• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

כשהיא אומרת צוויץ למה היא מתכוונת?

סבכי שחור ראש

מסתבר שיש מי שלא רק נהנה להאזין לשירת הציפורים, אלא גם מבין את שפתן. אסף בן-דוד מצוות המחקר ברמת הנדיב למד את שפת הציפורים, ולכבוד יום חיי הבר הוא שמח לספק לנו כמה טיפים להבנת השפה.

"אִילו ציפורים היו דוברות כבני אדם", כתבה נעמי שמר, אבל הן לא. הבשורה המשמחת היא שעם מעט סבלנות וסקרנות גם אנחנו יכולים לפעמים להיות קצת דוקטור דוליטל. טוב, אולי לא ממש לדבר בשפת החיות, אבל כן להבין את שפתן. אסף בן-דוד אומר שאם נקשיב להן בכוונה מלאה, נגלה שדפוסי התקשורת של הציפורים אינם שונים בהרבה משלנו.

מי שמסתובב בטבע יכול ללמוד משפת הציפורים מתי מתקרב טורף ואפילו היכן נמצא מקור מזון בסביבה. עובדה זו ידועה לאנשי השטח בתרבויות השונות. הבדווים בסיני, למשל, נמנעים מציד סלעיות כי הם יודעים שהתגודדותן מעידה על נחשים בסביבה. הדבר המרתק הוא שאותם דגמי תקשורת שאנו משתמשים להבין תקשורת אנושית יכולים לסייע לנו להבנת שפת הציפורים, אומר בן-דוד.

כולם מרותקים מצלילי הציפורים, אך כיצד ניתן להבין את השפה? ציפורי השיר בוחנות ללא הרף את סביבתם. הן מגיבות לעונה, לשעה, לציפורים חולפות ולטורפים פוטנציאליים. כל יצור חי מגודל פשוש ומעלה יקבל מהן מחווה של ציוץ או תנועה.

עוצמת הצליל, משכו והתדר שלו יכולים להעיד על מצבים שונים בשגרת יומן של הציפורים. קולות אזהרה של הציפורים יתבטאו לרוב בסדרת קולות קצרה שבולטים על רקע השיחה השגרתית באמצעות תדרים שיהיו גבוהים או נמוכים ממנה. לרוב הם יכללו מספר הברות קצרות וישתיקו את השיחה שקדמה להם. אבל מדוע בכלל להזהיר כשאני צריך לברוח? מסתבר שהאזהרה מלמדת על הכשירות של המזהיר אבל גם מזכה אותו בנקודות על "אלטרואיזם" בקרב בני מינו. האזהרה יכולה למנוע טריפה של בני משפחה ומספקת את אינטרס המשכיות המטען הגנטי המשפחתי.

אזהרה של סבכי שחור ראש:  

 

מקובל להבחין בשלושה סוגי קולות אזהרה לפי סוג ה"אירוע". הראשון הוא אזעקה, ויש לו צליל גבוה חד-הברתי ובעל תדר קבוע. קולות זעקה אלו יישמעו כאשר הציפור במנוסה. הסוג השני הוא קולות ההתגודדות. מדובר בהתנהגות רעשנית שבעלי החיים מבצעים אל מול טורף הכוללת קולות חוזרים ומונוטוניים בטווח רחב של תדרים, הנמשכים לעתים במשך חצי שעה עד שהטורף יוצא מהשטח והסכנה חולפת. אצל ציפורי שיר נשמע קולות התגודדות ביתר אינטנסיביות בעונת הקינון. ההתגודדות אז מיועדת להרחיק אותנו מהקן. היא יכולה לספק מידע על הטורף ועל המרחק שלו מהציפור המתגודדת. הסוג השלישי מעיד על תוקפנות מינית. הקולות חדים ותכופים והם מזכירים את קולות ההתגודדות, ועל פי רוב יישמעו לפני השקיעה. הם נשמעים בייחוד בין זכרים בעונת החיזור ונוכל להבחין ביניהם לבין קולות התגודדות כאשר שאר הציפורים שמסביב לא יראו סימני אזעקה עוקבים.

התגודדות של סבכי שחור ראש: 

 

 

אז בפעם הבאה שתצאו אל פארק הטבע, הטו אוזן והקשיבו, ותגלו עולם ומלואו.

אהבתם? הצטרפו בחינם לרשימת התפוצה וקבלו מדי חודש כתבות ועדכונים על פעילויות לכל המשפחה - להרשמה

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום