אורן ירושלים

אורן ירושלים הוא עץ מחטני, ירוק עד, גדל כעץ בר באזורנו אך מבוקש מאוד גם כעץ נוי. העלים דמויי המחטים צומחים בזוגות מתוך ענף מקוצר. ענפי העץ מייצרים כמות גדולה של שרף שקוף ודביק, המטפטף מהם לאחר פציעתם. האצטרובלים הנקביים נישאים על עוקצים קצרים, וצורתם חרוט מאורך. 2 זרעים מתפתחים על כל קשקש של האצטרובל. לכל זרע כנף דקיקה ושקופה, והם נפוצים בעזרת הרוח. אצטרובלים רבים נשארים סגורים על העץ במשך שנים ארוכות, נפתחים בהדרגה וכך פיזור הזרעים נמשך לאורך זמן. כאשר האצטרובלים מתחממים (למשל בשרפה) הם נפתחים בבת אחת (“מתפוצצים”), והזרעים מושלכים מהם למרחק רב. בעונת האביב האצטרובלים הזכריים מתפתחים על העץ, בעיקר בחלקיו הנמוכים. הם קטנים, אורכם כ-1.5 ס”מ בלבד, ומייצרים כמויות עצומות של גרגרי אבקה. גרגרי האבקה מתפזרים ברוח במשך כחודש, ואז האצטרובלים הזכריים מתייבשים ונושרים מהעץ. עצי אורן חיים בסימביוזה עם פטריות שונות, שהידועה ביניהן היא האורנייה. הפטריות משפרות את כושרו של העץ לקלוט מים ומינרלים שונים בשורשיו, והאורן מספק להן חומרי מזון – תוצרי תהליך ההטמעה (הפוטוסינתזה) שלו. האורן משמש מזון לחולדות מצויות. הן למדו לקלף את קשקשי האצטרובלים הסגורים ולאכול את הזרעים המזינים שבתוכם.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

הקמת השותפות לקיימות אזורית

בשנת 2015 ייסדה רמת הנדיב את “השותפות לקיימות אזורית” במטרה לשלב כוחות למען שיפור איכות החיים באזור. חמש רשויות שכנות, חברו אל רמת הנדיב כדי להתמודד יחד עם אתגרי השמירה על מרקמו הייחודי של המרחב הסובב את בקעת הנדיב ואת נחל תנינים.

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

גן הריחות

גן זה, הצעיר בגנים (הוקם ב-1985), תוכנן במיוחד למען כבדי הראייה. הגברת דורותי דה רוטשילד חיפשה דרך לאפשר גם למי שאינם רואים ליהנות מהפריחה ויזמה הקמת גן המזמין את כל החושים להשתתף בחוויה שבגנים.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>