• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".
Timeline
Timeline

שדה רגמים

פרופ' רפי גרינברג 
תופעת הקבורה במבני אבן עגולים מאפיינת את אזורי השוליים של ארץ ישראל החל בתקופה הניאוליתית המאוחרת וכלה בתקופת הברזל. תפוצתה משתרעת למן הערבה והנגב בדרום, דרך בקעת הירדן ועד רמת החורן ורמת הגולן. צורות מבניה נעות ממעגל האבן הפשוט, דרך הרוגם הנישא ועד הדולמן הבנוי גושי אבן ניצבים. עתה נתווסף לאתרי קבורה אלה אתר קבורה חדש, לכאורה בלב הארץ הנושבת: שדה הרגמים של רמת הנדיב שבקצה הדרומי של שלוחת הכרמל, המכונה "חוטם הכרמל".
האתר שוכן על מדרון דרומי טרשי מעל לנחל חוטם. קצהו המערבי נוגע במצוק הכרמל ונשקף ממנו נוף מרהיב לעבר רצועת החוף ובקעת הנדיב. האתר נתגלה באביב 1989, בעת סקר מדוקדק בתחומי רמת הנדיב, אך מלוא היקפו של האתר ומורכבותו נתבררו רק כעבור שלוש עונות של סקר וחפירה, שכן מבניו ומתקניו מכוסים בבתה צפופה ובשרידי חורש טבעי. לאחר סיום החפירות היה אפשר לקבוע כי לפנינו שדה ובו כ-40 רוגמי קבורה ומתקנים נלווים, הפרושים על שטח שאורכו כ-400 מ' ורוחבו כ-250 מ'.
האדריכלות
רוגמי הקבורה נחלקים לכמה טיפוסי משנה, אך לכולם כמה מאפיינים משותפים: כל קבר כולל מעגל אבן בקוטר של 4–9 מ' ובמרכזו תא קבורה מלבני. השטח שבין מעגל ההיקף לתא נבנה כרוגם נמוך של עפר ואבנים. מלבד מקרים בודדים מכוונים כל תאי הקבורה כלפי מערב, בכמה מקרים מסומן מעין פתח בצד מזרח. הקברים לא קורו, אך ברובם נמצאו אבני כיסוי כבדות שהונחו מעל לרובדי המילוי של הקבר. לרצפות הקברים שימש הסלע הטבעי, שפולס לעתים באבנים או כוסה בריצוף של לוחות או של אבנים שטוחות. מצב ההשתמרות שונה בכל קבר: מקצתם נשתמרו היטב ומקצתם נפגעו מסחיפה טבעית או פורקו חלקית בידי אדם, כנראה עוד בימי השימוש בבית הקברות. לא היו שום סימנים לפעילות אנושית מאוחרת יותר באתר, פרט להפרעה קלה בשני הקברים שבקצהו המערבי של שדה הקבורה.
הצורה השלטת היא של תא מלבני העשוי לוחות אבן ניצבים, שגובהם לעתים עד 80 ס"מ. בדרך כלל בנוי הקיר המערבי של תא הקבר מלוח אבן מונוליתי, העולה בגודלו על הלוח המזרחי ומשמש מעין מצבת ראש. אורך התא כ-2 מ' ורוחבו כ-1 מ'.
שלושה מבין 20 הקברים שנבדקו נבנו בצורה שונה: הרוגם מקיף תא העשוי נדבכי אבן. בשני מקרים התא בנוי מלוחות או מגושי אבן גדולים למדי, המונחים בצורה אופקית. במזרח אפשר להבחין בבירור במעין פרוזדור סמלי המוליך אל תא הקבורה, בקצהו המזרחי של התא עצמו נמצא לוח ניצב – מעין גולל ל"פתח" הקבר. את התא הבנוי השלישי תוחם קיר הבנוי שתי שורות של אבני גוויל, בסגנון המזכיר חדר מגורים אופייני לתקופת הברונזה הקדומה.
בשני אזורים סמוכים שבחלקו המערבי של שדה הרגמים נוקה שטח נרחב מן הצמחייה העבותה, במגמה לעמוד על היחס שבין הקברים השונים וכדי לאתר מתקנים הקשורים בהם. תוצאות הבדיקה היו מפתיעות, שכן נחשפו בה קירות תיחום פנימיים, מצבות ומתקנים בנויים נוספים, שתפקידם אינו ברור.
אזור קבר 724
קבר זה, הבנוי על מדרגת סלע, נישא מעל סביבתו. מולו, במורד המדרון, נבנו שלושה קברים. גדר נמוכה – למעשה טור של אבני שדה בלתי אחידות המונחות ברישול – יוצאת ממדרגת סלע הסמוכה לדופן הקבר ומתמשכת לעבר רוגם שבדרום מערב: קבר 727. גדר נוספת יוצאת מקבר 724 דרומה, בקו קשתי המקביל לדופן הרוגם, ומסתיימת בחצי סהר וכך נוצרה מעין חצר. כמה מטרים מעבר ל"גדר" זו, על משטח סלע חשוף, ניצבים שני גושי אבן גדולים (מצבות?) המנותקים ממדרגות הסלע הסמוכות. לעיני צופה העומד על קבר 724 בולטות אבנים אלו בשטח המישורי הסמוך.
אזור מתקן 722
בין אזור 724 לאזור 722 חוצצת גדר מוארכת הנמשכת כלפי דרום ושלובים בה כמה גושי אבן בולטים. ממזרח לגדר יש מקבץ מגוון של מבנים: קבר 733, שהוא רוגם גדול, שתאו עשוי נדבכי אבני גוויל קטנות (ראו לעיל), קבר 721, שהוא קבר לוחות אופייני, מתקן 741, שהוא משטח עגול בעל נדבך אחד של אבני שדה, ומתקן 722, שהוא רוגם נישא מעל סביבתו ובמרכזו. במקום תא הקבורה, מונח לוח אבן גדול. אורך הלוח 2.5 מ' ורוחבו 1 מ'. אמנם לא נתגלה כל ממצא העשוי להעיד בבירור על תפקידם של המתקנים השונים שבין הקברים, אך הדעת נותנת שאחדים מהם מילאו תפקיד סמלי: גדרות תיחום בין חלקות ומצבות פולחן או הנצחה. אחרים מילאו, מן הסתם, תפקיד טקסי שהיה קשור בהכנת המת לקבורה. 
ממצאי הקברים וזמנם
רק תשעה רגמים הכילו ממצאים כלשהם, ובראש ובראשונה שרידי עצמות, דבר המעיד על תפקידם. כן נמצאו חרוזים, תליון עצם, פגיון נחושת ושני ראשי אלות, האחד של הימאטיט והאחר של מאגנטיט. בקבר 724 נמצאו משקולת תנופה וחוד נחושת של מקדחת ליפוף קטנה – עדות לעיסוקו של הנקבר.
תיארוך שדה הקבורה קשה. פגיון הנחושת עשוי להעיד על שימוש ברגמים בתקופת הביניים שבין תקופת הברונזה הקדומה ובין תקופת הברונזה התיכונה. הצווארון המעטר אחד מראשי האלות מרמז על שלהי תקופת הברונזה הקדומה לכל המוקדם. חוד הנחושת של המקדחה הוא מטיפוס האופייני לתקופת הברונזה הקדומה השנייה והשלישית. לבסוף, שבר של קובעת בזלת שנמצא במילוי אחד הקברים הראשונים וכן ראש חץ זעיר מצור מצביעים על נוכחות במקום בתקופה הניאוליתית המאוחרת. העדויות העיקריות מצביעות אפוא על המחצית השנייה של האלף השלישי לפני הספירה, אף שאין להוציא מכלל אפשרות שהשימוש בשדה הרגמים החל בתקופה קדומה יותר. מגוון צורותיהם של תאי הקבורה וההבדלים במצב השתמרותם עשויים להעיד על תקופה ממושכת למדי של קבורה באתר.
במבט רחב יותר משתלב שדה הרגמים היטב בתמונה ההולכת ומתבהרת של הפסיפס החברתי בארץ ישראל בשלהי תקופת הברונזה הקדומה. באופן כללי אפשר לראות ברגמים שברמת הנדיב מעין מיזוג של סגנונות בנייה שרווחו בארץ בתקופה זו: הרגמים של אבני גוויל שבדרום הארץ והדולמנים שלאורך בקעת הירדן וברמות שמשני צדדיה. בחקר שדות הקבורה נוהגים לייחס את שיטת הקבורה ברגמים של בודדים לקבוצות בעלות אורח חיים של נוודים או של נוודים-למחצה, והימצאותם של הקברים באזורי השוליים של היישוב עולה בקנה אחד עם הנחה זו. בדיקת כיוונם של תאי הקבורה ברמת הנדיב העלתה כי ברובם המכריע הם פונים לעבר מקומה של שקיעת השמש בחודשי הקיץ, דבר המלמד שנעשה שימוש עונתי בשדה הקבורה. שדה רמת הנדיב, למרות סמיכותו לאזורי יישוב צפופים למדי במישור החוף, מצוי בשטח שמעולם לא נוצל למטרות חקלאיות, והדעת נותנת כי בוניו היו רועי צאן ששכנו באזור "חוטם הכרמל", אם בשלהי התקופה העירונית הראשונה בארץ (תקופת הברונזה הקדומה השלישית) ואם בראשית תקופת הביניים שלאחריה.
 

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום