• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

מי ראה את הבזה האדומה?

בזה אדומה

כתבת: קרן לוי

בימים שבהם גבולותיו של המזרח התיכון מתעצבים מחדש ואי-ודאות בנוגע לשליטה אווירית ומרחבית מאפיינת את האזור, יש עוף דורס אחד שלא ממש מתחשב בגבולות ובכאוס המתלווה אליהם. הבז האדום (Falco naumanni) נודד בחורף לאפריקה ובאביב חוזר לדרום אירופה, לישראל, לרוסיה, לאפגניסטן ולצפון-מזרח סין. ישראל היא הנקודה הדרומית ביותר שבה מקנן הבז האדום, ולכן אזורנו כה חשוב בניסיון להצלת אוכלוסיית הבזים בעולם, שקטנה ב-40 השנים האחרונות בכ-50 אחוז.

לאחרונה התקבלו נתונים על מסלול הנדידה של נקבת בז אדום, שנולדה בישראל וששוחררה לטבע כשלגופה משדר ג'י-פי-אס לווייני. סיפורה של הבזה שחצתה גבולות מדיניים והגיעה ללבנון, לסוריה ולטורקיה, יכול ללמד משהו על דפוסי הנדידה של ציפור מיוחדת זו.


שני פרחונים לפני תעופה. צילום: שגיא שגיב.

על גגות ירושלים
להבדיל מהבז המצוי, שכשמו כן הוא – מצוי ונפוץ בארץ, הבז האדום נדיר יחסית בארץ, ובמשך שנים ארוכות נמצא ברשימת המינים בסיכון. מדובר בעוף דורס קטן מאוד, שאורך גופו כ-30 ס"מ ומוטת הכנפיים שלו באורך 60-70 ס"מ. הוא עוף דורס שניזון בעיקר מחרקים ומפרוקי רגליים, שאותם הוא צד בשטחים פתוחים. הימצאותו באזורי הלינה בקבוצות של מאות פרטים מעידה על היותו דורס חברתי. בנוסף לכך, בני הזוג המקננים הינם מונוגמיים, ושניהם נושאים בנטל הדגירה ואספקת המזון לגוזלים.

בשנות השמונים הוערכה אוכלוסיית הבזים האדומים בישראל בכ-1,500 פרטים בוגרים, במספר מושבות ברחבי הארץ. בכמה יישובים מספר הבזים היה גדול יחסית, כמו בירושלים, שבה הבז האדום חזר לקנן כל שנה באותם קנים בגגות הבתים. אך עם הזמן מספר הבזים האדומים פחת, ככל הנראה בשל התמעטותם של אזורי הציד – שטחים פתוחים או חקלאיים – בקרבת האזורים העירוניים. בשנת 2000 נערך על ידי מרכז הצפרות הישראלי סקר קינון מקיף באזורי הקינון השונים, ורק 527 זוגות מקננים נמצאו. בשנת 2013 נערך סקר מחודש, ובו נצפו 364 זוגות מקננים בלבד. בשנים האחרונות החלו לנקוט בפעולות לשיקום אוכלוסיית הבזים, ובבית הספר במועצה האזורית אלונה, בדרום הכרמל, למשל, הגדילו לעשות ובשנת 2009 שיפצו את גג בית הספר כך שיותאם לבזים וקדחו בו חורים שיאפשרו את כניסת ויציאת הדורסים בעת הקינון.


פרחון מתעופף מתיבת השחרור. צילום: שגיא שגיב.

עוזבים את הקן
אמיר ארנון והילה שמון מפארק הטבע רמת הנדיב, יחד עם אוהד הצופה מרשות הטבע והגנים, שותפים למאמצים לשיקום אוכלוסיית הבזים. מדי שנה נאספים ברחבי הארץ בזים אדומים פצועים וגוזלי בזים שנפלו מהקן ומועברים לטיפול בבית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי לשיקום. הגוזלים והפרחונים (גוזלים על סף פריחה מהקן) נאספים על ידי אזרחים, אך גם על ידי חוקרים ואנשי רשות הטבע והגנים שבמהלך סיוריהם רואים עופות פצועים וגוזלים שאינם במקומם הטבעי.

בכל שנה מטופלים מאות גוזלים ממיני ציפורים שונים בבית החולים לחיות בר, בתקווה לשקמם ולהחזירם לטבע. ימים מספר לפני שהעופות מוכנים לשחרור, הם מטובעים ומועברים לרמת הנדיב לאקלום ולשחרור חזרה לטבע. הטיבוע, שבמהלכו מוצמדת טבעת קטנה לרגלי הציפורים, מאפשר מעקב חלקי אחר הפרטים המטובעים. לכל טבעת יש מספר משלה ושיוך למדינה שבה נעשה הטיבוע. אם הציפור נלכדת או נצפית בצורה טובה, פרטי הזיהוי שעל הטבעת מאפשרים לחוקרי הציפורים ברחבי העולם לעדכן אלה את אלה ולעקוב אחר חיי הציפורים ומסלולי נדידתן. תהליך השחרור מדמה את התהליך הטבעי של עזיבת הבזים את הקן ההורי, כך שהבזים עוזבים באופן עצמאי את תיבות השחרור וניזונים ממזון המסופק להם בקרבת התיבה, עד לתחילת נדידתם.

מרמת הנדיב לרמת אנטוליה
קיים מעט מאוד מידע על אחוזי השרידות של הבזים בכלל, ושל אלה ששוקמו והוחזרו לטבע בפרט. כמו כן, הטיבוע לבדו אינו מספק מספיק מידע על מסלול הנדידה של הציפורים. לכן צוידה ביוני 2014 בזה אדומה צעירה ברמת הנדיב במשדר לווייני זעיר. יתרונו של המשדר הוא שנתוני המיקום נשלחים ללוויין והנתונים מועברים ממנו ישירות לרשת – באופן שבו ניתן לקבל נתונים על תנועת הציפור מבלי ללכוד אותה לאחר מכן. כך התקבלו אט-אט נתונים על מסעה המופלא של הציפור: שבוע לאחר שחרורה, הבזה כבר חצתה את גבול לבנון והגיעה לסוריה. שלושה ימים לאחר מכן היא כבר הייתה בטורקיה,כ-750 ק"מ בקו אווירי מרמת הנדיב.

בשבועות הבאים הבזה ביקרה באזורים חקלאיים בטורקיה, שבהם נצפים בזים אדומים באופן קבוע במהלך הקיץ. אך לאחר מעקב של חודשיים, הפסיק המשדר שהוצמד לבזה לשדר. הפסקת שידור כזו נפוצה במעקבים כאלה, והסיבות להפסקת השידור מגוונות: לעתים, מדובר במותה של הציפור בטריפה, או בגרירתה למאורה. סיבות נוספות יכולות להיות תקלות טכניות למיניהן. כך או כך, אף שחצתה אזורי קרבות עקובים מדם, נדמה שהיעלמותה מהמכ"ם קשורה בנסיבות טבעיות.

נכון לרגע זה, לא ידוע אם הבזה עדיין בחיים. אך המעקב שנעשה לאורך חודשיים מעלה שאלות מעניינות לגבי מסלולי הנדידה של הבזים, מכיוון שהבזה נדדה צפונה במקום דרומה. ידוע שנדידה הפוכה כזו קיימת אצל עופות רבים; העופות הללו מתחילים את נדידתם צפונה, ככל הנראה לכיוון אזור שופע מזון, ולאחר מכן סובבים על עקבותיהם ונודדים דרומה. לשאלות האם מקור הנדידה ההפוכה אכן נובע משפע במזון אין תשובה חד-משמעית, וגם לא ידוע איזה אחוז מאוכלוסיית העופות מתחיל את נדידתו דרומה בגיחה לאזור צפוני יותר. כדי לענות על שאלות אלה מישדר מרכז הצפרות הישראלי בשנת 2014 עשרה בזים בוגרים נוספים במכשירי ג'י-פי-אס אוגרי נתונים, בתקווה לאסוף את המידע שיצטבר לאחר לכידה חוזרת של אותם פרטים.

הבזה עם המשדר טרם נצפתה, ונעשים חיפושים אחריה כדי להסיר ממנה את המשדר ומשקלו המיותר, לתקנו במקרה הצורך ולהצמידו לבז אדום חדש. לכן, אם תצלמו או תיתקלו בבזה אדומה עם אנטנה שמציצה בין כנפיה, או בז בוגר עם מכשיר ג'י-פי-אס, מרכז הצפרות הישראלי ורשות הטבע והגנים ישמחו מאוד לשמוע מכם.

לקריאת המאמר המלא ב"אקולוגיה וסביבה" לחצו כאן.

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום