• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

פיחות זוחל

אנפית הבקר יושבת על פרה

דווקא בפארק הטבע רמת הנדיב, הידוע כמרחב רוחש ומגוּוָן בחיי בר, מצטמצמת אט-אט חברת הזוחלים. אז מי החשוד העיקרי? איך הוא קשור לממשק הרעייה בפארק? ומה אנו יכולים ללמוד מכך על המורכבות המתמדת שבניהול אנושי של שטחי טבע?

לאחרונה מצטמצמת חברת הזוחלים ברמת הנדיב ופוחתת מאוד. הסיבה המרכזית לכך כבר ידועה לחוקרים ומעידה בעיקר על המורכבות שבניהול "מתערב" של שטחי טבע, ההולכים ומצטמצמים תחת עומס הפיתוח. ניהול שכזה אינו חף מהשלכות ואף גובה לעיתים מחיר, והאתגר הגדול הוא למצוא את התועלות האופטימאליות לטבע, לנוף ולאדם.

בעשורים האחרונים רמת הנדיב פועלת רבות למנוע ככל האפשר התפשטות שריפות. הפעילות משלבת גיזום עצים ידני, רעיית בקר ורעיית עיזים. רעיית בקר מונהגת בפארק מאז שנת 1990. בניטור ארוך טווח, הנערך ברמת הנדיב זה כ-15 שנה, נמצא כי לרעייה השפעה חיובית על עושר הצומח ועל המגוון שלו, וכן על הפחתת הסיכון לשריפות דרך צמצום כמות העשבייה היבשה בעונת הקיץ. מחקרים אף הראו שהרעייה תורמת גם למינים ספציפיים. כמו למשל, חשיבותה של הרעיה להבטחת קיומם של מרבדי כלניות בשטח הפארק.

אולם, מסתבר שלא הכול ורוד ולרעיית הבקר יש גם השלכות עקיפות, פחות משמחות, על חברת הזוחלים השוכנת בפארק. לאחרונה גילינו שלאנפית הבקר, ציפור מים לבנה ו"אלגנטית", יש כנף בדבר, ואפשר לומר שמְקור הבעיה במַקורה. ממחקר שערך לאחרונה רועי טלבי מאוניברסיטת חיפה, עלה כי ציפור זו, המתלווה לעדר הרועה בפארק שמספק לה שלל זבובים וחרקים אחרים הערבים לחיכּה, בוחרת להישאר בפארק גם בתום עונת הרעייה ולאחר עזיבת הפרות. האנפית, שחלק מהותי ממזונה הוא זוחלים, גילתה בפארק "מכרה זהב זוחל", ובשקט-בשקט החלה מכַלָה את חברת הזוחלים המקומית.

שוב אנחנו מוצאים את עצמנו במקום שבו עלינו להתמודד עם השלכות ההתערבויות הקודמות שלנו. ללא ספק, היה הרבה יותר קל אילו היינו ממשיכים להתנהל לצד הטבע ובאיזון יחסי, כפי שקרה במשך אלפי שנים, אך אוכלוסיית המין האנושי הגדלה נוגסת עוד ועוד מן השטחים הפתוחים ומשפיעה על אלה שנותרו. לנו לא נותר אלא למצוא פתרונות יצירתיים כיצד לאפשר לכולנו לחיות זה לצד זה למען עתיד טוב יותר לכולנו.

בעקבות המחקר נערכת ברמת הנדיב חשיבה משותפת עם רשות הטבע והגנים על מהלכים אפשריים להתמודדות עם התפרצותה של אנפית הבקר. בשלב ראשון ניתן לטפל בבעיה דרך שינויים בממשק הרעייה, אשר ילוּו בסקרים ובתצפיות כדי לבדוק אם חל שיפור. אנו מקווים לראות בעתיד פחות אנפיות לצד שיקום של חברת הזוחלים בפארק.

אנפיות הבקר על עצי הגן
אנפיות הבקר מבקרות מידי יום בגנים

אהבתם? הצטרפו בחינם לרשימת התפוצה וקבלו מדי חודש כתבות ועדכונים על פעילויות לכל המשפחה - להרשמה 

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום