל סיור או סדנה בגני הזיכרון, במרכז המבקרים או במתחם הגינה המאפשרת.

למידע נוסף >>

לאכול כאן

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>