אורנייה מצויה

מיד עם בוא הגשם הראשון, ועד סיום עונת הגשמים בחודשים מרס–אפריל, פטריות גדולות וזהובות צצות בחורשות סביב עצי האורן. אלה הן האורניות – הפטריות המוכָּרות כל כך בישראל, בזכות היותן ראויות לאכילה ובזכות המראה המיוחד שלהן.

לאורנייה סימנים מובהקים, שהודות להם קל לזהות אותה: היא גדלה רק מתחת לעצי אורן, ולחלק התחתון של הכובע יש צבע צהוב ומבנה ספוגי-נקבובי. האורנייה היא פטרייה גדולה. קוטר הכובע עשוי להגיע עד 14 ס”מ, עובי הרגל שלה 2–3 ס”מ, וגובהה עד 10 ס”מ.

האורנייה אינה יכולה להתקיים ללא עצי אורן, מפני שהיא מקיימת אתם יחסי סימביוזה הדדית הדוקים, כלומר – שני השותפים ביחסי גומלין אלה – האורנייה והאורן – מפיקים תועלת מהקשר ביניהם. קורי האורנייה נצמדים אל שורשי האורן הצעיר, חודרים לתוכם, ומתקיימים אתם כגוף אחד. סבך הקורים המסועף של הפטרייה מצטרף אל שורשי האורן וכך הפטרייה מגדילה באופן ניכר את יכולתו של האורן לקלוט מהקרקע מים ומינרלים. ואילו האורנייה מקבלת מזון מן האורן: היא קולטת ממנו את הסוכר שהוא מייצר.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

הקמת השותפות לקיימות אזורית

בשנת 2015 ייסדה רמת הנדיב את “השותפות לקיימות אזורית” במטרה לשלב כוחות למען שיפור איכות החיים באזור. חמש רשויות שכנות, חברו אל רמת הנדיב כדי להתמודד יחד עם אתגרי השמירה על מרקמו הייחודי של המרחב הסובב את בקעת הנדיב ואת נחל תנינים.

למידע נוסף >>

נגישות בשטח

מסלול נגיש לכיסאות גלגלים בגנים

שבילים רבים נמתחים בגני הזיכרון. אנו ממליצים על מסלול זה, אך אפשר לטייל במסלול שונה לבחירתכם. עם זאת, מומלץ להדפיס את המסלול המלא לפני היציאה לסיור, כדי להימנע מהיתקלות מתסכלת עם מדרגות בכמה מקומות בדרך.
לשירותכם, אפשר לשאול כיסא גלגלים בתחנת המידע.

למידע נוסף >>

לאכול כאן

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>