• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

לא כמו שזה נראֶה

מבנה מרכז המבקרים

זה עשר שנים שהוא מסתתר מתחת לגבעה ירוקה. צנוע במראהו החיצוני אך מורכב ומתוחכם. הידעתם שהתל הירוק הוא בעצם מבנה? מרכז המבקרים של רמת הנדיב חוגג עשור להקמתו, ואנו מזמינים אתכם לגלות מה מסתתר מאחוריו

בית שעומד על גבעה הוא מראה שרובנו מכירים, אך גבעה שהיא בעצם בית, זה כבר מחזה נדיר יותר. ארכיטקטורה הינה מקצוע עתיק יומין והיא הוגדרה בקרב אנשי אמנות לא פעם כאמנות נעלה. בכל העולם, מראם החיצוני של מבנים רבים, חושף בפנינו את הזרם האמנותי ואת התרבות של המקום ושל הזמן. מרכז המבקרים ברמת הנדיב מתנהג בדיוק להיפך. מבנה שמבקש להיות בלתי נגלה לעין. דווקא בהסתרה הזו, מגולמות ייחודיותו התרבותית ורוח הזמן.

מאז הקמתה, נמצאת רמת-הנדיב בהתפתחות מתמדת ואינה שוקטת על שמריה. הפעילות התיירותית והסביבתית הורחבה והועמקה וכמות המבקרים במקום הלכה וגדלה. עם ההתרחבות התעורר הצורך בהקמת מרכז מבקרים שיספק שירותי תוכן ונוחות למטיילים הרבים הפוקדים אותו. אבל, אליה וקוץ בה – מה עושה גוף סביבתי שהמבנה שהוא מבקש להקים אמור לנגוס בשטח הטבעי שלו? כיצד אוכלים מהעוגה ומשאירים אותה שלמה?

ההשראה לפתרון הבעיה הגיעה דווקא מעולם הטבע. אם בעלי החיים מספיק מתוחכמים להסוות את עצמם לצרכי הגנה, הבה נלמד מהם ונסווה את עצמנו לצורכי שמירה על הטבע. נתכנן לנו מבנה בתחפושת שייטמע בסביבתו. זה אולי נשמע פשוט, אך מדובר בתהליך מורכב.

קיים אך בלתי נראֶה

מביקורכם האחרון אתם בוודאי זוכרים שכדי לעבור מרחבת החניה לגני הזיכרון, עברתם דרך גבעה ירוקה, אך כמה מכם הבחינו שזהו בעצם מבנה בתחפושת ירוקה? מראהו תל ירוק שאדמה וצמחייה מכסות אותו, והוא משתלב בנוף הקיים ושומר על רצף ירוק בין הפארק לגנים. החזית הצפונית, הפונה לגנים, מחוּפָּה בצומח המתכתב עם צמחיית הגנים, ואילו החזית הדרומית, הפונה לפארק הטבע, מחופה בצמחייה טבעית מקומית.

מבנה מרכז המבקרים
מרכז המבקרים - מבט על

על תכנון המבנה שקד משרד האדריכלים עדה כרמי מלמד ושות', והוא המבנה הראשון בארץ שזכה בתו תקן לבנייה ירוקה. בתכנונו ובבנייתו הודגשו גם חיסכון באנרגיה ומִזעור ההשפעה על הסביבה, ובכך נשמרים הלכה למעשה עקרונות הקיימוּת, מעקרונות היסוד של רמת הנדיב. הרציונל שהנחה את בניית מרכז המבקרים היה הקטנת הפגיעה בנוף ושימוש חוזר במשאבים. אולם, בבנייה כמו בבנייה, נדרש שימוש רב בחומרים מצד אחד ונערמת פסולת רבה מצד אחר. אז מה עושים?

כל כמות הסלע והקרקע שנחצבה בעת הכנת האתר לבנייה, נגרסה ושימשה חומר גלם לתשתית, לחניה ולבניית מדרכות סביב המבנה. שכבת הקרקע העליונה הוחזרה לגג המבנה ולאחר שעורבבה בקומפוסט, הפכה לקרקע פורייה שבה נשתלו עצים ושיחים המהווים גג ירוק למבנה. כדי לסבר את אוזניכם נאמר שבכל שלוש שנות הבנייה הוצאו רק 20 משאיות של חומר שלא ניתן לגריסה – כמות חומר שהיה נערם בחודש, באתר בנייה רגיל בסדר גודל דומה. בכל השאר נעשה שימוש חוזר במבנה הותקנה מערכת מיזוג גאותרמית החוסכת חשמל, וכל מי הביוב מוזרמים מהמבנה אל מרכז טיהור השפכים של רמת הנדיב.

מבנה מרכז המבקרים

ירוק, מואר ומאוּוְרר

כיסוי הגג באדמה יוצר בידוד תרמי, מסייע לשמירת טמפרטורה נוחה בתוך המבנה ותורם לחיסכון באנרגיה. העצים והשיחים השתולים על גבי הגג, תורמים להקטנת זיהום האוויר ולהשתלבות המבנה בסביבה. גם על חיסכון בצריכת חשמל לתאורה ולמיזוג חשבו בתכנון: פנים המבנה מואר בתאורת אור יום הודות לתכנון המיוחד של הגג. שני החלקים של גג המבנה חוברו לאורכם בפס זכוכיתSky-light , שדרכה חודר אור יום למבנה ועוטף בתאורה "רכה" את מסדרונותיו הארוכים.

במבנה הותקנה מערכת מיזוג האוויר גאותרמית התורמת אף היא לחיסכון בחשמל. כדי לקרר את מרכז המבקרים מוזרמים ממנו מים בצינורות היורדים לתוך פירים שנקדחו באדמה עד לעומק של 40 מטר. בעומק האדמה המים מתקררים במהירות לטמפרטורת הקרקע וזורמים חזרה אל המבנה. כך הם מקררים את האוויר המוזרם אל חללי מרכז המבקרים וממזג אותם.

ויש גם אישור מהטבע

מה לדעתכם עושים חזירי בר כשחלק מהשטח הטבעי שלהם הופך למרכז מבקרים? מבקרים בו כמובן, בייחוד כשהמבנה נטמע בטבע ונראה ממש חלק ממנו. כשהוקם מרכז המבקרים, הם טיפסו על המבנה, נברו בקרקע המכסה אותו למצוא בה כל טוב, כמו פקעות, תולעים ועכבישים. זהו אמנם היה תו תקן הכי אותנטי שיכול להיות – הוכחה ניצחת להיטמעות המבנה בטבע, אבל הלו, חזירים, אתם הורסים את גינת הגג שלנו!

למיגור הבעיה החדשה שנוצרה הוקף המבנה בגדר חשמלית נמוכה. אל דאגה, עוצמת החשמל בגדר מווּסתת כך שהיא רק מרתיעה את החזירים אך אינה גורמת להם כאב. אורחים נוספים שנִשבּו בתחפושת הם הצבאים השוכנים בפארק. הם אינם מזיקים לגינה ומצליחים לדלג באלגנטיות מעליה.

מבנה מרכז המבקרים

 

מרכז המבקרים כשמו כן הוא – מיועד לכם, המבקרים. לפני הכול, המעבר בו מאפשר לכם לפסוע ברכות משגרת היום העמוסה אל אווירת הגנים הקסומה.

במרכז עומדים לשירותכם חנות קונספט שבה תוכלו לקבל ייעוץ על מגוון אפשרויות הביקור במקום; תערוכות מתחלפות; סרטון המיועד לכל המשפחה המציג את סיפורה של רמת הנדיב ואת סיפורו של הברון רוטשילד בדרך חווייתית; אודיטוריום וכיתות לימוד לקבוצות מאורגנות; מסעדת "מטעים", המציעה ארוחות חלביות באווירה אחרת; קיוסק; גן שעשועים לילדים ועוד.

חנות המידע במרכז המבקרים
במרכז המבקרים עומדת לשירותכם חנות קונספט בה תוכלו לקבל ייעוץ על  מגוון אפשרויות הביקור במקום

אז בפעם הבאה שאתם מבקרים בגנים, הַעניקו תשומת לב מיוחדת למרכז המבקרים. גלו את יופיו מבפנים ומבחוץ. ההשראה מובטחת.

אהבתם? הצטרפו בחינם לרשימת התפוצה וקבלו מדי חודש כתבות ועדכונים על פעילויות לכל המשפחה - להרשמה

 

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום