• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".
Timeline
Timeline

ארץ כרמים וטעמים - פסטיבל יין אזורי

הברון – אבי ענף הגפן בארץ ישראל
חיבורו של הברון בנימין אדמונד דה רוטשילד (1934–1845) לארץ ישראל נזקף, בין היתר, לזכותו של קרל נטר (מייסד בית הספר החקלאי "מקווה ישראל" ב-1870), שחשף אותו לראשונה לנעשה בארץ ישראל ולמצבם הקשה של העולים.
לברון היה מעוף; הוא הבין כי ללא חקלאות המלווה בתעשייה, במחקר ובפיתוח טכנולוגי – אין עתיד ליישוב. הנדבך הראשון של ענף הגפן בארץ היה ב"מקווה ישראל", שם ניטע הכרם הראשון. הזמורות, ממינים פשוטים של ענבי המקום, נאספו מכרמי השכנים הערבים שגדלו בחולות. המתיישבים הראשונים במושבה זיכרון יעקב, שהיו נטולי כישורים וידע חקלאי, הכשירו חלקות בהרים ובחרו לטעת מטעים. הברון העמיד לרשותם את טובי המומחים לגידול גפנים.
לאחר ביקורו הראשון בארץ בשנת 1887, נוכח הברון לדעת כי יש צורך בהדרכת המתיישבים ובהכנת תכנית מקיפה לפיתוח ענפי החקלאות, ובהם ענף הגפן, שהייתה לו אליו חיבה יתרה. הוא שלח לארץ מומחים בעלי שם בתחומים שונים כדי לקדם את תכנית הפיתוח, וייבא מצרפת זמורות מזנים שונים – קברנה, סוביניון, מוסקט ועוד. במושבות הוקמו משתלות, האדמות הוכשרו, כרמים ניטעו, הנוף השתנה והפירות לא איחרו לבוא.
הנטיעות האינטנסיביות ביוזמת פקידות הברון ייפו את נוף המושבה וסביבותיה. כל הנוסע מזיכרון יעקב לבנותיה – מאיר שפיה ובת שלמה – ראה זאת לנגד עיניו. בזכות חזון הברון רוטשילד הפך מקום שומם לגן פורח.
הדרך לא הייתה קלה. גם כשפרצה מגפת הפילוכסרה והזיקה קשות לכרמים, הברון לא התייאש. הוא ייבא מארצות הברית כנות גפן בר המחוסנות בפני מחלות להרכבה בכרמים.
|בעגנו בטנטורה, בביקורו החמישי ב-1925, קיבל הנדיב באנייתו לריאיון מיוחד את באי כוח כל מושבות השומרון – זכרון יעקב, בנימינה, חדרה, גבעת-עדה, בת-שלמה, שפיה ועתלית. בשיחה נכחו גם ה"ה פראנק ורוזנהק (בכירי פקידי הברון). הנדיב שוחח עם האיכרים על מצב המושבות והביע את דעתו, שהאיכרים צריכים לפתח את הענפים השונים ולהתמיד לעשות ניסיונות חדשים, אם אין מצליחים בענף אחד, אף על פי שבדרך כלל צריך בכל מקום לפתח את הענף המתאים לתנאיו המיוחדים. הוא העיר את דעת האיכרים שידאגו לבניהם בעוד מועד ולא יצטרכו לעזוב את המושבות. הנדיב ביקש משליחי האיכרים לדבר עברית ויתרגמו לו את דבריהם (מתוך ספר בנימינה – פנינת השומרון).
 
 
הקמת היקבים
לפני שהברון הקים את היקב, דרכו ענבים בצורה פרימיטיבית בחצרות שמאחורי הבתים. היסודות ליקבים הראשונים נחפרו בשנת 1889 בראשון לציון, ובזיכרון יעקב – בשנת 1892. סמוך ליקבים היה מכלול בתי מלאכה שמילאו את כל צורכיהם ונתנו מגוון שירותים, כגון ייצור חביות. בעונת הבציר המתה המושבה מאדם, ועובדים עונתיים הגיעו מכל רחבי הארץ.
שנת תרנ"ז מתוארת כשנה פורייה, ובסיומה נערכה חגיגת הבציר הראשונה במושבה זיכרון יעקב.
בית בד משוכלל הוקם סמוך ליקב בזיכרון יעקב. בית חרושת לזכוכית, ה"מזגגה", הוקם בטנטורה, שאליה הובאו הציוד והטכנולוגיה המתקדמים בעולם. ד"ר מאיר דיזנגוף, כימאי בהכשרתו, נשלח ללמוד את התחום הנ"ל בחו"ל, ובעלי מקצוע בתחום הזכוכית הגיעו לארץ. סביב בית החרושת נבנה היישוב.
 
זיכרון יעקב הופכת למושבה מובילה בענף הגפן והיין...
ענף הגפן והיין הלך ותפס מקום חשוב ונכבד במשק המושבה. בעוד שבמושבות הדרום עקרו כרמים ונטעו הדרים במקומם, בזיכרון יעקב התפתח הענף בעזרת גיוון הזנים ושמירה קפדנית על "הוראת המדע" בטיפול למניעת מחלות בגפנים. המנדט הבריטי ראה בארץ ישראל את "ארץ הגפן" וטיפח את התחום.
בכנס מקצועי שנערך בזיכרון יעקב בנושא המלחמה במחלות הגפנים, בחסות מחלקת החקלאות המנדטורית (בשנת 1924 או 1925), דיווח מנהל אגודת הכורמים, יעקב שפירא: 
 
זיכרון-יעקב היא מושבת הגפן החשובה ביותר – היא מרכז ענבי היין של הארץ [...] טוב ויפה שהרוב הגדול של מגדלי ענבי יין מאוגדים בקואופרטיב ולפיכך יש לנו השפעה על הנטיעה שלא תעבור על שיעור התצרוכת. לכינוס זה יש חשיבות יתרה בשל השתתפות אנשי המדע. אנו מצווים להתעמק בכל השאלות השייכות לגפן: המחלות והתרופות להן, הזנים הטובים לאדמתנו, הזנים הנחוצים לתעשיית היין... (א. סמסונוב, זיכרון יעקב).
 
חינוך לחקלאות
נוסף על כך תמך הברון בחינוך בכלל ובחינוך חקלאי בפרט. הוא הכשיר את דור העתיד בהקמת בתי ספר ובתמיכה בהם. בזיכרון יעקב הוקם בית ספר ללימוד חקלאות – ה"ארבייטעשולר", שהכשיר צעירים שהגיעו אליו מחו"ל, ובוגריו הקימו מושבות חדשות. תלמידים מצטיינים מבני המתיישבים נשלחו ללמוד בחו"ל, כמו אהרון אהרונסון, שנסע ללמוד לימודי גינון (אגרונומיה) בגריניון שבצרפת. בוגרי בית הספר החקלאי "מקווה ישראל" שולבו על ידי הברון בכל המושבות שהוקמו.
פסטיבל היין שנערך בגני הזיכרון, העלה מחדש את מקומו המרכזי של האזור בחקלאות גפן ובייצור יין, ונתן במה ראויה לתרומתו האדירה של הברון לתעשיית היין בארץ ישראל.
 
כתבה: מרגרט לב

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום