אורנייה מצויה

מיד עם בוא הגשם הראשון, ועד סיום עונת הגשמים בחודשים מרס–אפריל, פטריות גדולות וזהובות צצות בחורשות סביב עצי האורן. אלה הן האורניות – הפטריות המוכָּרות כל כך בישראל, בזכות היותן ראויות לאכילה ובזכות המראה המיוחד שלהן.

לאורנייה סימנים מובהקים, שהודות להם קל לזהות אותה: היא גדלה רק מתחת לעצי אורן, ולחלק התחתון של הכובע יש צבע צהוב ומבנה ספוגי-נקבובי. האורנייה היא פטרייה גדולה. קוטר הכובע עשוי להגיע עד 14 ס”מ, עובי הרגל שלה 2–3 ס”מ, וגובהה עד 10 ס”מ.

האורנייה אינה יכולה להתקיים ללא עצי אורן, מפני שהיא מקיימת אתם יחסי סימביוזה הדדית הדוקים, כלומר – שני השותפים ביחסי גומלין אלה – האורנייה והאורן – מפיקים תועלת מהקשר ביניהם. קורי האורנייה נצמדים אל שורשי האורן הצעיר, חודרים לתוכם, ומתקיימים אתם כגוף אחד. סבך הקורים המסועף של הפטרייה מצטרף אל שורשי האורן וכך הפטרייה מגדילה באופן ניכר את יכולתו של האורן לקלוט מהקרקע מים ומינרלים. ואילו האורנייה מקבלת מזון מן האורן: היא קולטת ממנו את הסוכר שהוא מייצר.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

אדם. קהילה. סביבה.

פעילות ענפה מתקיימת ברמת הנדיב סביב האדם וחיבורו לטבע ולסביבה.
הדבר בא לידי ביטוי, בין השאר, בגינון הטיפולי, בחינוך לקיימות של הדור הצעירו אירועים המתחשבים בסביבה ותורמים לרווחה ובריאות הקהל.

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

אמפיתאטרון

בלב הגנים נמצא מתחם בצורת אמפיתיאטרון. במרכזו במה וסביבה מדרגות דשא לישיבת הקהל. האזור תוכנן במקור כגן פרחים עונתיים מוקף ספסלי ישיבה, אך הוסב לאמפיתאטרון עוד בטרם פתיחת הגנים, והיום משמש

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>