• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

מה לחוקרי פלילים ולדָלק הסלעים?

דלק סלעים

חוקרי בעלי חיים מוצאים עצמם לא פעם בתפקיד בלשי, אבל הפעם הצריכה החקירה גם את היחידה לחקר פלילים במשטרת ישראל

זה היה נראה כמו עוד בוקר שגרתי. בדרך לעבודתה נתקלה ד"ר הילה שמון בבעל חיים דרוס, מוטל מת לצד הכביש. שמון, שעבדה אז בתחום חיות הבר ברמת הנדיב, עצרה את רכבה בצד כדי לבחון את החיה מקרוב, ומיד הבינה שמדובר בדָלק, רק שברגעים אלה עדיין לא ידעה שלמפגש המצער הזה יש גם פן חיובי. באותם רגעים הייתה מרוכזת כולה באיסוף החיה הפגועה לרכבה, משם לרמת הנדיב לבדיקה ולזיהוי, ומשם הועבר הדָלק למוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט באוניברסיטת תל אביב.

אז מה כל כך מרעיש בסיפור הזה? הרי חיות דרוסות לצד הדרך אינן לצערנו מראה נדיר. וכאן מתחיל החלק המעניין, כי בשונה מחיות מוכרות, דָלק דרוס הוא בהחלט מראה נדיר. נוסף על כך, הדָלק הוא בעל חיים מאוד חמקמק ומאוד קשה לצפות בו. דָלק הסלעים הוא טורף קטן ממשפחת הסמוריים. הוא נפוץ לרוב באירופה ובאסיה, ובישראל תפוצתו נדירה. הוא בעל חיים יחידאי, כזה החי בבדידות בטריטוריה שלו וממעט להיפגש עם בני מינו האחרים. הקושי לאתרו נובע בעיקר מהעובדה שהוא פעיל בלילה, אך הוא גם ידוע כאצן זריז וכטפסן מוכשר.

נחזור לרגע לאותו בוקר לפני כחמש שנים. לאחר הזיהוי הראשוני והטיפול בהעברתו של הדָלק הדרוס לתל אביב, הבינו אנשי חיות הבר של רמת הנדיב שקיימת באזור אוכלוסיית דָלקים. השאלה הייתה כיצד ניתן להתחקות אחריהם וללמוד על אופייה הייחודי של האוכלוסייה באזורנו. "בשלב ראשון", מספרת שמון, "הצבנו פלטות לאורך המצוקים באזור במטרה לחפש עקבות וסימנים להימצאותם". את השיטה הביא לארץ אסף בן-דוד, חוקר שותף ומומחה עקבות חיות בר. מדובר במעין משטחים שעקבות בעלי החיים יוחתמו עליהם. בתוך מספר ימים הוסר הספק. עקבות של דָלק זוהו על מספר פלטות. המעקב נמשך ולאט-לאט התגלו לחוקרים אזורי המחיה שלהם. אבל בעבודת בילוש צריך הרבה סבלנות ולא פחות מכך, ערנות. שמון ובן-דוד זיהו פרט זעיר אך חשוב – מלבד עקבות הגפיים ניכרו גם סימנים של טביעות אצבעות, בדומה לסימנים אצל בני האדם. גילוי זה הביא את החוקרים להניח שאם יש סימני טביעות אצבע, ואם הם שונים מפרט לפרט, ניתן יהיה באמצעותם לזהות פרטים ספציפיים, דבר שיקל מאוד על הניטור של גודל אוכלוסיית הדָלקים באזור.

עם הגילוי המרעיש יצאו החוקרים לירושלים אל היחידה לזיהוי פלילי במשטרת ישראל. מומחי היחידה הסכימו לסייע לחוקרים. מלבד טביעות האצבע שנלקחו מהפלֵטות ברמת הנדיב, דגמו החוקרים גם טביעות אצבעות של פרטים בשבי שנמצאים בגן הזואולוגי בתל אביב. הנחת חוקרי הטבע אוששה על ידי חוקרי הפלילים – אכן לכל דָלק טביעות אצבע ייחודיות לו. עם המידע המעודד הזה חזרו שמון ובן-דוד לרמת הנדיב, והחליטו לפזר עוד עשרות פלטות בשטח. בעזרת זיהוי העקבות האמינו שיוכלו ללמוד על מרחב המחיה של הדָלקים באזור.

עקבות דלק סלעים
                                                 עקבות דלק סלעים    צילום: אסף בן-דוד

עד כה זוהו שמונה פרטים. בעזרת הנתונים שאספו פיתחו החוקרים מודל שלפיו יחשבו את מרחב המחיה והצפיפות של הדָלקים. הממצאים מלמדים שבאזור חוטם הכרמל צפיפות הדָלקים היא בטווח של שישה–שבעה פרטים לקילומטר, וכי מרחב המחיה שלהם הוא בטווח של 400–700 מ"ר.

המחקר ברמת הנדיב נמשך ובקרוב יפזרו החוקרים כמות נוספת של פלטות עקבות בשאיפה ללמוד מהן מי מהדָלקים שזוהו שרד. ומי יודע, אולי הממצאים העתידיים יניבו מידע מעניין נוסף על אורחות חייהם של בעלי החיים המסקרנים הללו. המשך יבוא...

 

אהבתם? הצטרפו בחינם לרשימת התפוצה וקבלו מדי חודש כתבות ועדכונים על פעילויות לכל המשפחה - להרשמה

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום