ניסוי השבה Ex‑situ של כרוב כרתי למצוקי רמת הנדיב

כרוב כרתי (Brassica cretica) הוא צמח רב שנתי בעל בסיס מעוצה ממשפחת המצליבים. גובהו 60 – 100 ס”מ. המין גדל באגן המזרחי של הים התיכון: בדרום טורקיה, באיים האגאיים, בכרתים, במערב סוריה (אתר בודד) ובחצי האי קרים בים שחור. הוא נעדר מלבנון אך נמצא בקפריסין (שמידע ופולק, 2007). בארץ גדל הצמח באתר אחד בלבד במצוק דרומי של נחל מערות במפנה צפוני תלול ברום 50 מ’ מעל פני הים. הכרוב גדל הן על המצוק הבנוי גיר ודולומיט במופע שוניתי והן בכיסי הקרקע למרגלות המצוק. בארצות אחרות הוא מופיע במצוקי חוף גיריים הפונים לים.

הכרוב הכרתי נדיר ביותר בישראל, אוכלוסייתו בארץ פריפריאלית ביחס לתחום תפוצתו בעולם והוא קרוב למין המוצא של הכרוב התרבותי. בשל תכונות אלה נכלל הכרוב הכרתי בספר האדום לצמחים בסכנת הכחדה בישראל (שמידע ופולק, 2007 ) ומספרו האדום הוא 4.2 (בסולם עד 10).
למרות שאוכלוסיית הכרוב הכרתי מוגנת בשמורת טבע וגדלה בבית גידול לא מאוים, הסיכון לקיומו בארץ גדול מעצם העובדה שתפוצתו מצומצמת לאתר אחד נקודתי. לכן הוחלט על ניסיון אכלוס במקומות נוספים בכרמל הדרום-מערבי.

פעולות השימור בעבר
בעבר נעשו כמה ניסיונות השבה של הכרוב הכרתי למטרת אכלוס בבית גידול דומה באתרים נוספים וכן בחלקה בשמורת נחל מערות.
הריבוי עבור ניסיונות אלה נעשה במשתלת רמת הנדיב בהצלחה רבה ללא טיפול הנבטה מיוחד. במהלך ניסיונות אלו לא נרשם מספר הזרעים שנזרעו ולכן למרות שיש רישום של מספר הנבטים אי אפשר לחשב את אחוזי הנביטה. למרות זאת, מהרישומים (ארכיון משתלת רמה”נ) עולה כי בין שלב העתקת הנבטים לעציצים
לבין שלב העתקת השתילים לאתר האכלוס בשטח היה איבוד של כ 14%- מהצמחים. בביקורים בנקודות האכלוס בשלב מאוחר יותר לא נמצאו שתילים חיים. היות שלא נערך ניטור סדיר לאחר השתילה לא ניתן להגדיר את הסיבות לכישלון.

חידוש הפרויקט בשנת 2012
בשנת 2012 הוחלט לחדש מאמץ ליצור אוכלוסיות חדשות של הכרוב הכרתי בדרום-מערב הכרמל ע”י שיתוף פעולה בין רשות הטבע והגנים לבין פארק רמת הנדיב. לשם כך התקיימו ישיבות ונכתב פרוטוקול להשבת הכרוב הכרתי (וואלצ’ק, 2012). הוחלט לפעול לפי הפרוטוקול כאשר המטרה היא לבצע תהליך אכלוס והשבה
מלווה בניטור, למידה, הסקת מסקנות והתאמת פעולות עתידיות לתוצאות הניטור.

להמשך קריאה

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

אדם. קהילה. סביבה.

פעילות ענפה מתקיימת ברמת הנדיב סביב האדם וחיבורו לטבע ולסביבה.
הדבר בא לידי ביטוי, בין השאר, בגינון הטיפולי– המאפשר ריפוי ויצירתיות בגינה, בדאגה לנגישות באתר שתאפשר ביקור לכולם, בחינוך לקיימות של הדור הצעיר ואפילו של אירועים המתחשבים בסביבה ותורמים לרווחה ובריאות הקהל.

למידע נוסף >>

נגישות בשטח

כיסא גלגלים מותאם לטיול בפארק הטבע

הצעה לטיול נגיש עם כיסא גלגלים מיוחד המותאם לנסיעה בשטח פארק הטבע

למידע נוסף >>

לאכול כאן

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>