• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

עטלפים – תשכחו מכל מה שחשבתם

עטלפון לבן שוליים

לאורך ההיסטוריה "זכו" העטלפים ליחסי-ציבור מאד לא מפרגנים. מיתוסים ואמונות שונות יצרו להם תדמית של חיה מפחידה ומזיקה. הצימוד "עטלפי חרקים" אינו משפר את התדמית ואף מעורר רתיעה נוספת. אך מסתבר שלא רק שהחיה הקטנה והמעופפת אינה מזיקה, היא יכולה לתרום לצמצום כמויות חומרי ההדברה בחקלאות.

מחקר חדש בוחן את הפוטנציאל של עטלפי החרקים כמדבירים ביולוגיים בשטחי חקלאות היין שבאזור בקעת-הנדיב, וזו הזדמנות עבורנו לשנות גישה ולהיפתח לחיה המרתקת.  

העטלף הוא חיה ייחודית, זהו היונק היחיד בישראל שמסוגל לעוף. רובנו מכירים את עטלפי הפירות, אבל זהו רק אחד מתוך 33 מיני עטלפים החיים בישראל. היתר, דווקא מעדיפים לנשנש חרקים. רוב מיני העטלפים בישראל הם עטלפי חרקים הניזונים מכמות עצומה של חרקים בלילה. עטלף אוכל כ-4 גרם חרקים ללילה שזה כ- 50% ממסת הגוף שלו ועד 100% ממסת הגוף של עטלפה בתקופת ההנקה.

עטלפי חרקים משחרים למזון בשטחים טבעיים וחלק מהמינים משחרים למזון גם בשטחים חקלאיים. מחקרים עדכניים מצביעים על חשיבותם של העטלפים כספקים של "שירות מערכת" חשוב לאדם - בקרת מזיקים במערכות חקלאיות. במילים אחרות, לעטלפי חרקים יש פוטנציאל רב להיות מדבירים ביולוגיים של אוכלוסיות חרקים המזיקים לחקלאות.

המחקר בארץ על עטלפי חרקים במערכות החקלאיות נמצא בחיתוליו ונעשה על ידי רגב ושותפיו בכרמי תפוחים בגליל העליון ב-2013 ועל ידי פרופ' כרמי קורין ושותפיו מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב, בעיקר בשדות הכותנה. עם זאת, לרבים ממיני עטלפי החרקים החיים בישראל, פוטנציאל לשחר למזון גם בכרמי הגפנים ליין ולמאכל.
על מנת ללמוד את הפוטנציאל של העטלפים כמדבירים ביולוגיים גם בענף חקלאי זה, החל במסגרת פעילות "השותפות לקיימות אזורית", מחקר בראשות פרופ' קורין הבוחן את חשיבות הכרמים בבקעת הנדיב כאזורי שיחור מזון לעטלפי חרקים.

מטרת המחקר הינה לאפיין את הפיזור המרחבי של עטלפי חרקים בכרמים עם ממשקי הדברה שונים ולאמוד את פעילותם והרכב מזונם בשטחים חקלאיים בבקעת הנדיב. ההשערה היא כי פעילות העטלפים בשטחים חקלאיים קשורה לאופן ההדברה המיושם בהם וכן לאלמנטים נופיים סביבם, כגון מקורות מים פתוחים. החוקרים צופים כי פעילות העטלפים ועושר המינים של קבוצה זו יעלו ככל שהשטח ינוהל בגישת ה"הדברה המשולבת" אשר מקדמת שיטות הדברה ידידותיות לסביבה ועקב כך ממעיטה בחומרים הכימיים המסורתיים.

פרסף גדול

                                                                                                                                             צילום: עזרא חדד

מטרה נוספת של המחקר הינה לאמוד את התרומה של אותו ממשק ידידותי לסביבה למגוון עטלפי החרקים.
בשלב הבא, תיבחן האפשרות ליישם ידע זה, באמצעות הנחת תשתית לטווח ארוך במטעים, בדמות "בתי עטלפים".  התשתית תונח על-ידי המגדלים ובעתיד אולי גם על-ידי משרד החקלאות. השאיפה היא כאמור להפחית אוכלוסיית המזיקים ולחזק את תרומת העטלפים כמדבירים ביולוגים.

במסגרת המחקר נדגמים הכרמים באמצעות גלאי עטלפים אשר מקליט את הקולות העל-שמיעתיים של העטלפים. הקולות משמשים אותם למטרות שונות כגון התמצאות, לכידת החרקים ותקשורת בין-מינית. מאחר ולמרבית מיני עטלפי החרקים דגם קול ייחודי, ניתן לנתח את ההקלטה באמצעות תוכנת קול ולזהות את מיני העטלפים שנדגמו בכרמים. לצד המעקב אחר קולות העטלפים, נערך גם דיגום של אוכלוסיות החרקים המזיקים הנמצאים באזור.

המחקר התחיל באביב 2017 ויימשך גם לאורך הקיץ והסתיו. עד כה הוקלטו קולות אשר זוהו כ- 6 מינים שונים של עטלפי חרקים, אשר כולם מוגנים בפני החוק ומרביתם מוגדרים כמינים בסכנת הכחדה.

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום