• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".
Timeline
Timeline

עז הדעת

עז הדעת
שיתוף הפעולה בין רמת הנדיב לבין מכון וולקני החל כשעלה הרעיון ללמוד על הרכב המזון המועדף על העיזים. הדעה המקובלת הייתה שעיזים לא אוכלות את צמח אלת המסטיק. צמח זה מהווה חלק חשוב מחברת הצומח הים-תיכוני ונפוץ בישראל. העיזים נמנעות מאכילתו משום שהוא מכיל חומר הנקרא טנינים באחוז גבוה (כ-20% בעלים). רוב צמחי החורש המעוצים מכילים טנינים ומשמשים הגנה לצמח מפני רעייה. מקובל היה לחשוב שהטנינים הוא רעלן. ואז, מספר יאן, "בזמן רעייה למטרות ניסוי שנערכו בפארק השרון, שמתי לב לעובדה שהעיזים אוכלות אלת מסטיק בכמות נכבדה בניגוד לדעה המקובלת. חלק מעמיתיי האקולוגים טענו שהדבר פשוט לא ייתכן. אז עלה הרעיון שעיזים מגזעים שונים ניזונות מתפריט שונה. מכאן נבעה יוזמה לערוך מחקר הבודק ומשווה את הרגלי התזונה בין שלושה גזעים שונים של עיזים הנמצאות במרעה. העיזים שנבחרו לצורך המחקר, שנערך ברמת הנדיב, היו משלושה גזעים שונים: העז הבלדית (ממבר), העז השאמית (דמשקאית) והעז הבורית, שמקורה בדרום-אפריקה. בשלב הראשון היה אפשר להבחין שהעז הבורית מדרום אפריקה לא הסתגלה לתנאי הארץ והוצאה מהניסוי. בהמשך גילינו שהעז השאמית ניזונה מאלת המסטיק בשיעור של 17% מכלל המזון במרעה, פי שלושה מהעז הבלאדית. 
מכאן נמשך המחקר על הקשר בין צמח אלת המסטיק לרעיית עיזים, וכמובן היו הפתעות: "שמנו לב שעיזי רמת הנדיב כמעט אינן נגועות בתולעי מעיים", אומר יאן, "ומכאן הנחנו שבמרעה הטבעי מצויים בערבוביה חומרי מזון, רעלים ותרופות. בדיר העיזים ברמת הנדיב הראינו שגדיות שנדבקו בשני  סוגים של טפילי מעיים המהווים בעיה בריאותית קשה לעיזים, נרפאו טוב יותר כשניתנה להם עלווה של אלת המסטיק. כנראה, הטנינים באלת המסטיק פוגעים בתהליך הרבייה של תולעי המעיים. הוכחנו שהכמות הגדולה יחסית של אלת המסטיק הנצרכת על ידי העיזים ברמת הנדיב מהווה הגנה טבעית מלאה מפני טפילי המעיים הללו". יאן ראיין רועים ותיקים באזור הכרמל ובמשולש. הם סיפרו שהם נוהגים לקשור גדיים צעירים הלוקים במחלות מעיים כמו שלשול לצמחי אלת המסטיק או להגיש לדיר ענפים ובכך הגדיים נרפאים. הנוהג הזה רווח כאמונה עממית שהוכחה כנכונה בניסוי ברמת הנדיב.
ועוד דבר מדהים על הרגלי התזונה של העיזים: "בעבודת הדוקטור של צח גלסר ערכנו ניסוי שבמהלכו גרמנו לעיזים לאמץ ולהניק גדיים מגזע אחר. בהצלבות מצאנו שהאם המאמצת קובעת למעשה את העדפות התזונה, ולא התורשה (הגזע) של הגדי. בעצם נוצרת תרבות אכילה בבעלי חיים בדומה לבני אדם".
כאמור, רעיית העיזים היא רכיב חשוב באקולוגיה ובעיצוב של החורש הים-תיכוני. לדוגמה: בכל אירועי השריפות הגדולות שאירעו בחורש הים-תיכוני, למשל בכרמל ובשער הגיא, התברר שהאש התקדמה לאט יותר באזורים שבהם קיימת רעייה של עיזים. לצערנו, מספר עדרי העיזים הרועים בחורש הים-תיכוני הולך וקטן. 
בניסיון ליצור מודל של עדר ים-תיכוני מודרני בר-קיימא הוקם לאחרונה מכון החליבה של רמת הנדיב כמיזם משותף עם מכון וולקני. אחת המטרות החשובות של המיזם היא לבדוק דרכים ליצור עדר מקיים וכדאי מבחינה כלכלית, ובכך לעודד הקמת עדרים למען יציבות המערכת האקולוגית בכרמל ובאזור הים-תיכוני של ישראל. במסגרת המיזם נבחנות הכלאות עם גזע "אלפיני" עתיר החלב. שני תיישים שמקורם מצרפת משמשים את העדר. במסגרת הניסוי תיבדק תנובת החלב של העדר לאחר הסיוע של הגזע האלפיני מצרפת.
במכון החליבה ובדיר בודקים תנובת חלב והרכבו בגזעי העיזים השונים, לומדים לייעל את העבודה, כל זאת תוך שימוש במינימום תרופות בממשק ידידותי לסביבה. מתבצעות בדיר עבודות ניסוי ומחקר של תלמידים לתארים מתקדמים (על אלה ועוד נספר באחד מהגיליונות הבאים). 
במסגרת העבודות של הסטודנטים נבחנות הכלאות עם גזע "אלפיני" עתיר החלב. שני תיישים שמקורם מצרפת משמשים את העדר. במסגרת הניסוי תיבדק תנובת החלב של העדר לאחר הסיוע של הגזע האלפיני מצרפת.
תודה ליאן, לצח ולכל צוות הדיר, חוקרים, מתנדבים, רועים וכל העושים במלאכה. אנו נשוב לבקר את עדר העיזים ולספר על נפלאותיו. 
 
דיר העיזים של רמת הנדיב פותח את שעריו למתנדבים
אם יש לכם זמן פנוי, אתם אוהבים את העבודה, חרוצים, 
אחראים ורוצים להשתתף בעשייה, אתם מוזמנים ליצור קשר:
תמר: 04-6298106 tamar@ramathanadiv.org.il
 

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום