• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

מחליפים צבעים לכבוד החורף

גפנית מחומשת בסתיו

רגע לפני שהטבע מגלה לנו את מערומיו, הוא מפנק אותנו בצבעי פסטל מרהיבים. מי ביקש אירופה ולא קיבל?

הימים מתקצרים, הלילות מתארכים ומתקררים, וציפורים נודדות מעטרות את השמים המתעננים. המזגנים יוצאים לחופשה ובמקומם חלונות נפתחים אל המשב הסתווי.

והנה, דווקא כשאנחנו מוסיפים שכבות לבוש ומחזירים את הכִּרבוליות לסלון, הטבע מתחיל בתהליך ההתערטלות שלו, אבל לא לפני שהוא מעניק לנו מופע צבעים שמחממים את הלב בצינת הסתיו. אין צורך להרחיק לארצות קרות; גם במדינתנו החמימה אפשר לזכות בצבעי שלכת צהובים, כתומים ואדמדמים. חשוב רק להרים את המבט ולראות כיצד הירוק מפנה מקומו לצבעים החמים ולהרגיש אירופה.

ההיגיון אומר שכאשר קר מתכסים ולא מתפשטים, אז מדוע השלכת מתרחשת דווקא בסתיו? אז זהו, שאצל העצים קורה ההפך. האסטרטגיה של העצים הנשירים להתמודד עם החורף הקר ועם התמעטות האור היא כניסה לתרדמה והאטת פעילותם. בשלבים הראשונים בתהליך הזה מתרחשת השלכת.

מרבית העלים שאנו מכירים הם ירוקים. הגוון הירוק נמצא בכלורופיל, הקולט את אנרגיית השמש בתהליך של הטמעת פחמן דו-חמצני, הידוע בשם פוטוסינתזה. אם אין די אור הדרוש לשם כך, יעדיף הצמח לוותר עליו למשך העונה הקרה. כאשר היום מתקצר, הצמח מפסיק את ייצור הכלורופיל ואוגר את תוצרי העלים בגזע ובשורשים. הנשירה עצמה מתרחשת על ידי יצירת רקמת ניתוק בין העלה לענף הנושא אותו.

כיצד מתקבלים צבעי השלכת? בעלים יש פיגמנטים נוגדי חִמצון המגִנים על המערכת הפוטוסינתטית מפני קרינה עודפת. צבעם הם צהוב, כתום ואדום והם מתגלים לעין כאשר הכלורופיל הירוק מתחיל להיעלם.

אז אם מתחשק לכם להרגיש קצת אירופה בקרבת הבית, קבלו טעימה ממגוון צבעי השלכת הצובעים בעונה זו את גני רמת הנדיב. כוכבי השלכת הם כמובן העצים הנשירים.

כבר בכניסה לגנים, בעודכם חוצים את המבנה של מרכז המבקרים במעבר הראשי, תוכלו לפגוש בגַפְנִית המחוּמֶשֶׁת, המטפסת על קירות האבן הגבוהים וצובעת אותם באדום לוהט. כל רוח סתווית קלה מורידה גשם של עלים אדומים. 

גפנית מחומשת
גפנית מחומשת  בכניסה לגנים    צילום: שגיא שגיב

ואם אתם דווקא אנשים של צהוב, הכירו את נציג השלכת הצהובה, הדוֹלֵב המזרחי. מרשים בנשירתו הוא הדוֹלֵב האֶדְרי הנטוע סמוך לגן הוורדים. גווניו הצהובים בולטים ונראים למרחוק. עצי דולב אדרי צעירים יקבלו את פניכם בצהבהבות חגיגית במעברים בין החניה לגן וברחבת הכניסה.

אם תצעדו אל 'גן כף הרגל' בחלק המערבי של מרכז המבקרים, תוכלו ליהנות מצבעי הנשירה של סַפְיוֹן השעווה. עץ בינוני בגודלו, שעליו דמויי מעוין, הופכים עם ההתקדמות לתוך הסתיו מירוק בהיר ורענן לאדום בורדו עמוק.

בשביל המזרחי של גן הוורדים, ימתינו לכם כמה עצי עוּזְרָר אדום. זהו עץ שיח הגדל בר בארץ. צבעי השלכת שלו נאים, אך מופעו המרהיב מתקבל דווקא מפירותיו המאדימים בחודשי החורף כאשר הוא עירום.

הצצה מהגנים לכיוון פארק הטבע תזכה אתכם בכתמים אדומים המעטרים את החורש הים-תיכוני, האלָה האטלנטית. תוכלו לראותה מקרוב גם בגנים, סמוך למערת הקבר של הברון רוטשילד ושל רעייתו.

נכון, כל הצבעים המרהיבים הללו נושרים על הקרקע, אבל הם חלק בלתי נפרד מיופיו של הסתיו. מי שלא ימהר לגרף את העלים, ייהנה משינוי הגוונים גם על הארץ, ובשלב מאוחר יותר אף יקבל חיפוי קרקע מן המוכן.

פירות עץ עוזרר
פירות עץ העוזרר

 

אתם עדיין כאן? זה הזמן להיפרד מהמסך ולחוש בכל היופי הזה מקרוב. בואו לביקור בגנים, להרגיש את הסתיו וליהנות מצבעיו המתחלפים, רגע לפני שהחורף תופס את מקומו.

דולב מזרחי בגנים
דולב מזרחי בגנים  צילום: שגיא שגיב

מתי ואיך גוזמים עצים נשירים – טיפ גנני
את מרבית העצים הנשירים יש לגזום בחודשים ינואר–פברואר, כאשר הם עירומים מעלווה ולפני תקופת התעוררותם. כך אנו יכולים לראות את השלד החשוף ולבחור אילו ענפים לגזום וכיצד לכוון את צימוח העץ. באופן כללי רצוי מאוד לעצב את העץ עוד בשלביו הצעירים כאשר הוא מתחיל להתבסס בקרקע. כך אנו מטפלים בענפים קטנים יחסית, שניתן לגזום באמצעות מזמרה או משֹור יד ואיננו גורמים לפצעי גיזום גדולים מדי. חשוב גם לא לגזום יותר משליש מנפח העץ, כך שלא נפחית מדַי חומר חי הדרוש להמשך בנייתו.
 

מרבד עלי שלכת בגנים
מרבד עלי שלכת - צילום: שגיא שגיב

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום