מחקר ייחודי בוחן את השפעת התפשטות עצי אורן ירושלים בפארק

רבקה ווקר, ליאת הדר, יעל נבון וזוז’ה גרינצוויג

התפשטות של מיני אורן שונים מחלקות יער נטועות אל בתי גידול טבעיים סמוכים היא תופעה הנצפית באזורים שונים בארץ ובעולם. מבין מיני האורן, אורן ירושלים הוא העץ שהיה הנפוץ ביותר ביעור בארץ וכמובן גם ברמת הנדיב. לפני מספר עשורים ניטעו ברמת הנדיב מספר חורשות אורנים ע”י קק”ל, והן המקור לעצי האורן שהתפשטו והתנחלו באזורי הפארק הטבעיים, ומהווים את אחת מסוגיות הממשק המרכזיות אתן מתמודדים בניהול פארק הטבע.
לאורנים המתפשטים פוטנציאל להשפיע באופן משמעותי על המבנה והתפקוד של המערכת האקולוגית, למשל דרך שינוי הרכב הצומח ומגוון המינים, הצטברות ביומסה צמחית והגברת סיכון השריפות, שינוי משק המים ועוד. להתפשטות האורנים יש, כמובן, גם השפעות נופיות, אסתטיות וממשקיות. היבטים אלה ואחרים של השפעת התנחלות עצי אורן על סביבתם נחקרו ועדיין נבחנים במחקרים שונים, המתקיימים ברמת הנדיב ובמקומות נוספים בישראל.
ברמת הנדיב נחקר היבט נוסף של השפעת התנחלות עצי אורן ירושלים בפארק הטבע – השפעתם על תכונות הקרקע. המחקר בוחן את מידת ההשפעה וטווח ההשפעה של עץ אורן בודד על סביבתו, במרחקים הולכים וגדלים מגזע העץ ועד למרחק של מספר מטרים מקו הצמרת. המטרה העיקרית של המחקר היא בחינת השפעת האורנים המתנחלים על מיחזור הנוטריינטים (חומרי ההזנה) בקרקע, בעיקר חנקן וזרחן, שהם היסודות החשובים ביותר לגידול הצמחים. כמו כן, נבדקת השפעת האורנים ונשר המחטים על ריכוז החומר האורגני בקרקע ועל תכונות קרקע נוספות. כדי לקבוע את תכונות הקרקע וריכוז החומרים השונים בה, נערכו קידוחים (בעזרת מקדח מיוחד) ונלקחו דוגמאות קרקע מנקודות הדיגום במרחקים השונים. דוגמאות הקרקע מועברות לפקולטה לחקלאות ברחובות, לאנליזה במעבדה. בשטח, מאופיינים כל עץ וסביבתו ע”י מספר מדדים, ביניהם: גובה העץ, צפיפות העלווה (מחטים), קוטר החופה (צמרת העץ), הרכב מיני הצומח בסביבת העץ, מאפייני שכבת נשר המחטים והעלים ומידת האבניות של הקרקע.
המחקר התבצע ע”י רבקה ווקר, סטודנטית לתואר ראשון מאוניברסיטת ווירג’יניה בארה”ב, אשר עשתה את כל הדרך הארוכה אלינו על מנת לחקור את התופעה, בשיתוף צוות המחקר של רמת הנדיב.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

הקמת השותפות לקיימות אזורית

בשנת 2015 ייסדה רמת הנדיב את “השותפות לקיימות אזורית” במטרה לשלב כוחות למען שיפור איכות החיים באזור. חמש רשויות שכנות, חברו אל רמת הנדיב כדי להתמודד יחד עם אתגרי השמירה על מרקמו הייחודי של המרחב הסובב את בקעת הנדיב ואת נחל תנינים.

למידע נוסף >>

נגישות בשטח

מסלול נגיש לכיסאות גלגלים בגנים

שבילים רבים נמתחים בגני הזיכרון. אנו ממליצים על מסלול זה, אך אפשר לטייל במסלול שונה לבחירתכם. עם זאת, מומלץ להדפיס את המסלול המלא לפני היציאה לסיור, כדי להימנע מהיתקלות מתסכלת עם מדרגות בכמה מקומות בדרך.
לשירותכם, אפשר לשאול כיסא גלגלים בתחנת המידע.

למידע נוסף >>

לאכול כאן

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>