Gazelle-Scent-Station-Census-2016-20170111-Station-109-1610-1-aspect-ratio-x

חזירי הבר בעולם ובישראל, סקר ספרות

סקר הספרות המקיף והנרחב כולל מידע לגבי תפוצה, תזונה, מבנה חברתי ורבייה, תחום המחיה ודפוסי התנועה במרחב של חזירי הבר; גידול באוכלוסיות חזירי הבר ובתפוצתם וקונפליקטים עם האדם; השפעות הציד על ההתנהגות של חזירי הבר; התמודדות עם חזירים בשיטות ממשקיות שיושמו ברחבי העולם ובישראל; ניטור ההשפעות של פעולות הממשק על אוכלוסיית חזירי הבר; היבטים של קבלת החלטות להערכת אפשרויות הממשק השונות; רקע על חזירי הבר בישראל ואודות מחקרים שונים שנערכו, ביניהם ברמת הנדיב, במטרה לאסוף מידע נוסף על אוכלוסיית חזירי הבר החיה בסביבה; פערי ידע ואתגרים ורשימת ספרות.

hog-3434429_640

רקע כללי:
בארבעים השנים האחרונות, עלתה במידה משמעותית צפיפות האוכלוסייה של חזירי הבר באזורים רבים בעולם, ביניהם אזור הים התיכון ובכללו ישראל. בנוסף, הרחיבו חזירי הבר את תפוצתם הגיאוגרפית לאזורים חדשים. עקב יכולתם של חזירי הבר לשגשג באזורים שבקרבת האדם, הם פולשים לעתים לשכונות בערים וביישובים. תופעה זו עלולה לגרם לבעיות כמו התפרצות מגפות בבעלי חיים ובבני אדם, התנגשויות עם כלי רכב, לירידה בעושר ובשפע של צמחים ובעלי חיים, ובעיקר להגדלת הנזקים לחקלאות.
באופן מסורתי, נוהלו הקונפליקטים בין בני האדם לחזירי הבר בעיקר באמצעות ציד והרעלה של חזירי הבר. עם זאת, בתקופה האחרונה, בקהילות רבות ברחבי העולם קיימת התנגדות רבה לשיטות ממשק קטלניות לחזירים מסיבות כמו רצון להגן על רווחת בעלי החיים, דאגה לביטחון בני האדם באזורים מיושבים וחשש מההשפעה הסביבתית של רעלנים. כתוצאה מכך, על רשויות ארציות ורשויות מקומיות רבות לספק פתרונות בטוחים, אפקטיביים ולא קטלניים לקונפליקט בין בני האדם לחזירי הבר. מאמצי הניהול הוסטו לכיוון הגנה על משאבים, כמו גידולים חקלאיים רגישים או

בקר וצאן, באמצעים כמו גידור ושליטה בפריון של חזירי הבר כדי לשלוט בגודל האוכלוסייה.
ניטור ומחקר בנושא השפעות הממשק על אוכלוסיות חזירי הבר חיוניים לשם הצלחת פעולות הממשק ולצורך עזרה לבעלי העניין לקבל החלטות המבוססות על ידע לגבי הממשק של אוכלוסיית חזירי הבר. בנוסף, חשוב מאוד ליצור שיתוף פעולה בין כל גורמי העניין. חשיבות עליונה קיימת גם לחינוך הציבור.
בעתיד ימלאו כל אלה יחד תפקיד רב ערך בצמצום של אוכלוסיות חזירי הבר. אתגר גדול יהיה אימוץ אפקטיבי של אסטרטגיות להפחתת קונפליקטים בין בני האדם לחזירי הבר. הצלחה בהשגת אתגר זה יכולה לספק מודל לממשק יעיל גם ביחס לקונפליקטים אחרים בין האדם לחיות הבר.

לצפייה בגירסה המקוונת של החוברת יש ללחוץ על התמונה

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

הקמת השותפות לקיימות אזורית

בשנת 2015 ייסדה רמת הנדיב את “השותפות לקיימות אזורית” במטרה לשלב כוחות למען שיפור איכות החיים באזור. חמש רשויות שכנות, חברו אל רמת הנדיב כדי להתמודד יחד עם אתגרי השמירה על מרקמו הייחודי של המרחב הסובב את בקעת הנדיב ואת נחל תנינים.

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

טיול בגנים

גני הזיכרון המרהיבים והמטופחים משתרעים על פני 70 דונם. במרכזם נמצאת מערת הקבר של הברון רוטשילד ושל אשתו עדה (אדלאייד), וסביבה שתולים גן הוורדים, גן האיריסים, גן הדקלים, גן הריחות וגן המפלים. לכל אחד מהגנים הללו יופי ייחודי המזמין את המבקר לחוויה של שלווה ופליאה.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>
66Yadid_Levy_13A6951-aspect-ratio-x
IMG_4934-aspect-ratio-x
67Yadid_Levy_13A6982_crctd-aspect-ratio-x

טיול בגנים

גני הזיכרון המרהיבים והמטופחים משתרעים על פני 70 דונם. בשנת 1954 הובאו עצמותיהם של הברון ושל והברונית מצרפת לישראל ונטמנו בגני רמת הנדיב בטקס ממלכתי. מאז ועד היום פתוחים שערי הגנים לציבור המבקרים. למרות קרבתם לכבישים וליישובים, תכנון הגנים נעשה כך שהמטייל יוכל להתנתק מההמולה בחוץ וייהנה מהשקט והשלווה בשבילי הגנים. במרכזם של הגנים נמצאת מערת הקבר של הברון רוטשילד ושל אשתו עדה (אדלאייד), וסביבה שתולים גן הוורדים, גן האיריסים, גן הדקלים, גן הריחות וגן המפלים. לכל אחד מהגנים הללו יופי ייחודי המזמין את המבקר לחוויה של שלווה ופליאה. אנו מזמינים אתכם לטייל בשבילים הראשיים, ולא לשכוח “לטעום” גם מהשבילים המשניים. ולהתחבר לטבע.

סיור וירטואלי בגנים

היכנסו עימנו לסיור וירטואלי בגני הנדיב ותכירו את הגנים המרהיבים מזוויות קצת פחות שגרתיות –ממעוף הציפור וסביב העצים – וכל זאת, בלי לצאת מהבית.
הסיור הווירטואלי מומלץ במיוחד למי שרוצה להכיר קצת יותר טוב את גני רמת הנדיב לפני או אחרי הביקור.

לסיור>>
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

הגנים ברמת הנדיב

21586540_1482539138500091_7442276502927261688_o-aspect-ratio-x
Nitzan-Zohar-8278 (1280x854)
מסעדת מטעים
קיוסק רמת הנדיב
מתחם הפיקניק

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר ואיכותי.

התפריט שם דגש על מזון בריאותי, איכותי ועל טריות חומרי הגלם עם חיבור לסביבה, לאדמה ולשורשים.

במטעים מתקיים פרויקט חברתי של העסקת בני נוער במצבי סיכון והכשרתם לענף המסעדנות ולעבודה בכלל. ההכשרה מקנה לנוער מקצוע וסוללת עבורם דרך להשתלבות קלה יותר בחברה. הפרויקט פועל בשיתוף פעולה עם עמותת עלם וקרן דואליס .

במסעדה ניתן לערוך אירועים פרטיים ועסקיים. לצד המסעדה אולמות התכנסות ואודיטוריום המאובזרים במיטב העזרים הטכניים, שבהם ניתן לערוך ימי עיון והדרכה, ישיבות צוות, הרצאות וסדנאות. מטעים – המקום הטבעי לאירוע.

 

לדף הבית של מטעים – לחץ כאן . חפשו אותנו גם בפייסבוק ובאינסטגרם

להזמנות בטלפון: 04-8449998 , 050-4499590 |  מייל: event@mataim.net

שעות הפעילות: א’-ה’ -08:00-16:00 | ו’ – 08:00-14:00 , יש להתעדכן בזמני הסגירה של המסעדה. כדאי להזמין מקום מראש: 04-8449998