• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

מחקר ייחודי בוחן את השפעת התפשטות עצי אורן ירושלים בפארק הטבע על הקרקע סביבם

מדידית גזע עץ
רבקה ווקר, ליאת הדר, יעל נבון וזוז'ה גרינצוויג
 
התפשטות של מיני אורן שונים מחלקות יער נטועות אל בתי גידול טבעיים סמוכים היא תופעה הנצפית באזורים שונים בארץ ובעולם. מבין מיני האורן, אורן ירושלים הוא העץ שהיה הנפוץ ביותר ביעור בארץ וכמובן גם ברמת הנדיב. לפני מספר עשורים ניטעו ברמת הנדיב מספר חורשות אורנים ע"י קק"ל, והן המקור לעצי האורן שהתפשטו והתנחלו באזורי הפארק הטבעיים, ומהווים את אחת מסוגיות הממשק המרכזיות אתן מתמודדים בניהול פארק הטבע.
לאורנים המתפשטים פוטנציאל להשפיע באופן משמעותי על המבנה והתפקוד של המערכת האקולוגית, למשל דרך שינוי הרכב הצומח ומגוון המינים, הצטברות ביומסה צמחית והגברת סיכון השריפות, שינוי משק המים ועוד. להתפשטות האורנים יש, כמובן, גם השפעות נופיות, אסתטיות וממשקיות. היבטים אלה ואחרים של השפעת התנחלות עצי אורן על סביבתם נחקרו ועדיין נבחנים במחקרים שונים, המתקיימים ברמת הנדיב ובמקומות נוספים בישראל.
ברמת הנדיב נחקר היבט נוסף של השפעת התנחלות עצי אורן ירושלים בפארק הטבע - השפעתם על תכונות הקרקע. המחקר בוחן את מידת ההשפעה וטווח ההשפעה של עץ אורן בודד על סביבתו, במרחקים הולכים וגדלים מגזע העץ ועד למרחק של מספר מטרים מקו הצמרת. המטרה העיקרית של המחקר היא בחינת השפעת האורנים המתנחלים על מיחזור הנוטריינטים (חומרי ההזנה) בקרקע, בעיקר חנקן וזרחן, שהם היסודות החשובים ביותר לגידול הצמחים. כמו כן, נבדקת השפעת האורנים ונשר המחטים על ריכוז החומר האורגני בקרקע ועל תכונות קרקע נוספות. כדי לקבוע את תכונות הקרקע וריכוז החומרים השונים בה, נערכו קידוחים (בעזרת מקדח מיוחד) ונלקחו דוגמאות קרקע מנקודות הדיגום במרחקים השונים. דוגמאות הקרקע מועברות לפקולטה לחקלאות ברחובות, לאנליזה במעבדה. בשטח, מאופיינים כל עץ וסביבתו ע"י מספר מדדים, ביניהם: גובה העץ, צפיפות העלווה (מחטים), קוטר החופה (צמרת העץ), הרכב מיני הצומח בסביבת העץ, מאפייני שכבת נשר המחטים והעלים ומידת האבניות של הקרקע.
המחקר התבצע ע"י רבקה ווקר, סטודנטית לתואר ראשון מאוניברסיטת ווירג'יניה בארה"ב, אשר עשתה את כל הדרך הארוכה אלינו על מנת לחקור את התופעה, בשיתוף צוות המחקר של רמת הנדיב. 

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום