• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".
Timeline
Timeline

התרבות המוסטרית

 
פרופ' עופר בר יוסף  
בחפירות שנערכו במערות הפרה היסטוריות בכרמל ובגליל בשנות ה-30 של המאה  הקודמת התגלו שרידים של תרבויות קדומות וביניהן קבורות של בני אדם שגילם נקבע ל-120,000 ו-50,000 שנה לפני זמננו. לשרידים אנושיים אלו חשיבות רבה בחקר האבולוציה של בניי האדם והתגליות האלו משכו את תשומת הלב של העולם המדעי מאז ועד היום. בין היתר, ארץ ישראל היתה מקום שבו נפגשו בני אדם מודרניים קדומים עם הניאנדרטלים שהיא אוכלוסיה שהתפתחה באירופה.
 
חפירות נוספות במערות אלו הכוללות את מערות זוטייה ועמוד בנחל עמוד, מערת קדומים בהר הקפיצה ליד נדשת, מערת הגדי והתנור בנחל המערות ומערת כבארה הממוקמת בפארק טבע רמת הנדיב.
מערת כבארה התגלתה לראשונה ע"י מ. שטקליס ב-1927 כאשר עבד בייבוש ביצות כבארה. בהיעדר דיווח מלא באותם ימים,ביקרו במערה זו דורותי גארוד שחפרה באותם שנים יחד עם תיאודור מק-קאן, במערות התנור, הנחל והגדי.
על פי הצעתה החל פרנסיס טרוויל-פיטר, בן כיתתה מאוניברסיטת אוקספורד לחפור במערה. עונת החפירה היחידה ב-1931 נמשכה מספר חודשים ובמהלכה התגלו במערת כבארה שרידים של תרבויות פרה- היסטוריות קדומות. הצעירה היתה התרבות הנאטופית הקדומה שמתוארכת כיום 
ל 14,500- 13,000 לפני זמננו ומתחתיה נחשפה שכבה עשירה בכלים זעירים הקרויים בשפה המקצועית – מיקרוליתים. 
כיוון שלא היה לה שם הציעה דורותי גארוד לקרוא לה בשם "התרבות הכבארית" ע"ש המערה המתוארכת כיום ל 17,500-20,000 לפני זמננו.
מתחת לשכבה זו נמצאו שרידים – בעיקר כלי צור ועצמות מתקופת הפליאולית העליון (20,000-17,000 לפני זמננו), כאשר במערה חנו מפעם לפעם חבורות של ציידים- לקטים. כיום אנו משייכים את השרידים האלו לשתי תרבויות עיקריות- הקדומה שבהן היא האחמרית (34,000-47,000 לפני זמננו) והתרבות האוריניאקית (29,000-32,000) שמקורה במערב אירופה, ונוכחות יוצרי כלי הצור מציינת את התפשטותם מזרחה.
ראוי לזכור שאין היישוב במערה, כבכל יתר המערות- קבוע. המערה משמשת מחסה בעונות מסוימות של השנה לחבורות המתקיימות מצייד ולקט וגודלן בדרך כלל אינו עולה על 25-35 נפשות. הנדידה מאתר לאתר היא חלק בלתי נפרד מאורח החיים שלהם.
מתחת לשכבות אלו התגלה רצף ארוך של חניות שמהן השתמרו מוקדים,עצמות בעלי חיים ושפע של כלי צור. כל אלו מאפשרים להגדיר את נושאי תרבות זו כבני המוסטרית המאוחרת (49,000-65,000 לפני זמננו)שכבות קדומות יותר התגלו במערת התנור.
בין שרידי התרבות המוסטרית במערת כבארה נחשפו קבורות של תינוק וכן שלד מבוגר, בשני קברים שונים. בשלדו של המבוגר , ממנו הוסרה הגולגולת אך נותרה הלסת התחתונה- נמצאה עצם הלשון השלמה, הזהה מבחינה מורפולוגית לזו של האדם המודרני. גלוייה איפשר לחוקרים לקבוע שאכן לאדם הניאנדרטלי הייתה יכולת דיבור שאינה שונה מזו שלנו.
הניאנדרטלים במערת כבארה ישבו באתר במרבית חודשי השנה וכלכלתם התבססה על צייד ולקט. בניגוד לשימור הגרוע במערות אחרות, נמצאו במערת כבארה, תוך שימו שימוש בשיטתה של הצפת האדמה הנחפרת בכלים מיוחדים, שרידי צמחים המלמדים על איסוף המזון בידי הצידים . בין אלו יצויינו זרעי אפונת בר, בלוטים, ובוטנה (פיסטוקים). החיות הניצודות כוללות שפע של יחמורים, חזירי בר, צבאים, צבים, וציפורים.
 
ראוי לציין שבעקבות חפירתו של טרוויל פיטר חפר במערה מ. שטקליס שהיה פרופ' לפריהיסטוריה באוניברסיטה העברית, בשנים 1953-1965. מאוחר יותר חפר באתר ע. בר יוסף וא. צ'רנוב (1968) ומשלחת משותפת ישראלית- צרפתית (1982-1990) שנוהלה ע"י ע. בר יוסף וב. ונדרמיש (פרופ' לאנתרופולוגיה מאוניברסיטת בורדו).
 
מן התרבות הנאטופית הקדומה נחשפו מקבץ של קבורות וביניהן עבות לאדם שכנראה נהרג מפגיעת חץ, מספר רב של כלי כתישה (מכתשים ועליים), שפע של להבים מגל ומיקרוליתים (רובם מטיפוס הסהרונים).
 

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום