• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

לקראת מסדרונות אקולוגיים בין רמת הנדיב לסביבתה

צוות רמת הנדיב וצוות ALTERRA
צוות רמת הנדיב וצוות ALTERRA
 
המגוון הביולוגי תלוי במידה רבה באיכות, בכמות וברציפות המרחבית של אזורים טבעיים. קיטוע בתי גידול טבעיים משפיע במידה ניכרת על עושר בעלי החיים ושכיחותם במרחב. פתרון לבעיה זו הוא פיתוח של רשתות אקולוגיות (ecological networks), המחברות אזורי ליבה טבעיים באמצעות מסדרונות וכתמים קטנים של בתי גידול דומים. דו"ח זה מציג את תוצאות ניתוח הרשת האקולוגית הסובבת את רמת הנדיב. בניתוח נעשה שימוש במודל האקולוגי-נופי LARCH במטרה לאמוד את חיוניות אוכלוסיות חיות הבר ברמת הנדיב לטווח הארוך ולזהות מיקומים אופטימאליים למסדרונות האקולוגיים או מעברי בעלי-החיים החשובים ביותר בין רמת הנדיב לסביבתה, אשר יתמכו באופן מיטבי בחיוניות אוכלוסיות חיות הבר.
למטרה זו נבחרו תשעה מינים, אופייניים לרמת הנדיב וכאלה העלולים להיפגע עקב קיטוע, ביניהם שישה מיני יונקים ומין אחד מכל אחת מהקבוצות: עופות, זוחלים ופרפרים. על כל אחד ממינים אלה נאסף מידע אקולוגי על בסיס ספרות קיימת וחוות דעת מומחים, והוגדרו פרמטרים בסיסיים הדרושים להרצת המודל: העדפות בית הגידול, תחום המחייה ומרחק ההפצה. במקרים של מידע חסר נעשה שימוש בנתונים מאזורים אחרים או מבסיס הנתונים של LARCH. הפרמטרים הותאמו לתנאים המקומיים על סמך חוות דעת של מומחים מישראל.
מפת  תכסית הוכנה באמצעות מערכת מידע גיאוגרפי (GIS), תוך התבססות על מפת שימושי קרקע (של מפ"י). מפה זו, בשילוב עם מפת מבנה הצומח של רמת הנדיב, שכבת תמ"א 22 ליער וייעור ונתוני חישה מרחוק מהסקאלה האזורית (תרשים 5), מאפשרת יצירת מודל באיכות מספקת עבור תשעת מיני המבחן.
עבור שבעה מתוך תשעת המינים שנבחרו הראה המודל תוצאות מובהקות: ניתוח הנתונים מצא כי שלושה מינים בלבד יצליחו להתקיים ברמת הנדיב לאורך זמן תחת תרחיש של קיטוע נופי, וכי כמעט כל המינים זקוקים לקשר פיזי עם אוכלוסיות במרחב הסובב את רמת הנדיב על מנת לשמור על חיוניות אוכלוסיותיהם. היונקים הגדולים - אייל הכרמל והצבי הארץ ישראלי, צפויים להיפגע באופן הקשה ביותר בתרחיש של קיטוע נופי, והמודל חוזה כי ייעלמו בטווח הארוך. שאר האוכלוסיות צפויות ברובן להדלדל תחת תרחיש שבו פיתוח אזורי התעשייה ממזרח לרמת הנדיב ייצור בידוד כמעט מוחלט מהסביבה.
לאור תחזית זו, ישנה חשיבות עליונה לנקיטת צעדים ספציפיים למניעת קיטוע לצורך המשך קיום אוכלוסיות אייל הכרמל והצבי הארץ ישראלי, אך הם יהיו מועילים גם ליתר המינים. האמצעי הטוב ביותר לשיפור קיום המינים הוא להבטיח שמירה על מעברי בעלי חיים (מסדרונות אקולוגיים) מזרחה לרמת הנדיב, שכן אלה הם עורקי חיים אמיתיים לאוכלוסיות חיות הבר בפארק הטבע. המיקום הטוב ביותר למסדרון כזה הוא צפונית-מזרחית לרמת הנדיב, דרך אזור התעשייה המתוכנן. מסדרון פוטנציאלי נוסף קיים בתוכניות אזוריות (תממ 5/6) לאורך נחל תנינים, אך אפשרות זו לא נחקרה בפרוטרוט. מסדרון זה יחייב ביצוע ניתוח נוסף והשקעה ניכרת, בהתחשב באורכו של מסדרון זה ובשימוש הקרקע הנוכחי (מסדרון ארוך יותר יצריך את הרחבתו בהתאמה). במחקר זה לא התבצעה הערכה מפורטת של חלופה זו. 
רוחבו של המסדרון המתוכנן בפרויקט התעשייה והמגורים של זיכרון יעקב "פארק היין" עומד כיום על 50 מטר, רוחב שאינו מספק כרצועת מעבר לצבי הארץ-ישראלי ולאייל הכרמל. בהתחשב באורכו המתוכנן של מסדרון זה רוחבו חייב לעמוד על לפחות 100 – 150 מטר, על מנת שמינים אלה יעשו בו שימוש. בנוסף מחייב המסדרון פיתוח של מעבר תפקודי שיאפשר חצייה בטוחה של הכביש הראשי. נושא זה מחייב עיון וטיפול מפורטים יותר. 
המלצות נוספות של הדו"ח כוללות הדגשת המעורבות הנדרשת של כל בעלי העניין בתהליך התכנון, פיתוח המחצבה ונקיטת צעדים ספציפיים לפיתוח "אזור עסקים ירוק". בעלי העניין חיוניים למימוש תכנית פיתוח הרמונית.  מחצבת בנימינה, מדרום לרמת הנדיב, יכולה לתרום בית גידול חשוב, היכול לתמוך באוכלוסיות של בעלי חיים של מים מתוקים. 
 
 

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום