לימוד דפוסי המעבר של חיות בר בין רמת הנדיב והמרחב סביבה

אדיב גל, אמיר ארנון, איריס ריינר, טלי גייגר, ליאת הדר

קיטוע של בתי גידול עלול לבודד אוכלוסיות קטנות של חיות בר ולהביאן לסכנת הכחדה מקומית. מסדרונות אקולוגיים – מעברים המאפשרים קישור פיסי לאוכלוסיות אחרות – מקטינים סכנה זאת, אך למרות שהקמתם דורשת השקעה כספית גדולה, מיקומם לא נבחר בהכרח על סמך הכרה של דפוסי התנועה של המינים שברצוננו לשמר, אלא על סמך שיקולים תכנוניים ותקציביים, ו”תחושות בטן””. פארק הטבע רמת הנדיב מוקף מצפון, דרום ומערב בבינוי, תעשייה ותשתיות תחבורה, וגבולו המזרחי הוא האזור היחידי שמאפשר כיום מעבר של חיות בר בינוניות וגדולות בין הפארק ושטחים פתוחים במרחב. מימוש תכניות להרחבת אזורי תעשייה ולעיבוי הכביש העובר בסמוך לגבול המזרחי של הפארק, עלול להביא לבידוד מוחלט של חיות אלו. מודלים דמוגרפיים-מרחביים עבור אוכלוסיות נבחרות ברמת הנדיב חוזים שבבידוד מוחלט רובן צפויות להיכחד. מודלים אלה איתרו גם רצועה בין צפון רמת הנדיב להר חורשן כמקום אופטימאלי ליצירת מסדרון אקולוגי לשטחים הפתוחים הסמוכים, הן מבחינת המרחק לשטחים פתוחים ואוכלוסיות שכנות, והן מהבחינות התכנונית והביצועית. כדי לתמוך בתהליכי קבלת ההחלטות והתכנון של הקמת המסדרון, בקשנו לבדוק האם באזור הרצועה המוצעת קיימת תנועה רבה של חיות בר, שתעלה את סיכויי המעבר לתפקד כמסדרון אקולוגי. 16 מלכודות מצלמה (camera traps) הוצבו על מעברים בגדר המזרחית בהם אותרה חצייה של חיות בר, והועברו למעברים אחרים מדי כ-3 חודשים, במשך שנה. בנוסף, בחנו נתוני דריסות לאורך הכביש מ-10 השנים האחרונות. בניתוח, חילקנו את הגדר למספר מקטעים על סמך מאפייני צומח ואופי הבינוי והחקלאות בצדו השני של הכביש, ובחנו את החצייה במקטעים השונים. התוצאות מצביעות על כך שמרבית החציות של הגדר והכביש הן של תנים. מינים בולטים נוספים הם חזירים, צבאים, דרבנים, שועלים וגיריות. עיקר החצייה נעשית במקטע הדרומי ביותר, ובמקטע המוצע למעבר יש פעילות נמוכה יותר, אך גבוהה מבשאר המקטעים. מהתוצאות עולה שכדי שהרצועה שאותרה כמסדרון האופטימאלי תתפקד היטב יהיה צורך בפעולות שיסיטו אליה את תנועת חיות הבר – שיפור תפקודה כמסדרון אקולוגי מחד, ומניעת מעבר באזורים אחרים מאידך.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גינון טיפולי ברמת הנדיב

במחקרים רבים מוצג הקשר בין סביבה ירוקה, טבע או גנים פורחים ובין תחושות של רוגע ושלווה, הנאה וחיוניות. חובבי גינון מעידים על יתרונות העבודה בגינה ועל התועלת שהם מפיקים מכך: עיסוק מרגיע ומהנה, מעורר חושים, מפעיל שרירים ומאפשר ביטוי יצירתי המניב פירות, תרתי משמע.

למידע נוסף >>

נגישות בשטח

מסלול נגיש ללקויי ראייה בגנים

הטיול בגני הזיכרון משלב הנאה ושימוש בכל החושים. אנו מציעים מסלול מומלץ, אך ניתן לבחור בכל שביל אחר, ובתנאי שלא תוותרו על גן הריחות, שתוכנן במיוחד עבור כבדי ראייה

למידע נוסף >>

לאכול כאן

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>