• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

טיפול יערני

עץ כרות
גני רמת הנדיב, אשר משתרעים על שטח בן 4,500 דונם, נחלקו בעבר לשתי יחידות צומח עיקריות: האחת שטחי צומח טבעי של בתה, גריגה וחורש בשטחים שאינם מתאימים לחקלאות, והשניה שטחים חקלאיים לשעבר באותם מקומות הניתנים לעיבוד. בשטחי הצומח הטבעי ניתן להבחין במספר יחידות צומח, שהעיקריות הן: שטחי שיחים בינוניים בהם שולטים שיחי בר-זית בינוני ואלת מסטיק, שטחים ייחודיים בהם מופיע אלון מצוי, ופרטים בודדים טבעיים או נטועים בעבר של אלון התבור.
 
הפיתוח הנוכחי של רמת הנדיב החל בשנת 1936, בנוסף לבניית מערת הקבר ופיתוח גן הזיכרון  התקיימה פעילות גם בשטחים הפתוחים שהיה לה קשר לתפיסה התכנונית של הגן.
ניטעה חורשה של אורן ירושלים בשטח שבין כביש הכניסה וגן הזכרון. התחרות על אור בתת היער, כתוצאה מהתבגרות עצי האורן, גרמה לצמחית החורש הטבעי שבחלקה זו להתרומם ולתרום להסתרת הגן מעינו של הנוסע. נטיעות נוספות של ברוש מצוי ואורן ירושלים נעשו בשטחים הפתוחים במרחקים שונים ובכיוונים שונים מהגן, כדי להוות נקודת ציון אשר מושכת את עין המטייל בתוככי הגן, ולכוון אותו להשקיף אל הנוף אשר מעבר לחומת הגן. דוגמא לכך הם הברושים שניטעו במעלה מדרונות נחל הנדיב כדי למקד את עין המסתכל, מנקודת תצפית שבמעלה גן המפלים, למרחק, אל הים שבמערב. נעשה גם ניסיון לשקם את  הצמחייה השיחית (בר זית בינוני) על ידי דילול וגיזום. כמו כן נעשו מאמצים להוסיף עצי אלון מצוי ואלון התבור לשטח שממערב לגן. ניסיון זה כשל בחלקו כנראה עקב תנאי בית גידול לא מתאימים.
בשנת 1975 הוחלט על תוספת נטיעות יערניות שנחשבו כבעלות פוטנציאל לשימוש כלכלי מסחרי בעץ, בעיקר בקרקעות אשר היו בשימוש חקלאי בעבר הרחוק ובשטחים אבניים וסלעיים עם מיעוט חורש טבעי,  הניתנים לנטיעה ללא הוצאות הכשרה כבדות. בשטחים החקלאיים ניטע ברוש מצוי; בשטחים סלעיים ואבניים במידה מסוימת ניטע אורן ברוטיה. כפועל יוצא מהכוונות הכלכליות שעמדו ביסוד התכנון של הנטיעות לא הושם דגש על הצדדים האקולוגיים והנופיים של הנטיעות, אך האפשרות כי החלקות ישמשו את הקהל הרחב לנופש הייתה מובנת מאליה.  השטחים ניטעו בחורף 1976/77 ובחורף 1977/78. עקב מחסור בשתילים מהמינים הרצויים במשתלות אגף הייעור נשתלו בניגוד לתכנון מינים אחרים בשטחים שונים וביניהם: אורן הגלעין, אורן כנרי, ברוש אריזוני וברוש גלברה. צפיפות הנטיעה הייתה נמוכה מעט מהמקובל אז בנטיעות אגף הייעור, כי נצפה שהיער יתפתח מהר כתוצאה מתנאי בית הגידול הטובים יחסית ומהשיקול הכלכלי.
ממועד הנטיעה ועד 1985 לא נעשתה שום פעילות יערנית בשטחים הנטועים, להוציא פעילות סניטציה, הנטיעה במרווחים גדולים מהמקובל בנטיעה יערנית רגילה אפשרה בשנים הראשונות התפתחות טובה של הנטיעות ללא צורך בדילולים. עם גידול העצים יצרו החורשות הנטועות שינויים בנוף המקומי. החורשות החד-מיניות של עצים הנטועים בצפיפות גבוהה יצרו ניגוד חריף בין העצים הנטועים והצומח הטבעי. החורשות הצפופות גם גרמו לדיכוי של צומח טבעי ולשינוי בהרכב המינים בתת היער. המחשבה על ניצול כלכלי של העצים לא הצדיקה את עצמה, ובנוסף החלו עצי הייעור ובעיקר הברושים להיפגע קשה ממחלות. 
בשנת 1985 החליטה הנהלת קרן יד הנדיב בשיתוף החברה להגנת הטבע לשנות את הגישה ולנהל את השטחים הפתוחים על פי קריטריונים אקולוגיים-נופיים ולהתאימם לשימוש הציבור. השינוי גרר בעקבותיו שינוי קיצוני בממשק השטחים הנטועים, ובמשך השנים הבאות, במיוחד בתחילת שנות התשעים, בוצע דילול חריף במיוחד על מנת להתאים את חלקות היער לתפקידן החדש. חורשות הברושים הוסרו בחלקן או דוללו באופן נמרץ הן משום שחורשות אחידות וצפופות אינן משתלבות היטב בנוף, הן משום שהברושים אינם מספקים די צל ומקומות בלוי והן משום שמרבית העצים חלו והיה צורך לכרות אותם. במגמה לשפר את השתלבותן בנוף המקומי האופייני בהווה, עוצבו מחדש חורשות האורנים לכתמים של קבוצות קטנות של עצים שהשטח ביניהן נשאר פתוח. בתוך החורשות דוללו העצים במטרה לאפשר התפתחות הצומח הטבעי ולאפשר לעצים הנותרים להתפתח.  חורשות שעל פי התצפיות משמשות מסתור לבעלי חיים הושארו כמות שהן. התוצאות של הטפול היערני בגישה האקולוגית-נופית נכרות היטב בשטח. עצי הייעור שנותרו התפתחו והם משתלבים בנוף המקומי, גדל היקף השטחים הפתוחים והצמחייה הטבעית הגדלה, פורחת בהם התפתחה וניתן לצפות בה. השילוב של קבוצות קטנות של עצי אורן מצילים שסמוך להם שטח פתוח מגוון בצומח וחי הצופה אל סביבתו מספק גם עניין למבקרים המטיילים ומבלים בפארק.
 
 

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום