השפעת פעילות‑אנוש על הפעילות המרחבית של צבאים ברמת הנדיב ובגבעות אלונה

מאמר זה בוחן את השפעת פעילות האדם על הפעילות המרחבית (נוכחות ובחירת בית הגידול) של צבאים ברמת הנדיב ובגבעות אלונה. מידת ההשפעה של פעילות האדם על הצבאים נבחנה ע”י בדיקת השפעת המרחק מגורמי פעילות אנוש על פיזור הגללים, כפי שנצפה בחתכים רגליים. נתיבי התנועה ומיקום הגללים סומנו על גבי תצלומי אוויר של אזור המחקר. באמצעות שימוש במערכת מידע גיאוגרפי (GIS) נמדדו אורכי החתכים וצפיפות הגללים. מיקום הגללים שימש לקביעת העדפות בית הגידול בעזרת ה – GIS.  נבחנה השפעתם של חמישה מדדים להערכת פעילות אדם על העדפת בית הגידול ע”י הצבאים. מדדים אלה היו: ציד, מרחק מיישוב אדם, דרכי עפר, דרכים סלולות ושבילי מטיילים. צפיפות הגללים היתה גבוהה ביותר באזורים ללא צייד, עובדה המצביעה על ההשפעה השלילית של צייד על אוכלוסיות הצבאים באזור המחקר. מבין ארבעת המדדים האחרים, רק המרחק מדרכי עפר ושבילי מטיילים הראו השפעה מובהקת על השימוש שעושים הצבאים באזור הנחקר.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גן טביעת הרגל

המונח טביעת כף הרגל האקולוגית קורם עור וגידים בחלק המערבי של מרכז המבקרים. תא גינון גדול בצורה של כף רגל מונח במרכז המתחם, העקב פונה לצפון, הבוהן וארבע אצבעות, כיחידה אחת – לדרום.

למידע נוסף >>

נגישות בשטח

קבוצות עם צרכים מיוחדים

בליווי מדריך של רמת הנדיב, תוכלו לחוות ביקור המותאם במיוחד עבורכם הכולל סיור או סדנה בגני הזיכרון, במרכז המבקרים או במתחם הגינה המאפשרת.

למידע נוסף >>

לאכול כאן

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>