השפעת פעילות‑אנוש על הפעילות המרחבית של צבאים ברמת הנדיב ובגבעות אלונה

מאמר זה בוחן את השפעת פעילות האדם על הפעילות המרחבית (נוכחות ובחירת בית הגידול) של צבאים ברמת הנדיב ובגבעות אלונה. מידת ההשפעה של פעילות האדם על הצבאים נבחנה ע”י בדיקת השפעת המרחק מגורמי פעילות אנוש על פיזור הגללים, כפי שנצפה בחתכים רגליים. נתיבי התנועה ומיקום הגללים סומנו על גבי תצלומי אוויר של אזור המחקר. באמצעות שימוש במערכת מידע גיאוגרפי (GIS) נמדדו אורכי החתכים וצפיפות הגללים. מיקום הגללים שימש לקביעת העדפות בית הגידול בעזרת ה – GIS.  נבחנה השפעתם של חמישה מדדים להערכת פעילות אדם על העדפת בית הגידול ע”י הצבאים. מדדים אלה היו: ציד, מרחק מיישוב אדם, דרכי עפר, דרכים סלולות ושבילי מטיילים. צפיפות הגללים היתה גבוהה ביותר באזורים ללא צייד, עובדה המצביעה על ההשפעה השלילית של צייד על אוכלוסיות הצבאים באזור המחקר. מבין ארבעת המדדים האחרים, רק המרחק מדרכי עפר ושבילי מטיילים הראו השפעה מובהקת על השימוש שעושים הצבאים באזור הנחקר.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גינון טיפולי ברמת הנדיב

במחקרים רבים מוצג הקשר בין סביבה ירוקה, טבע או גנים פורחים ובין תחושות של רוגע ושלווה, הנאה וחיוניות. חובבי גינון מעידים על יתרונות העבודה בגינה ועל התועלת שהם מפיקים מכך...

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

שביל האחוזה

השביל עובר דרך אזור צפוף צמחייה טבעית ומגיע אל שרידיה של חורבת עקב, ווילה כפרית מהתקופה הביזנטית, הצופה אל הכרמל, לרכס הר אמיר, צפון השרון ולחוף הים התיכון. חפירות נרחבות נעשו במקום וחלקים משמעותיים מהמתחם המקורי שוחזרו.
אופי השביל: מתאים למשפחות.
צבע סימון: אדום.
אורך השביל: כ- 4 קילומטרים.
משך הטיול: כשעתיים.
עונות מומלצת: סתיו, חורף ואביב.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>