לקראת מסדרונות אקולוגיים בין רמת הנדיב לסביבתה

צוות רמת הנדיב וצוות ALTERRA

המגוון הביולוגי תלוי במידה רבה באיכות, בכמות וברציפות המרחבית של אזורים טבעיים. קיטוע בתי גידול טבעיים משפיע במידה ניכרת על עושר בעלי החיים ושכיחותם במרחב. פתרון לבעיה זו הוא פיתוח של רשתות אקולוגיות (ecological networks), המחברות אזורי ליבה טבעיים באמצעות מסדרונות וכתמים קטנים של בתי גידול דומים. דו”ח זה מציג את תוצאות ניתוח הרשת האקולוגית הסובבת את רמת הנדיב. בניתוח נעשה שימוש במודל האקולוגי-נופי LARCH במטרה לאמוד את חיוניות אוכלוסיות חיות הבר ברמת הנדיב לטווח הארוך ולזהות מיקומים אופטימאליים למסדרונות האקולוגיים או מעברי בעלי-החיים החשובים ביותר בין רמת הנדיב לסביבתה, אשר יתמכו באופן מיטבי בחיוניות אוכלוסיות חיות הבר.
למטרה זו נבחרו תשעה מינים, אופייניים לרמת הנדיב וכאלה העלולים להיפגע עקב קיטוע, ביניהם שישה מיני יונקים ומין אחד מכל אחת מהקבוצות: עופות, זוחלים ופרפרים. על כל אחד ממינים אלה נאסף מידע אקולוגי על בסיס ספרות קיימת וחוות דעת מומחים, והוגדרו פרמטרים בסיסיים הדרושים להרצת המודל: העדפות בית הגידול, תחום המחייה ומרחק ההפצה. במקרים של מידע חסר נעשה שימוש בנתונים מאזורים אחרים או מבסיס הנתונים של LARCH. הפרמטרים הותאמו לתנאים המקומיים על סמך חוות דעת של מומחים מישראל.
מפת  תכסית הוכנה באמצעות מערכת מידע גיאוגרפי (GIS), תוך התבססות על מפת שימושי קרקע (של מפ”י). מפה זו, בשילוב עם מפת מבנה הצומח של רמת הנדיב, שכבת תמ”א 22 ליער וייעור ונתוני חישה מרחוק מהסקאלה האזורית (תרשים 5), מאפשרת יצירת מודל באיכות מספקת עבור תשעת מיני המבחן.
עבור שבעה מתוך תשעת המינים שנבחרו הראה המודל תוצאות מובהקות: ניתוח הנתונים מצא כי שלושה מינים בלבד יצליחו להתקיים ברמת הנדיב לאורך זמן תחת תרחיש של קיטוע נופי, וכי כמעט כל המינים זקוקים לקשר פיזי עם אוכלוסיות במרחב הסובב את רמת הנדיב על מנת לשמור על חיוניות אוכלוסיותיהם. היונקים הגדולים – אייל הכרמל והצבי הארץ ישראלי, צפויים להיפגע באופן הקשה ביותר בתרחיש של קיטוע נופי, והמודל חוזה כי ייעלמו בטווח הארוך. שאר האוכלוסיות צפויות ברובן להדלדל תחת תרחיש שבו פיתוח אזורי התעשייה ממזרח לרמת הנדיב ייצור בידוד כמעט מוחלט מהסביבה.
לאור תחזית זו, ישנה חשיבות עליונה לנקיטת צעדים ספציפיים למניעת קיטוע לצורך המשך קיום אוכלוסיות אייל הכרמל והצבי הארץ ישראלי, אך הם יהיו מועילים גם ליתר המינים. האמצעי הטוב ביותר לשיפור קיום המינים הוא להבטיח שמירה על מעברי בעלי חיים (מסדרונות אקולוגיים) מזרחה לרמת הנדיב, שכן אלה הם עורקי חיים אמיתיים לאוכלוסיות חיות הבר בפארק הטבע. המיקום הטוב ביותר למסדרון כזה הוא צפונית-מזרחית לרמת הנדיב, דרך אזור התעשייה המתוכנן. מסדרון פוטנציאלי נוסף קיים בתוכניות אזוריות (תממ 5/6) לאורך נחל תנינים, אך אפשרות זו לא נחקרה בפרוטרוט. מסדרון זה יחייב ביצוע ניתוח נוסף והשקעה ניכרת, בהתחשב באורכו של מסדרון זה ובשימוש הקרקע הנוכחי (מסדרון ארוך יותר יצריך את הרחבתו בהתאמה). במחקר זה לא התבצעה הערכה מפורטת של חלופה זו.
רוחבו של המסדרון המתוכנן בפרויקט התעשייה והמגורים של זיכרון יעקב “פארק היין” עומד כיום על 50 מטר, רוחב שאינו מספק כרצועת מעבר לצבי הארץ-ישראלי ולאייל הכרמל. בהתחשב באורכו המתוכנן של מסדרון זה רוחבו חייב לעמוד על לפחות 100 – 150 מטר, על מנת שמינים אלה יעשו בו שימוש. בנוסף מחייב המסדרון פיתוח של מעבר תפקודי שיאפשר חצייה בטוחה של הכביש הראשי. נושא זה מחייב עיון וטיפול מפורטים יותר.
המלצות נוספות של הדו”ח כוללות הדגשת המעורבות הנדרשת של כל בעלי העניין בתהליך התכנון, פיתוח המחצבה ונקיטת צעדים ספציפיים לפיתוח “אזור עסקים ירוק”. בעלי העניין חיוניים למימוש תכנית פיתוח הרמונית.  מחצבת בנימינה, מדרום לרמת הנדיב, יכולה לתרום בית גידול חשוב, היכול לתמוך באוכלוסיות של בעלי חיים של מים מתוקים.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גן טביעת הרגל

המונח טביעת כף הרגל האקולוגית קורם עור וגידים בחלק המערבי של מרכז המבקרים. תא גינון גדול בצורה של כף רגל מונח במרכז המתחם, העקב פונה לצפון, הבוהן וארבע אצבעות, כיחידה אחת – לדרום.

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

שביל המעיין

המסלול המסומן בכחול הוא שביל המעיין, המזמן למטייל מסע בזמן לאתרי חקלאות מקומית בת 2000 שנה, מעיין חבוי ובאר משאלות. השביל עובר בבית חורי, משק חקלאי מהתקופה העותומאנית. ממשיך אל ארמון הרודיאני, עד עין צור, מעיין וניקבה.
אופי השביל: מתאים למשפחות.
צבע סימון: כחול.
אורך השביל: כשני קילומטרים וחצי.
משך הטיול: כשעה וחצי.
עונה מומלצת: כל השנה.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>