• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

תכניות העשרה

יחסי גומלין בטבע

התוכנית מותאמת לגילאי 
יסודי
על-יסודי

בטבע, כל היצורים החיים תלויים לקיומם ביצורים אחרים. כולם מקיימים יחסי גומלין עם יצורים ממינים אחרים שחיים לידם באותה הסביבה. בלי יחסי גומלין אלו, רוב היצורים החיים לא יוכלו לחיות. 

לפעמים היצורים זקוקים זה לזה כדי להתקיים, כמו פרפרים שניזונים מן הצוף שבפרחים, ובאותו זמן מאביקים את הפרחים ומאפשרים לצמחים להתרבות; לפעמים היצורים מתחרים זה בזה על השגת משאב שכמותו מוגבלת, כמו תחרות על חשיפה לאור בין העצים לבין הצמחים המטפסים עליהם; ויש יצורים שאוכלים יצורים אחרים, כמו שועלים שטורפים לטאות או עכברים שאוכלים גרגירי חיטה. 

בין יחסי הגומלין הנפוצים בטבע:
טריפה – יחסים המתקיימים בין יצורים שונים, טורפים ונטרפים. מובן שהטורף מפיק תועלת (מזון) מיחסים מסוג זה, ואילו הנטרף נפגע וברוב המקרים אף מסיים את חייו.
הדדיות – יחסים המתקיימים בין יצורים חיים, המספקים זה לזה צרכים חיוניים הדרושים לקיומם. השותפים ביחסים מסוג זה מפיקים תועלת מן הקשר ביניהם.
טפילות – יחסים המתקיימים בין יצורים, שאחד השותפים בהם (הטפיל) מפיק מהם תועלת, ואילו לאחר (לפונדקאי) נגרם נזק.
תחרות – יחסים המתקיימים בין יצורים המתחרים על משאבי סביבה שכמותם מוגבלת, כגון מזון, מים, חמצן או אור. יחסים מסוג זה גורמים נזק למתחרים ביניהם.
בפרק שלפניכם תמצאו דוגמאות לארבעת סוגי יחסי הגומלין האלה, הסברים על חשיבותם בטבע ותיאור הדרכים שבהן האדם מנצל לתועלתו יחסי גומלין אלו. 

bb

קשרי הדדיות הם בין יחסי הגומלין החשובים בין יצורים חיים. השותפים מקיימים ביניהם שיתוף פעולה, מספקים זה לזה צרכים חיוניים כגון: מזון, מים, הגנה, שירותי הַאֲבָקָה של פרחים והפצת פֵּרות וזרעים. 

קשרי הדדיות מתקיימים בין מינים שונים של צמחים, בין מינים שונים של בעלי חיים ואפילו בין צמחים לבין בעלי חיים. 

כל השותפים בקשר הדדיות מסייעים זה לזה ומפיקים ממנו תועלת – אין נפגעים! משום כך, מסמנים קשר כזה בתור יחסי (+ +). לפעמים השותפות חזקה כל כך, עד שהשותפים בה יכולים להתקיים רק יחד, ואינם יכולים לחיות בנפרד. 

דוגמאות ליחסי הדדיות: 

הפצת זרעים 
יש בעלי חיים שמסייעים לצמחים להתרבות. הם מפזרים בשטח את הפרי והזרעים של הצמחים. ציפורים כמו בולבול אוכלות את הפרי העסיסי, והזרעים שבתוכו נופלים אל האדמה. 

הצמחים מספקים לציפורים מקום מסתור, מקום מצוין לקינון ולגידול הגוזלים וגם אוצר, שערכו לא יסולא בפז: פֵּרות בולטים בצבעיהם, אדום, כתום או סגול כהה, עשירים בסוכר, בשומן ובמים. הציפורים מבחינות היטב בצבעים אלו, וכך הן מזהות את הפרי הבשל. 

עונת ההבשלה של הפֵּרות העסיסיים היא הסתיו, בדיוק בתקופה שהציפורים הנודדות מגיעות לכאן מאירופה, בדרכן לאפריקה. כך מתקיים בטבע תזמון מושלם: רגע לפני שהן חוצות את המדבר בנדידתן דרומה, הציפורים המותשות נעצרות למנוחה ולהצטיידות בשומנים, בפחמימות ובמים. אלו מזומנים להן בשפע דרך הפֵּרות שזה עתה הבשילו. ואכן, נמצא שרוב הצמחים שפֵּרותיהם עסיסיים, מופצים על ידי ציפורי שיר נודדות. 

כאשר הציפורים אוכלות את הפֵּרות, הן מספקות לצמחים שירות חשוב – הפצת הזרעים. במקרים רבים, הזרעים המוטלים על הקרקע זוכים גם לתוספת של חומרי דשן, הנמצאים בלשלשת הציפורים. 

    

האבקת פרחים 
צמחים ממינים רבים זקוקים לבעלי חיים, שמספקים להם שירותי הַאֲבָקָה, כלומר מעבירים את גרגרי האבקה של הצמחים מפרח לפרח. דבורים, פרפרים, חיפושיות ובעלי חיים אחרים, המבקרים את הצמחים, ניזונים מן הצוף המתוק ומן האבקה שבפרחים. בזמן שהם מגיעים אל הפרחים ומחפשים את המזון, גרגרי אבקה נדבקים לגופם, וכך הם עוברים מפרח לפרח. המאביקים של הצמחים מאפשרים לצמחים להתרבות, כי הם גורמים לפֵּרות ולזרעים להתפתח, ואחרי שהזרעים נופלים לאדמה הם נובטים וגדלים לצמחים חדשים. 

      
                                                                                     פרפרים מאביקים פרחים

 

יחסי גומלין מסוג טפילות הם יחסי גומלין בין שני יצורים ממינים שונים, שאחד השותפים – הטפיל – מפיק מהם תועלת, ובה בעת גורם נזק לשותף האחר – הפונדקאי. הטפיל אינו יכול להתקיים בלי הפונדקאי, כי הוא מתקיים בתוך גופו של הפונדקאי או צמוד אליו, ומקבל ממנו מזון או חומרים חיוניים אחרים. הטפיל מזיק לפונדקאי ועלול גם לגרום למותו. לכן מסמנים קשרי טפיל-פונדקאי בתור יחסי (+ -). 

דוגמאות לטפילות בטבע: 
צמחי כְּשׁוּת הם חסרי כלורופיל, ולכן אינם מסוגלים לייצר לעצמם מזון. כמו כן אין להם שורשים באדמה ועל כן אינם מסוגלים לקלוט מים ומלחים מן הקרקע. צמחי כשות נטפלים לצמח כלשהו וגבעוליהם הדקים והצהבהבים נכרכים על ענפי הצמח הפונדקאי. בעזרת שורשי יניקה מיוחדים הם יונקים מן הצמח הפונדקאי את חומרי המזון ואת המים הדרושים להם. 

האדם למד לנצל את יחסי הטפילות לתועלתו, לדוגמה, להילחם במזיקים בעזרת הדברה ביולוגית. 

דוגמה להדברה ביולוגית ברמת הנדיב: 
בדיר של רמת הנדיב נוצרה בעיה של התרבות זבובים. נקבות הזבובים הטילו ביצים בזבל העזים, והרימות התפתחו בזבל והתגלמו בו. כאשר השלימו הזבובים את התפתחותם בגלמים, הם בקעו בהמוניהם, והיו מטרד לעזים וגם למבקרים ברמת הנדיב. 

   

ברמת הנדיב החליטו להילחם בתופעה באמצעים שהשפעתם על הסביבה מזערית. אל הדיר הובאו צרעות, שהן טפילות של הזבובים. הצרעות הן קטנטנות ואינן מזיקות, לא לעזים ולא לאדם. הן מטילות את הביצים בתוך הגלמים של הזבובים, והרימות של הצרעות הבוקעות מן הביצים, ניזונות מן הגלמים ומחסלות אותם. כל צרעה מטילה ביצים בכ-200 גלמים של זבובים!

         
                                                                   צרעות בוחנות גלמי זבובים                                                                      צרעה מטילה ביצה בגולם (צינור ההטלה מסומן בחץ אדום)

וכך, במקום שיבקעו זבובים מן הגלמים, בוקעות מהם צרעות בוגרות, וכך מתחיל מחזור חדש של השמדת זבובים. 


מחזור החיים של הזבובים והצרעות הטפיליות

נוסף על הצרעות הטפיליות, מגדלים בדיר גם תרנגולות, שאוכלות את הרימות לתאבון. ולכן, אם עדיין נותרים בדיר זבובים שמטילים ביצים ורימות בוקעות מהן, התרנגולות מסייעות גם הן להשמדת הרימות. במקרה הצורך, תולים גם מלכודות ריח מיוחדות, המושכות אליהן את הזבובים המתעופפים באוויר. 

למדתם שכל היצורים החיים זקוקים למשאבי הטבע בסביבת חייהם: לחומרים (מזון, חמצן, מים ועוד) וגם לאנרגיה (אור וחום). אך כאשר כמות המשאבים בסביבה מוגבלת, היצורים החיים מתחילים להתחרות זה בזה על השגת המשאבים השונים. 

תחרות קיימת בין יצורים מאותו המין אשר חיים באותה האוכלוסייה (תחרות תוך-מינית). תחרות מתקיימת גם בין יצורים ממינים שונים, אשר חיים באותה הסביבה וצורכים משאבים דומים (תחרות בין-מינית). תחרות יכולה להתקיים בין בעלי חיים, בין צמחים ואפילו בין האדם לבין יצורים שונים. ביחסי תחרות, שני השותפים – המתחרים – נפגעים, ולכן מסמנים אותם בתור יחסי (- -). 

דוגמאות לקשרי תחרות: 

תחרות בין נבטים 
במקרים רבים, זרעים של צמחים נופלים על הקרקע בקרבה רבה זה לזה ונובטים בצפיפות. בתהליך הגדילה של הנבטים הצפופים, מתחילה ביניהם תחרות על מקום לגדילת השורשים, על קליטה של מים מן האדמה, על המלחים וחומרי הדשן שבאדמה, על חשיפה לאור וכדומה. בשלב זה, כל הנבטים הצעירים נפגעים מן התחרות העזה. 


נבטים

כעבור זמן מה, מקצת הצמחים הצעירים אינם עומדים בתחרות, והם מתנוונים ומתים. רק החזקים ביניהם ימשיכו לגדול בהצלחה ויגיעו לבגרות. שימו לב למרבד הירוק של הצמחים, שנבטו אחרי השרֵפה הגדולה בכרמל. רק מקצת הנבטים יעמדו בהצלחה בתחרות ויגיעו לבגרות. 

תחרות על אור 
יש צמחים שגדלים מתחת לעצי החורש, אבל אין להן גזעים או גבעולים חזקים, שמאפשרים להם לעמוד זקופים. צמחים אלו נאלצים להישען ולטפס על עצי החורש, כדי להגיע אל אור השמש – אלו הם הצמחים המטפסים. לצמחים המטפסים יש אמצעים שונים, המאפשרים להם להיאחז בצמחים שהם מטפסים עליהם. 

  

             

לדלעת הנחש יש קנוקנות מפותלות, הנכרכות סביב הענפים    לקיסוסית הקוצנית יש קוצים מאונקלים, המאפשרים לה           גבעולי השרביטן מצמיחים ענפים לצדדים, ונאחזים בין ענפי הצמח שהם נשענים עליו.
 שהיא מטפסת עליהם.                                                             להיאחז בצמחים אחרים. 
   

לפעמים ענפי הצמח המטפס מסתעפים מאוד, ומסתירים כמעט את כל האור מן הצמח שהמטפס נשען עליו. במקרה כזה, התחרות על האור היא קשה במיוחד. 

עוד מידע על צמחים מטפסים ברמת הנדיב, ועל האמצעים שלהם להיאחז בצמחים אחרים, תמצאו בכרטיסיות מגוון המינים שבפארק הטבע. 

תחרות על מאביקים 
באביב, כשצמחים רבים פורחים, הם מתחרים ביניהם על משיכת בעלי החיים, המאביקים את הפרחים. 

תחרות על ביקורי מאביקים

שובם של הדורסים

התוכנית מותאמת לגילאי 
יסודי

צוות צלמי טבע הצטרף למבצע הצלת הדורסים וצילם את השלבים השונים שלו. כשרצו לסדר את התמונות באלבום, העיפה אותן הרוח וערבבה אותן.
עזרו לצלמים לסדר את התמונות לפי הסדר.
היעזרו בקטע המידע: מבצע ההצלה.

 

החיים במים

התוכנית מותאמת לגילאי 
יסודי

אתם מוזמנים לצאת לסיור וירטואלי בעין צור, ולהכיר את היצורים החיים במים ובקרבתם. יצורים אלה חיים גם בנופי מים אחרים בארץ. האם יש כאלה בסביבתכם? שוטטו עם העכבר על האיור, ותקבלו מידע על בעלי-החיים השונים.

מה הקשר בין היצורים החיים במי הבריכות של עין צור וליד הבריכות? מי אוכל את מי? לפניכם תרשים של מארג מזון בעין צור. גררו את התמונות של בעלי-החיים אל המקומות המתאימים בתרשים.

 

אני והצמח

התוכנית מותאמת לגילאי 
הגיל הרך

בְּרָמַת הַנָדִיב יֵשׁ הַרְבֵּה מִינִים שֶׁל צְמָחִים.
הַצְמָחִים לְכוּלָנוּ מְאוֹד חֲשׁוּבִים 
וְלָכֵן עֲלֵיהֶם אֲנַחְנוּ שׁוֹמְרִים.
אֵילוּ צְמָחִים אַתֶם מַכִּירִים?
הֲתֵדְעוּ לְהַבְדִיל בֵּין פְּרָחִים לְעָלִים?
בְּאֵילוּ צְמָחִים אֲנַחְנוּ מִשְׁתַמְשִׁים?
הַאִם אַתֶם יוֹדְעִים הֵיכָן הֵם מִסְתַתְרִים?
בַּצְעוּ אֶת כָּל הַמְשִׂימוֹת 

וּתְגַלוּ אֶת הַתְשׁוּבוֹת..

כּוּלָם מַכִּירִים שֵׁמוֹת שֶׁל פְּרָחִים. 

אֲבָל... הַאִם אַתֶם מַכִּירִים 
גַם אֶת הַשֵׁמוֹת שֶׁל אֵיבְרֵי הַצְמָחִים? 

הַעֲבִירוּ מִילִים אֶל הַמְקוֹמוֹת הָרֵיקִים, 
הַשְׁלִימוּ אֶת שְׁמוֹת הַאֵיבָרִים, 
וּבִדְקוּ אִם אַתֶם צוֹדְקִים...

עָלִים, פְּרָחִים וּפֵרוֹת, 

מָה שַׁיָיךְ לְמָה? הֲתֵדְעוּ לַעֲנוֹת? 

בּוֹאוֹ נְשַׂחֵק בְּ"מִשְׂחַק הַזִיכָּרוֹן": 
זַהוּ אֶת הַצְמָחִים, עַד הָאַחֲרוֹן. 
לְכָל צֶמַח – שְׁתֵי תְמוּנוֹת. 
גַלוּ אוֹתָן – זוּגוֹת-זוּגוֹת.

בְּרָמַת הַנָדִיב יֵשׁ הֲמוֹן צְמָחִים: 

עֵצִים, עֶשְׂבּוֹנִיִים, מְטַפְּסִים וְשִׂיחִים. 

הֵיעָזְרוּ בַּחִצִים הַכְּחוּלִים 
וְהָזִיזוּ אֶת הַתְמוּנָה לְכָל הַצְדָדִים. 

סַמְנוּ צְמָחִים שֶׁהְתְבַּקַשְׁתֶם לְזַהוֹת, 
נִרְאֶה אִם תַצְלִיחוּ אֶת כּוּלָם לְגַלוֹת!

רָהִיטִים יָפִים, מַשְׁקָאוֹת וְתַבְלִינִים, 

אֶת כָּל אֵלֶה מְכִינִים מִצְמָחִים. 

הֲתֵדְעוּ מֵאֵילוּ צְמָחִים 
מְכִינִים אֶת הַדְבָרִים הַבָּאִים?

יצורים קטנים

התוכנית מותאמת לגילאי 
הגיל הרך

בְּרָמַת הַנָדִיב בַּעֲלֵי-חַיִים רַבִּים: 
אֲבָל אֶת אֵלֶה שֶׁהֵם הֲכִי קְטַנִים, 
אֲנַחְנוּ כִּמְעַט לא מַכִּירִים. 
בָּרַגְלַיִים שֶׁלָהֶם יֵש הַרְבֵּה פְרָקִים, 
וְלָכֵן "פְּרוּקֵי-רַגְלַיִים" הֵם נִקְרָאִים. 

אֶת פְּרוּקֵי-הָרַגְלַיִים מְחַלְקִים לִקְבוּצוֹת: 
עַכְבִישִׁים, סַרְטָנִים, חֲרָקִים וְעוֹד. 
הַחֲרָקִים הֵם, לְמָשָׁל: זְבוּבִים וְחִיפּוּשִׁיוֹת, 
חָגָבִים, דְבוֹרִים וּפַרְפַּרִים 
וְגַם נְמָלִים וְיַתוּשִׁים. 

אָז נָא לְשַׁנֵס אֶת הַמוֹתְנַיִים, 
לִנְעוֹל אֶת הַנַעֲלַיִים, 
וּבוֹאוּ לְהַכִּיר אֶת פְּרוּקֵי-הָרַגְלַיִים!

 
 
 

 

בְּרָמַת הַנָדִיב יֵשׁ הַרְבֵּה פְּרוּקֵי-רַגְלַיִים 
עַל הַצְמָחִים, עַל הָאֲדָמָה וְגַם בַּשָׁמַיִם: 
עַכְבִישִׁים, פַּרְפָּרִים, זְבוּבִים וְחִיפּוּשִׁיוֹת, 
חֲגָבִים, חַרְגוֹלִים, דְבוֹרִים וּצְרָעוֹת, 
גְּמַלֵי-שְׁלמה, נְמָלִים, נְדָלִים וְשַׁפִּירִיוֹת. 

הֵיעָזְרוּ בַּחִצִים הַוְורוּדִים 
וְהָזִיזוּ אֶת הַתְמוּנָה לְכָּל הַצְדָדִים. 
סַמְנוּ רַק אֶת פְּרוּקֵי-הָרַגְלַיִים, בְּלִי לְהִתְבַּלְבֵּל, 
כִּי רַק מִי שֶׁשַׁיָיךְ לָהֶם – יוּכַל לְהִתְקַבֵּל. 

שוטטו בתמונה בעזרת החצים וסמנו רק בעלי חיים השייכים לקבוצת "פרוקי הרגליים"

 

בֵּין פְּרוּקֵי-הָרַגְלַיִים יֵשׁ בַּעֲלֵי-חַיִים: 
חֵלֶק מַזִיקִים לָאָדָם, וְחֵלֶק – מוֹעִילִים. 
הַפַּרְפָּרִים – אֶת הַפְּרָחִים מַאֲבִיקִים; 
הַחֲגָבִים – אוֹכְלִים עֲלֵי צְמָחִים; 
וְהָעַכְבִישָׁנִיִים – לוֹכְדִים זְבוּבִים טוֹרְדָנִיִים. 

אִם כָּךְ – מָה אוֹפְיָינִי לַקְבוּצוֹת הַשׁוֹנוֹת? 
הַשְׁלִימוּ מִשְׁפָּטִים, וְהַצִיגוּ אֶת הַתְשׁוּבוֹת.

      

     

השלימו את המשפטים וקבלו את סיפור חייהם של העכבישים

 

     

השלימו את המשפטים ותקבלו את סיפור חייהם של הפרפרים

 

הַעֲבִירוּ אֶת הָאֵיבָרִים 
אֶל הַמְקוֹמוֹת הַמַתְאִימִים. 
הַרְכִּיבוּ אֶת כּוּלָם, 
עַד שֶׁגוּפָם יוּשְׁלַם. 

שִׂימוּ לֵב: 
הִתְקַדְמוּ עַל-פִּי סֵדֶר הַמִסְפָּרִים, 
מֵ-1 עַד 4 – בְּלִי דִילוּגִים! 
אַחֶרֶת תְקַבְּלוּ כָּל מִינֵי יְצוּרִים, 
שֶׁיִהְיוּ מַצְחִיקִים וְאוּלַי מוּזָרִים... 

מָה אוֹפְיָינִי לַחֲרָקִים? 
הֵם מִתְפַּתְחִים בְּכַמָה שְׁלַבִּים. 
מִבֵּיצָה – לְצָעִיר, לְגוֹלֶם וּלְבוֹגֵר. 
שָׁלָב אַחֲרֵי שָׁלָב – אֵין מָה לְמַהֵר... 

בְּמַחֲזוֹר-הַחַיִים זֶה נִקְרָא "גִלְגוּל". 
וְאַתֶם מוּזְמָנִים לְהַשְׁלִים אֶת הַתִרְגוּל: 
אַרְגְנוּ אֶת כָּל הַשְׁלַבִּים 
בַּסֵדֶר הַנָכוֹן שֶׁל מַחֲזוֹר-הַחַיִים. 

התאימו את התמונות לשלבים השונים במחזור חיי הפרפר