• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

עץ האלון

עץ האלון
יש עצים שהם לא רק ערכי טבע, אלא גם חלק חשוב מהפולקלור של יישוב, מהזהות או מהמורשת. מסביבם ובצִלם מתרחשים דברים. בעבר, כשלא היו מזגנים בנמצא, היה עץ גדול מקום להתרגעות ולמפלט מחום הקיץ. בצל העצים נקבעו מפגשים, נערכו ישיבות, והעצים הפכו לחלק מההיסטוריה של המקום. לדוגמה עצי השקמה בתל אביב הקטנה, עצי הפיקוס במקווה ישראל, דקלי הוושינגטוניה במושבות הברון, או עצים שנשתמרו ובמשך השנים ניתנה להם משמעות של קדושה, ועוד דוגמאות לרוב.
בפאתי הישוב גבעת עדה ניצב לתפארת עץ 'אלון תבור' גדול ונישא. לעץ חלק נכבד בהיסטוריה של המושבה, ונראה שהוא מלווה אותה וצופה בה מהגבעה הצפונית. במשך השנים התרחבה המושבה והגבעה, ועליה עץ האלון, הייתה לחלק מהמושבה.
לדברי זיו רכלבסקי וד"ר אייל טפרברג מהעמותה לשימור גבעת עדה, מתקופת המאורעות (1936) העץ היה לסוג של סמל. בתקופה זו קיבל העץ את הכינוי "אלון השומרים". השומרים על השדות יצאו לסיוריהם, לרוב רכובים על סוסים, בשדות סביב המושבה. בתקופה שבה לא היו מכשירי קשר, ומובן שגם לא מכשירי טלפון ניידים, נקבע עץ האלון כמקום מפגש בכל פרק זמן מוסכם. אם אחד השומרים היה מאחר להגיע, נערכו אחריו חיפושים. עץ כל כך יפה ומרשים היה מקום מפגש לא רק לשמירה. בתקופות רגועות יותר מבחינה ביטחונית נערכו בצל העץ גם מפגשים רומנטיים, וזוגות רבים החלו ליד עץ האלון קשר שהוביל להקמת משפחה.
כאמור, העץ הפך לחלק חשוב במורשת היישוב. בשנת 2013 ציינה המושבה גבעת עדה 110 שנים לייסודה. בט"ו בשבט של אותה שנה נערך טקס מיוחד ליד "אלון השומרים". תלמידים מבית הספר "גבע" במושבה מגיעים לעתים קרובות לעץ ועוסקים בפעילות חקר ולימוד טבע ומורשת.
לפני חודשים אחדים הבחינו כמה תושבים בסימנים מדאיגים במצב העץ: ענפים ועלים יבשים, סימני ריקבון ומצב כללי ירוד. חברים מהעמותה לשימור גבעת עדה פנו למועצה. מהנדס המועצה וראש המועצה בנימינה גבעת עדה סיפרו למנכ"ל רמת הנדיב על מצבו של העץ בפגישה שהתקיימה ביניהם. בתוך ימים אחדים החלו עובדים מטעם רמת הנדיב בעבודות להצלה ולשיקום העץ. העבודות בוצעו ע"י צוות של אהרון גבאי מומחה לטיפול ולגיזום עצים. ביקשנו מאהרון לספר על עצי אלון עתיקים, איך מטפלים בהם ומה הוא מצא כשהגיע לראשונה ל"עץ השומרים". 
"רוב עצי האלון הגדולים והוותיקים שנשתמרו באזור הם עצי 'אלון תבור'. הגיל של עץ בגודל כזה הוא כ- 150-250 שנים (הערכה, המספר אינו מדויק). אם אין הפרעה לעץ הוא יכול לחיות מאות שנים. בדרך כלל עצים נכנסים למצוקה בגלל השפעה או התערבות של האדם, לרוב זיהום אוויר, זיהום הקרקע, המים או מחסור במים. במקרים כאלה העץ הופך להיות רגיש. יפגעו מערכת השורשים, מערכת הולכת המים והמזון, יופיעו ריקבונות והתייבשויות, פטריות, מזיקים ואז מצבו קשה ונדרשת התערבות כדי להצילו. לפני שהעץ מגיע למצב קריטי, עין מקצועית תמיד תזהה שהעץ משדר מצוקה.
השיר "כי האדם עץ השדה" מבטא במדויק את המציאות של העצים. כמו הרופאים, גם אנו אנשי המקצוע יכולים לשפר את מצבו של עץ כל זמן שמערכת פנימית חשובה אינה נפגעת. כשמערכות פנימיות נפגעות או קרובות לקריסה יכולתנו לסייע לאורך זמן פוחתת. לעתים אנו מצליחים להציל עץ, אבל קורה שלא מצליחים. כשלא מצליחים יש הרגשה קשה של עצב.
כשהגענו לעץ בגבעת עדה הבחנתי בפצעים רבים ועמוקים שגרמו להתפשטות נרחבת של ריקבונות בגזע ובענפים ראשיים. היו גם מזיקים ונבירות שלהם. עיקר הנזק נגרם על-ידי האדם. על פי הסימנים, לפני כמה עשרות שנים בוצע ניסור של ענף גדול שגרם לפצע בגודל שהעץ לא הצליח לסגור בכוחות עצמו, ואז החל תהליך של ריקבון שהתפשט והביא למצבו הנוכחי.
כדי להציל את העץ ניקינו את הריקבונות מהגזע ומהענפים הראשיים עד כמה שניתן בלי לפגוע בחלקיו הבריאים. קדחנו פתחים לניקוז במקומות שבהם הצטברו מים. איתרנו מזיקים והוצאנו אותם, ריססנו בחומר נגד פטריות. כמו כן, ערכנו דילול מבוקר של ענפים במטרה להפחית ממשקל העץ על הענפים הראשיים. לארבעה מהענפים הגדולים הצבנו עמודי תמיכה. לקרקע מסביב לעץ הוספנו דשן ופיזרנו רסק עץ למניעת הידוק הקרקע סביב השורשים, במיוחד על דרך העפר העוברת מתחת לעץ. רסק העץ מונע פגיעה בשורשים העיליים, ומפחית את אידוי המים בשיעור של כ-20%. 
על פי הסימנים, מצבו של העץ כעת הוא טוב יותר. יהיה צורך בהמשך מעקב".
אהרון הביע אופטימיות להמשך ומעריך שלפחות בעשר השנים הקרובות העץ ימשיך לחיות ולהתפתח. העבודות נמשכו ארבעה ימים בהשתתפות צוות של חמישה עובדים. האזור שבו נמצא העץ יפה במיוחד בתקופה זו של השנה. האלון הוא אולי עדות ליער שיכולנו ליהנות ממנו לולא בוצעה באזור כריתה מסיבית של עצים. אפשר לקבל מושג כלשהו על יער אלוני תבור כשמבקרים ביער אלוני יצחק הסמוך.
מכאן נשלח ל"אלון השומרים" איחולים לאריכות ימים למטיילים שייהנו מהנוף ומהצל, ותודה לכל אלה ששמרו על העץ ותרמו להצלתו. 
 
 
 

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום