ניטור ארוך טווח של טורפים ועופות פעילי לילה

אדיב גל, אמיר ארנון וליאת הדר

כחלק מתכנית הניטור ארוך הטווח  (LTER) של רמת הנדיב, נערך החל משנת 2010, ניטור רציף של טורפים ועופות פעילי לילה.

הסקר נועד לניטור גודל אוכלוסיות הטורפים והדינאמיקה שלהן במרחב ובזמן וכן למעקב אחר מגוון ופעילות עופות לילה בפארק הטבע.

הסקר מתבצע פעמיים בחודש, בירח מלא ובלילה חשוך, לאורך כל השנה, תוך נסיעה איטית ברכב (במהירות של כ-8 קמ”ש) ובאמצעות פנס, לאורך מסלול קבוע של כ-12 ק”מ הדוגם את רוב בתי הגידול והתנאים הסביבתיים השונים אשר עשויים להשפיע על הפיזור המרחבי של בעלי החיים הנסקרים.

הסקר מתחיל עם שחר, בתנאי מזג אוויר דומים ככל שניתן. הסוקר נוהג באיטיות וסוקר את המסלול לאורכו מצפון לדרום, כאשר לגבי כל תצפית של פרט או קבוצת פרטים מהמינים הנסקרים מתועדת מיקומה באמצעות  GPSוממולא טופס ממוחשב. הנתונים משודרים מיידית  לפלטפורמת ArcGis Online של הארגון. עם סיום המסלול, הסוקר מסתובב וסוקר את אותו המסלול בכיוון השני.

בטופס נרשמים מיקום התצפית (נ.צ.), תאריך, שם הסוקר, שעת התחלה וסיום, שעת התצפית, תנאי מזג האוויר, שם המין, מספר פרטים, מין/גיל (אם ניתן לזהות) והערות.

המינים הנסקרים הם:

יונקים
עופות לילה
גירית
תנשמת
חתול
חוגלה (אתר לינה)
כלב
ינשוף עצים
שועל
לילית
קיפוד
שעיר
תן
כוס
דלק
תחמס
דורבן
כרוון

אוח

עקב חשיבות המעקב אחר אוכלוסיות אלה, תצפיות ליליות של צבאים או איילי כרמל (הנחשבים פעילי יום) נרשמות אף הן.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

הקמת השותפות לקיימות אזורית

בשנת 2015 ייסדה רמת הנדיב את “השותפות לקיימות אזורית” במטרה לשלב כוחות למען שיפור איכות החיים באזור. חמש רשויות שכנות, חברו אל רמת הנדיב כדי להתמודד יחד עם אתגרי השמירה על מרקמו הייחודי של המרחב הסובב את בקעת הנדיב ואת נחל תנינים.

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

גן הוורדים

אם תצעדו בשביל הפונה לחלקו הצפון מזרחי של הגן, הצופה לכיוון זכרון יעקב, יקדם את פניכם גן וורדים פורח שופע ניחוחות וצבעים.
גן זה מעוצב בסגנון צרפתי: זנים שונים של וורדים, שתולים בצורה סימטרית,

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>