• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

כשלפרפרים טוב, לכולם טוב

דנאית תפוח סדום

הם קטנים, קסומים, צבעוניים והם מלמדים אותנו על מצבה של המערכת האקולוגית. אז איך לא נאהב אותם כל-כך? היכונו לעונת השיא של הפרפרים!

עונת השיא של הפרפרים בפתח, וזו הזדמנות נהדרת לצפות בהם, ליהנות מיופיים ולהכיר בערכם האדיר למעקב אחר מצבן של המערכות האקולוגיות.

בישראל מעופפים פרפרים במשך כל השנה, אך השיא מבחינת כמות הפרטים ומספר המינים הוא באביב. כבר עכשיו מעופפים בפארק הטבע רמת-הנדיב פרפרים רבים והשיא יהיה מאמצע אפריל עד אמצע מאי. בעונה זו נוכל לחזות במופע מדהים של פרפרים בריכוזי פריחה בטבע ובגנים. אם נעצור ונתבונן בהם נראה כיצד הם נוחתים על הפרחים הצבעוניים, שולפים חדק ארוך, תוחבים אותו למרכז הפרח ומוצצים צוף מתוק, מיד לאחר מכן הם מעופפים לפרח נוסף, שולפים את החדק בשנית וחוזר חלילה. מדי מספר שנים מגיעים אלינו בחודש מאי אלפי פרפרים מהמין נימפית חורשף. פרפרים אלו נודדים כמו הציפורים ומגיעים אלינו בנדידה מאפריקה. אלא שנדידתם היא בין-דורית. כלומר הם יוצאים לדרך, נודדים כברת דרך, מזדווגים, הנקבות מטילות על צמחים פונדקאים, הזחלים בוקעים, אוכלים את הצמחים, גדלים ומתגלמים. מהגולם מגיחים הפרפרים וממשיכים במעופם צפונה. עד שהם מגיעים לכאן באביב ואנו יכולים לחזות ביופיים. מקום מומלץ לכך הוא גן טביעת הרגל ברמת הנדיב.

עידן הפיתוח המאסיבי יחד עם ההתחממות הגלובלית, הובילו לפגיעה עצומה בשטחים הפתוחים ומערכות אקולוגיות טבעיות בארץ והעולם. כחלק מהמאמצים לשמירה על השטחים הטבעיים, מתבצעים כל העת מעקבים ומחקרים אחרי השינויים המתחוללים בהם. מסתבר, שהפרפרים מהווים סמן-ביולוגי המעיד על שינויים החלים במערכות אקולוגיות ובאוכלוסיות המינים הקיימים בהן. מחקרים רבים הראו שבמקומות בהם יש ירידה במספר מיני הפרפרים ובכמות הפרטים אז יש גם ירידה במיני צמחים, ציפורים, זוחלים וכדומה. כך הפכו המעופפים העדינים לאינדקטורים ביולוגיים לשאר הקבוצות ולמצב המערכת האקולוגית.

ברמת הנדיב נערך מחקר מקיף שבו שמשו הפרפרים ביו-אינדיקטור לבחינת השפעת האדם על מגוון המינים ועל איכות בתי הגידול בפארק. המחקר נעשה על-ידי ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במסגרת המחקר סומנו מסלולי ניטור פרפרים בבתי הגידול השונים בפארק הטבע. מדי שבוע, במשך ארבע שנים ברציפות! נוטרו המסלולים שסומנו ותועדה בהן תנועת הפרפרים במלואה: מינים שנצפו, כמות הפרטים מכל מין ועוד. מהנתונים שנאספו חושבו מדדי מגוון כמו: שפע פרפרים, עושר פרפרים ומדד מגוון משוכלל של פרפרים. מתוך ההשוואה של מדדי המגוון עלו בין היתר המסקנות הבאות: חורשות אורנים נטועות ישנו מגוון מינים דל; רעיית פרות בשטח אינה פוגעת במגוון המינים; באזור המועשר באמצעות גינון ישנו מגוון מינים רב.  

*מידע מפורט על נפלאות הפרפרים ניתן למצוא בספר "פרפרים ברמת הנדיב" שנמכר בחנות הקונספט של רמת הנדיב. הספר משופע באיורים מרהיבים והוא מתאים גם כספר מתנה. 

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום