2
1

מה אכפת לו לעץ – סיור עצים מעצים

אילו היו לעץ עיניים לראות ופה לדבר, בוודאי היה משורר או מספר סיפורים. אבל “מה אכפת לו לעץ”, כתב חנוך לוין, שהבין היטב שהעצים והטבע יכולים בלעדינו, אבל אנו איננו יכולים בלעדיהם. “אדם שר שירים כי העץ הוא ירוק” – משמע, הרוח האנושית זקוקה להתפעל מהטבע כדי ליצור, כדי לחיות

אנו חולפים על פניהם לאורך השנה, אך לרוב איננו עוצרים כדי להביט ממש מקרוב, להסתכל לגזע ב”עיניים” ולהכיר את הסיפור “המשפחתי” שלהם. רמת הנדיב החליטה לאפשר לכם הדרכה בגנים בשיטת “עשה זאת בעצמך” – סיור עצים מיוחדים בהדרכה עצמית, מלווה בהסברים ומתובל בסיפורים. כל שאתם צריכים לעשות הוא להגיע לגנים, להיכנס לקישור הבא ולהתחיל בחוויה. אתם עוד כאן?

לסיור הדיגיטלי בסמארטפון

את סיורנו נתחיל ברחבת הכניסה לגנים, שם יקבלו את פניכם עצי הסיסם ההודי, שהובאו לארץ מהודו, מן הסתם, כעץ חלוץ שגדל מהר ויוצר נוף ירוק. נכון, הוא לא העץ הכי “חתיך” בגן, במיוחד בעונת חורף, שבה עליו נושרים ומאפשרים לשמש החורפית לחדור אל הגן, אך בימות הקיץ החמים הוא מוריק מעלים, מצל ומצנן. הוא עץ חזק מאוד וחלקו הפנימי של הגזע משמש לבניית רהיטים. גזעיהם של קרובי משפחתו מאותו הסוג משמשים לבניית גיטרות. השמועה מספרת שהם גם משמשים לבניית ה”דשבורד” במכוניות הרולס רויס. מי שיש לו כזו, מוזמן לאשר את השמועה או להפריכה.

עצי ערער וירג’יני

מיץ הפירות משפר את טעם הג’ין

עוד ברחבת הכניסה, משני צדיה לאורכה, עצים גדולים במראה אשוחי, המזכירים ברוש. אלה הם עצי ערער וירג’יני, הצומחים כאן עוד מראשית הקמתו של הגן, בשנת 1954, והם בין הפרטים הבודדים הקיימים בארץ. איך תבחינו בין הערערים הנדירים כאן לברוש המוכר? פירותיהם בצבע סגלגל-שחרחר והם דומים לאוכמניות. כשמועכים אותם פורץ מהם מיץ, שבו נהוג לתבל את משקה הג’ין, שטעמו המקורי תפל. סמוך למדרגות שלקראת סוף הרחבה תמצאו זוג ערערים, זכר ונקבה. ואיך יודעים להבדיל ביניהם? לפי הפירות כמובן.

העץ של טרזן

כדי להמשיך בסיורנו נחזור לכיוון עמדת השומר קרוב לכניסה, וכשפנינו אל הרחבה נפנה לשביל המוליך ימינה. לאחר כמה פסיעות, ליד השלט “נקודת המפגש”, נתפעל מעצים הנטועים בעיקר מימין לשביל, בעלי גזעים יפיפיים ומיוחדים שחלקם עולים מן האדמה וחלקם יורדים מטה מענפי העץ והם למעשה שורשי אוויר. הכירו את הפיקוס המעוקם, או בשמו האחר, דמוי המגנוליה. זוכרים את טרזן המדלג בג’ונגל מעץ לעץ? הוא עושה זאת בעזרת שורשים כאלה. מקורו של העץ באזורים לחים מאוד, שבהם שורשי האוויר משמשים לקליטת מים מהלחות שבאוויר. עם הזמן הם מגיעים אל הקרקע, מתעצמים ומתקשים, והופכים להיות גזעים תומכים, במיוחד באזורים הלחים הסובלים מסחף קרקע.

ממש ממול לעצי הפיקוס, משמאל לשביל, נראה עצים מרשימים בעלי גזע ירקרק וחלק, דמוי חבית. זהו ברכיכיטון הסלעים, ש”עשה עלייה” מאוסטרליה. לצדו נמצא אחיו, ברכיכיטון דו-גוני. כאשר תשובו באביב, תגלו שהוא משיל את כל עליו ומחליפם בפריחה ורודה מרשימה במיוחד.

אם אתם מלווים בילדים קטנים, זה המקום לספר לכם על עמודי האבן הנמוכים שאתם רואים לאורך השבילים. בחלק העליון של העמודים מופיע תבליט של עלה. בחנות המידע תוכלו לרכוש בעלות סמלית חוברת פעילות שנקראת “על-עלים” בצירוף גירים צבעוניים. הילדים יצמידו את דפי החוברת לתבליט ויצבעו את הדף, כך שיתקבלו מראה העלה ושם העץ. הם יזכו למזכרת מהעצים בגן, ואתם תזכו לרגעים של נחת ושקט…

ממש כמו טופיני השוקולד “הרשיז”

נמשיך בשביל המוליך לעבר גן הדקלים. לאורך הדרך, אם תסיטו מדי פעם את המבט מהעצים לקרקע, תוכלו ליהנות מיופיין של הרקפות המציצות בכל פינה מבין העצים (בחודשים דצמבר – מרץ).

בגן הדקלים תמצאו אוסף מרשים של עצי דקל מכל העולם, ביניהם וושינגטוניה חסונה, שמוצאה במקסיקו, תמר מצוי מצפון אפריקה, תמר קנרי מהאיים הקנריים, דקל משולש ממדגסקר ועוד. לצדם נטועים גם צמחים דמויי דקל, שאינם ממשפחת הדקליים אך מזכירים אותם במראה, כמו נולינה מופשלת, שאותה תוכלו לראות אם תיכנסו לשביל הפנימי בגן הדקלים. צורתה כמעין עצי דקל קטנים וחמודים למראה, שגזעיהם מתרחבים בחלק התחתון כמשפך הפוך, ולמבוגרים שבינינו הם בוודאי יזכירו בצורתם את טופיני השוקולד “הרשיז”.

אידיאלי למשחק מחבואים

להמשך הסיור נחזור לשביל הראשי בגן הדקלים ונמשיך צפונה לכיוון גן הוורדים, עד שנראה מימיננו את הכניסה המשנית לגן, המובילה לאזור הפיקניק. משמאל לכניסה, ממש מולנו, נחזה בעץ מרשים במיוחד בגודלו וביופיו, הריהו הפודוקרפוס המוארך. מוצאו בדרום אפריקה, אך עלוותו העדינה מזכירה דווקא עצים יפניים. נפח העץ כה מרשים, כמו שיח ענק שהילדים יכולים למצוא אותו אידאלי למשחק מחבואים.

כעת נחצה את גן הוורדים ונתקדם לכיוון מערב. לאורך הדרך נראה גזעי עצים מונחים על הקרקע. אין הם שם במקרה. את הגזעים אין מפַנים כדי לאפשר למערך האקולוגי להמשיך ולקיים את תהליך ההתפוררות הטבעי, תוך הזנת הקרקע והמרקם האקולוגי שבה. זה הזמן להוסיף שלאורך ביקורכם בגן תגלו מפעם לפעם עצים הנמצאים בטיפולה של “המחלקה האורתופדית” של רמת הנדיב. למשל, כ-50 מטרים מהיציאה המערבית מגן הוורדים, תוכלו לקיים מצוות ביקור חולים אצל שיח אלת המסטיק, שאחד מענפיו נתמך על-ידי קב התומך בו מחשש לקריסה. ממול נמצא עץ קופניון, שגזעו עמד בפני התפצלות והיה נתון לסכנת התמוטטות.
מוט הברגה המאחד את שני חלקי הגזע וקבוע בתוכו מציל את חייו.

בהמשך השביל, מעט לאחר עיקולו שמאלה, יקבלו אתכם משני צדיו עצים נוגים משהו. אלה הם עצי ברוש בכות. מראהו הנוגה והרומנטי של העץ מזכיר שמלה ששוליה מתבדרים ברוח. ענפיו אופקיים או נוטים מעלה, אך הענפונים הנושאים עלווה, שצבעה ירוק בהיר או ירוק אפור, נוטים מטה ויוצרים את מראהו המושפל, הבוכה. מכאן מקור שמו בעברית. שמו הלטיני, Cupressus, לקוח מן המיתולוגיה היוונית, שלפיה סיפריסוס, עלם צעיר, הרג בטעות אייל שאהב מאוד ונמלא צער עמוק על כך. האל אפולו, שאהב את הנער, הפכו לעץ שנקרא בשמו.

בעלת סגולות מיתיות ורפואיות

ניפרד מהרומנטיקה ונמשיך לכיוון גן המפלים. במרכז הגן, משני צדי הטרסות ולאורכן, מזדקרות הדרקוניות הקנריות, שמראן מזכיר קקטוסים ומקורן באיים הקנריים. למרות המראה העצי אין מדובר בעץ של ממש אלא בעשב גבוה דמוי עץ. חרף גודלה, ה”גזע” של הדרקונית אינו כגזעי העצים. גזע כזה מכונה בעגה המקצועית “גִזְעוֹל” (גזע + גבעול). כאשר פוצעים את הגזעול הוא מפריש שרף נוזלי שצבעו אדום. השרף האדום משמש להכנה של צבעים ושל לכות, וכן כצבע מאכל, בייחוד במשחות שיניים. השרף משמש גם לטיפול בפצעים ובכוויות, מה שמוביל אותנו שוב למיתולוגיה היוונית. זוכרים את הרקולס ואת 12 המשימות שהוטלו עליו בשל חטאיו? במשימה ה-11 הוא נדרש להביא שלושה תפוחי זהב מגן ההספרידות (נימפות המערב). גן זה נמצא מעבר להרי האטלס, מוקף על ידי אוקיינוס המקיף את העולם. כדי להיכנס לגן נאלץ הרקולס להילחם בשומר הגן, לנדון, הדרקון בעל אלף הראשים. הרקולס הכניע אותו וערף את כל ראשיו. דמו של הדרקון נשפך ומילא את הגן, ושם צמחו עצי דרקון שדמם (השרף שלהם) הוא דם דרקונים. לימים, עמודי הרקולס, הידועים לנו כמצרי גיברלטר, הרתיעו את הספנים היווניים, אך אלה שהעזו לחצותם אל האיים הקנריים ראו את הדרקונית והאמינו כי האיים הם גן ההספרידות. השרף האדום נחשב בעיניהם ל”דם דרקונים” והם ייחסו לו סגולות מיתיות ורפואיות. גם צ’ארלס דרווין הושפע מצמחי הדרקונית. בכתביו מופיעים האיים הקנריים כתחנה הראשונה במסעו, שם פגש לראשונה את צמחי הדרקונית, אשר לימים העירו בו את הרעיונות שהבשילו לבסוף לתורת האבולוציה.

ואם נחזור לדרקוניות שבגן, נשים לב ששורת הדרקוניות שבמפנה הדרומי גבוהה יותר. עד כה לא נמצאה תשובה מדעית מובהקת לתופעה, אך ההשערות קשורות בתנאי אקלים משתנים במרחקים קרובים – מיקרו-אקלים. הצד הדרומי זוכה ליותר קרני שמש וייתכן שזו הסיבה.

עולים במדרגות וחוצים את גן המפלים, פונים ימינה בשביל וממשיכים עם העיקול. בקצה המדשאה נחשף אזור שונה ומיוחד בגנים. זוהי חלקת החורש הטבעי הארץ-ישראלי, שבו תזכו לפגוש בחבורה המקומית הכוללת אלון מצוי, אלון גלעין, אלה אטלנטית, חרוב ועוד. בתוך הגנים המטופחים משולבים כ-50% של אזורי חורש טבעי, שאינם מושקים בדרך כלל. השילוב בין הצמחייה המתורבתת לצמחיה טבעית, ובין המראה המוקפד לחלקים פראיים, הוא חלק מהרציונל של חיבור המקום לסביבה ולמרקם האזורי. המשך השביל מוביל חזרה לכניסה לגנים ולסיום המסלול.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

אדם. קהילה. סביבה.

פעילות ענפה מתקיימת ברמת הנדיב סביב האדם וחיבורו לטבע ולסביבה.
הדבר בא לידי ביטוי, בין השאר, בגינון הטיפולי, בחינוך לקיימות של הדור הצעירו אירועים המתחשבים בסביבה ותורמים לרווחה ובריאות הקהל.

למידע נוסף >>

נגישות בשטח

כיסא גלגלים מותאם לטיול בפארק הטבע

הצעה לטיול נגיש עם כיסא גלגלים מיוחד המותאם לנסיעה בשטח פארק הטבע

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>