• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

ניטור ארוך טווח של אוכלוסיית האלון המצוי (Quercus calliprinos) בתגובה לתנאי יובש

החוקרים במהלך המחקר
יעל נבון, ליאת הדר, חוסיין מוקלדה, ז'וזה גרינצוויג
 
חורש אלון מצוי נפוץ בישראל מהרי הגליל העליון בצפון ועד הרי יהודה בדרום.
ברמת הנדיב נמצא האלון המצוי בבית גידול גבולי מבחינת התשתית (קרקע-סלע), לכן עץ זה גדל רק בשטחים בהם זמינות המים גבוהה יחסית (פרבולוצקי 2001).
במהלך השנים האחרונות נצפתה תופעה ברורה של התייבשות עצי אלון מצוי ברמת הנדיב.
תופעה דומה דווחה בשנים קודמות גם באזורים אחרים, בישראל ובעולם, ויתכן וזוהי תוצאה של שינוי האקלים ורצף של שנים שחונות, העלולים להוביל לדלדול מאגרי המים ולהתייבשות העצים. בעקבות סימני ההתייבשות שמראים העצים, הוחלט לערוך מעקב רב שנתי (ניטור ארוך טווח) אחר מצב עצי האלון בפארק הטבע. 
 
ניטור העצים החל בשנת 2008, לאחר עונת גשמים יבשה מאוד (בה ירדו 72% בלבד מכמות הגשמים הממוצעת באזור) והתמקד בשתי חלקות בהן יש עומדים צפופים של אלון מצוי, הנמצאות במפנה הצפוני של נחל הנדיב. הניטור מבוצע  אחת לשנה, בסתיו, לפני תחילת עונת הגשמים.
 
שיטת הניטור כוללת שימוש במדדים חזותיים באמצעותם מגדירים את מצב העצים, ביניהם: צפיפות העלווה הירוקה (אחוז העלים הירוקים בחופת העץ), אחוז העלים היבשים, נוכחות בלוטים על העצים ואחוז כיסוי העץ ע"י צמחים מטפסים.
מדדי הניטור נבחרו על פי סטנדרטים של ניטור עצים בשוויץ ובקהילה האירופית והאו"ם (CEC-UN/ECE 1994, Dobbertin et al. 2009). צפיפות העלווה הירוקה נקבעה בסקאלה של אחוזים על ידי השוואת הערכת עין של הדוגם למפתח מצולם של עצים בדרגות צפיפות עלווה שונות (רפרנס). אחוז עלים יבשים ואחוז כיסוי מטפסים נקבעו על פי הערכת עין וללא רפרנס. נוכחות בלוטים על העצים נקבעה על סקאלה סידורית מ- 0 (אין בלוטים) ועד 3 (שופע בלוטים).
כמו-כן נרשמו התנאים בהם התנהל הניטור, כולל כיוון ומרחק הדוגם מהעץ, והרקע בו נראה העץ מבחינת הדוגם. כל הערכות העין בוצעו על ידי דוגם ראשי קבוע.
 
כבר ב- 2010 הוגדרו קרוב ל10% מעצי האלון כפרטים מתייבשים (בהם לפחות 85% מהעלים יבשים) וכ-20% נוספים תחת התייבשות חלקית (לפחות 50% עלים יבשים). כלומר, שליש מ-440 עצי האלון שנכללו במדגם הראה סימני יובש משמעותיים.
בסקר שנערך ב- 2013, גם כן לאחר עונה ארוכה ללא גשם, נמצא כי מעל 20% מהעצים שנדגמו היו יבשים. עצי אלון רבים הראו סימני עקה, ורק מעטים היו העצים בעלי חופה מלאה וללא עלים יבשים. מלבד היובש, יתכן ועומס צמחים מטפסים מכביד על העצים, בשל תחרות על כמות המים הזמינים.

עונת הגשמים 2013-2014 הייתה שחונה במיוחד, עם כמות גשם של 54% בלבד מהממוצע הרב שנתי (18 שנים). ע"פ הסקר שנערך בסתיו 2014 נראה, כי מיעוט הגשמים בשנים האחרונות והיובש החריג של חורף שחון זה השפיעו לרעה על מצב עצי האלון המצוי בפארק.
מעל 70% מהעצים הראו ירידה בצפיפות העלווה הירוקה בעקבות החורף היבש של 2014 ומספר העצים עם אחוז גבוה יחסית של עלים יבשים עלה בצורה ניכרת.
אולם, מעל 70% מהעצים שוב הראו עליה בצפיפות העלווה הירוקה אחרי החורף הרטוב של 2015 - 2014 (כ- 40% או 200 מ"מ גשם מעל הממוצע הרב שנתי).

נראה, אם כך, כי קיימת פלסטיות חלקית בתגובתם של עצי האלון לתנאי הסביבה. יחד עם זאת, מבין העצים שאיבדו את העלווה ב- 2014, לא נמצא אף עץ אחד שהצמיח עלים חדשים ב- 2015. נראה כי הבצורת הקיצונית הביאה חלק מהעצים אל מעבר לסף של עקת יובש ממנו לא יוכלו להתאושש.

לאור העובדה שרמת הנדיב הינה אזור גבולי לגדילת אלון מצוי ולאור המשך תהליכי שינוי האקלים שעלולים להביא להתייבשות ולתמותת עצי אלון, מומלץ להמשיך ולעקוב אחר מצבם של העצים, במיוחד בשנים קיצוניות ובמהלך שנים עוקבות של יובש וחום.
סקר האלונים נערך מידי שנה בסתיו, לבדיקת מצב העצים לאחר עונת הגשמים.

לפניכם 'מפת סיפור' המציגה את סיפורם של האלונים ברמת הנדיב בממשק אינטרנטי ייחודי. 
להפעלה, לחצו על התמונה. הפעילו את הרמקולים.

מפת סיפור האלונים

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום