השימוש במרחב והמבנה החברתי של קבוצות נקבות צבאים ברמת הנדיב

מטרת המחקר היתה לבדוק מהו המבנה החברתי של נקבות צבאים בשטח הפתוח בפארק הטבע רמת הנדיב, תוך הסתייעות במערכת של זיהוי אינדיבידואלי. עבודת השדה נעשתה בחלק המזרחי של רמת הנדיב, בשטח של כ- 1 קמ”ר. שטח זה נבחר בשל הנוף הצמחי הנמוך והפתוח (בתה), הנשלט בידי עשבוניים, עם מצבורי שיחים ועצים מפוזרים – שאיפשר תצפית נוחה על הצבאים, ובשל מיעוט המטיילים באיזור. ההתנהגות של נקבות הצבאים נחקרה ע”י תצפיות לאורך השנה. ההנחה המקובלת היא שהצבאים הזכרים מחזיקים בטריטוריות שלהם והנקבות נעות ביניהן באופן חופשי. ממחקר זה עלו ממצאים חדשים: נקבות הצבאים חיות בקבוצות נפרדות, שההרכב שלהן נשאר קבוע במשך השנה. נקבות חדשות לא נכנסו באופן חופשי לקבוצות קיימות. קיימת חפיפה באזורי המחייה, אך קבוצות שונות מחליפות זו את זו באותו איזור במועדים שונים של היום. קבוצות שונות השתמשו בחלקים שונים של איזורי המחיה החופפים. באופן כללי, במיוחד בקיץ, הקבוצות השונות נמנעו מלהיות יחד באותו איזור. שהייה בו זמנית של שתי קבוצות באותו איזור הייתה נדירה, וכאשר התרחשה, נצפו עימותים (אינטראקציות אגוניסטיות). ע”פ ממצאי המחקר, קבוצות של נקבות צבאים מחזיקות ומגנות על טריטוריות זמניות מפני קבוצות אחרות של נקבות צבאים – בניגוד לדיווחים לפיהם צבאים זכרים בלבד מחזיקים בטריטוריות, והנקבות נעות ביניהן באופן חופשי. הגודל הממוצע של קבוצות עונתיות של נקבות נע בין 3.4 ל- 6.4, והיה גבוה ביותר בחורף, כאשר קבוצות של נקבות חברו יחד מפעם לפעם. אז גם נצפה המספר הנמוך ביותר של עימותים בין הקבוצות. נראה, כי גודל הקבוצה מושפע ע”י זמינות המזון ולחץ הטריפה. המלטות התרחשו לאורך השנה כולה, אך בעיקר באביב.

השימוש במרחב והמבנה החברתי של קבוצות נקבות צבאים  Gazella gazella gazella ברמת הנדיב – לקריאה בהרחבה

מחקרי צבאים ברמת הנדיב- לקריאה בהרחבה

חגית גפן: המחלקה לזואולוגיה, אוניברסיטת תל אביב.
הוצאה לאור :אקולוגיה וסביבה, כרך 6, מס. 3-4 (מרץ 2001), עמ’ 187-181.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

הקמת השותפות לקיימות אזורית

בשנת 2015 ייסדה רמת הנדיב את “השותפות לקיימות אזורית” במטרה לשלב כוחות למען שיפור איכות החיים באזור. חמש רשויות שכנות, חברו אל רמת הנדיב כדי להתמודד יחד עם אתגרי השמירה על מרקמו הייחודי של המרחב הסובב את בקעת הנדיב ואת נחל תנינים.

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

גן האיריסים

בתוך גני הזיכרון ברמת הנדיב, בין גן הדקלים לבין גן הוורדים, שוכן גן מעט נסתר, אך מיוחד במינו: זהו גן האיריסים. קהל המבקרים מוזמן לבוא וליהנות מתצוגה פורחת של צמחים המתהדרים בפרחים גדולים בצבעים מרהיבים (אמצע פברואר- סוף מרץ).

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>