סקר מעברים פוטנציאליים לבעלי חיים לאורך הגדר המזרחית של רמת הנדיב

אדיב גל

שיטת העבודה: סיור רגלי לאורך הגדר המזרחית של רמת הנדיב התבצע בתאריך 26.7.11. כל נקודה בה היה קיים חשד למעבר יונקים סומנה על גבי ה- GPS. בכל נקודה נלקחו הפרמטרים הבאים: מהות הסימנים למיקום מעבר בנקודה, גובה המעבר ורוחבו, טווח מיקום מצלמת מעקב וסוג המעבר.

תוצאות: הסיור לאורך הגדר המזרחית של רמת הנדיב מלמד על עושר רב של מעברים פוטנציאליים ליונקים. סך הכל אותרו 119 מעברים. 61 שבילי הליכה מהווים למעלה מ- 50% מהסימנים להימצאותם של מעברים אפשריים ליונקים. שבילי הליכה ביחד עם כיפוף בגדר (25) מהווים למעלה מ- 21% מהסימנים. מרבית המעברים (כ- 56%) הינם מעברים יחסית נמוכים בגובה שבין 21 ס””מ ל- 40 ס””מ. כ- 25% מהמעברים הפוטנציאליים נמצאים בגובה שבין 41 ס””מ ל- 60 ס””מ. רב המעברים הפוטנציאלים ליונקים (כ- 62) ברמת הנדיב צרים מרוחב של 60 ס””מ. קיימים גם מעברים צרים יותר שרוחבם אינו על כ- 20 ס””מ (כ- 13%). בלמעלה מ- 57% מהעברים קיים עירוב של צמחייה הכולל צמחייה צפופה וצמחייה פתוחה ההופכים את המעבר הפוטנציאלי למעבר בו צמחייה מעורבת. בכ- 6% מהמעברים הצמחייה צפופה מאוד. בסקר המלצות למיקום מצלמות מעקב אחר בע””ח החוצים את הגדר. במהלך הסקר עלו ממצאים נוספים שאינם קשורים למעברים פוטנציאליים אך קשורים לממשק ולפעילות בפארק, כגון: סוג הגדר, רציפות הגדר, מיקום מכלאות בקר, נוכחות של שאריות גדרות תייל ועוד.”

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

הקמת השותפות לקיימות אזורית

בשנת 2015 ייסדה רמת הנדיב את “השותפות לקיימות אזורית” במטרה לשלב כוחות למען שיפור איכות החיים באזור. חמש רשויות שכנות, חברו אל רמת הנדיב כדי להתמודד יחד עם אתגרי השמירה על מרקמו הייחודי של המרחב הסובב את בקעת הנדיב ואת נחל תנינים.

למידע נוסף >>

נגישות בשטח

מסלול נגיש ללקויי ראייה בגנים

הטיול בגני הזיכרון משלב הנאה ושימוש בכל החושים. אנו מציעים מסלול מומלץ, אך ניתן לבחור בכל שביל אחר, ובתנאי שלא תוותרו על גן הריחות, שתוכנן במיוחד עבור כבדי ראייה

למידע נוסף >>

לאכול כאן

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>