• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

סיור רגלי

פרחים בגן רמת הנדיב
באפריל 1954 החליטה ממשלת ישראל להביא את הברון בנימין (אדמונד) דה רוטשילד ואת רעייתו הברונית עדה (אדלייד) דה רוטשילד לקבורה ממלכתית, עשרים שנה לאחר מותם.
אניית חיל הים הביאה את ארונותיהם ממרסיי לנמל חיפה לקול צפירתם של צי כלי שיט קטנים ומטחי כבוד.
ביום 6.4.1954, ג' בניסן תשי"ד, לאחר שהוצבו ארונותיהם ברחבת עיריית חיפה במשך יממה, הועברו לקבורה בטקס הלוויה אל רמת הנדיב.
בלוויה נכחו נשיא המדינה יצחק בן צבי, ראש הממשלה משה שרת, שרים ואישי ציבור רבים. נציגים מ-44 יישובים שהוקמו ביזמת הברון או נתמכו על ידו באו עם שקיות ובהן אדמת היישוב, והטמינו אותן עם ארונות הקבורה.
הברון ביקש בצוואתו להיקבר כאן, בלב אחד האזורים הצפופים ביותר ביישובים שתרם להקמתם. הוא ביקש שהמקום לא יהיה מקום של עצבות. המוני מבקרים פוקדים את המקום,  מטיילים בגן ובטבע הסובב אותו.
כאשר הוחלט בשנת 1937 שכאן תוקם אחוזת הקבר, הגיעו ג'יימס, בנו של הברון בנימין (אדמונד) דה רוטשילד, ורעייתו דורותי לכאן ופנו לאדריכלי הנוף בארץ במכרז, בחיפוש אחר האדריכל שיתכנן את הגנים סביב הקברים.
אוריאל שילר מתל אביב זכה במכרז והתכנון הופקד בידיו. הוא צירף אליו בעלי מקצוע נוספים: מתכנן נוף בשם שלמה ויינברג (אורן) מקיבוץ יגור, זוג פסלים - רודה וישראל טראוב מזיכרון יעקב, וחברת סולל בונה שביצעה את עבודות האבן בגנים.
בשנת 1938 התחילה העבודה. מספרים שכאשר עלה הרעיון להקים כאן את אחוזת הקבר חשבו להקים גם יישוב יהודי שבניו ישמרו על הגנים ועשרה גברים מבניו יעלו כל בוקר לומר קדיש על קברם. עבודות פיתוח הגן התעכבו עקב מלחמת העולם השנייה ומלחמת השחרור. בשנת 1954 היה הגן ערוך ומוכן לקבלת ארונות הקבורה.
הברון בנימין (אדמונד) דה רוטשילד ביקש בצוואתו שייקברו, הוא ורעייתו, בארונות עופרת, על מנת להקל על העברתם לאדמת ארץ הקודש.
בעיצוב הגן בחר אוריאל שילר לפתח את נושא החיים והמוות. על מנת שהמבקר ישהה במקום לפחות מחצית השעה, הוא יצר שבילים מתפתלים העוברים בין חלקיו השונים של הגן.
 
 
גני הזיכרון רחבי ידיים ושבילים רבים נמתחים בתוכם. אנו ממליצים על מסלול זה, אך אפשר לטייל ולשוטט בכל מסלול שונה, ומומלצים בעיקר השבילים הנסתרים במקום.
 
 
תיאור המסלול
הכניסה לגני הזיכרון עוברת דרך שער ובראשו הסמל של משפחת רוטשילד.
משפחות בעלות תואר אצולה מציידות את עצמן, נוסף על שם המשפחה, בסמל שהן בוחרות, והוא מלווה את תואר הברונות, הוא תואר האצולה של הרוטשילדים.
 
את הסמל בחרו הרוטשילדים למורת רוחם של אנשי המועצה לסמלים ולשלטים שהייתה באוסטריה. מגן הברונזה במרכז נתמך באריה ובחד-קרן, המסמלים שלטון כוח. במגן נשר סמל נסיכות הסן קסל שבגרמניה. אריה – סמל לאומץ לב ועקיצה למאמינים שהיהודים מוגי לב. זרוע עם אגרוף קפוץ: מייסד השושלת, מאיר אנשל, מחזיק בידו את חמשת החצים המסמלים את חמשת בניו – סמל לאחדות המשפחה. חץ אחד יישבר בקלות אם ננסה לשוברו, אך חמישה חצים יחד כמעט בלתי אפשרי לכופף. למטה רשומות שלוש מילים לטיניות: CONCORDIA – אחדות; INTEGRITAS – יושרה; INDUSTRIA – חריצות, שעמדו כנר לרגלי הרוטשילדים.
במרכז המגן – מגן קטנטן ובו כובע מחודד, מאלו שנצטוו היהודים לחבוש באותם ימים בגטו בפרנקפורט. באותם ימים נאסר על יהודים לשאת שמות משפחה, לכן תלו על הבתים מגנים עם סמלים לזיהוי הבית.

מגן זה הוא המגן שתלה מאיר אנשל בפתח ביתו. צבע המגן היה אדום. בגרמנית אדום = ROD ומגן = SHEILD ומכאן השם "רוטשילד". כתר התפוחים בראש הסמל הוא הכתר ההולם את תואר הברונות.

לאחר המעבר דרך השער אנו ניצבים בפני רחבת המבוא המורכבת מחמש ערוגות דשא מאורכות המסמלות את חמשת בניו של מאיר: אנשל, שלמה (סלומון), קלמן, נתן וג'יימס (יעקב).
נפנה ימינה. השביל מוביל לגן הריחות. מיד לאחר הפנייה נוכל ליהנות מפינת ישיבה מוצלת בכל שעות היום, וסביבה עצי  פיקוס דמוי מגנוליה (Ficus oblique) בעלי שורשי אוויר רבים ומרשימים.  בהמשך השביל נגיע לגן הריחות.
 
גן הריחות
 

גן זה נשתל ביוזמתה ובעידודה של דורותי דה רוטשילד, רעייתו של יעקב (ג'יימס), בנו וממשיך דרכו של הברון רוטשילד.
הגן מותאם במיוחד לעיוורים ולכבדי ראייה, ומשלב הפעלת חושים נוספים: צמחי תבלין המפיצים ריח, צמחייה בעלת טקסטורה ייחודית שאפשר לחוש בה באמצעות מגע, צליל פכפוך המים במזרקה שבמרכז הגן, רעש הרוח בעלים. צמחי הגן שתולים בערוגות מוגבהות שמעקה דק מלווה אותן ומאפשר להתנהל באופן עצמאי. שלטי שם מציינים את שמות הצמחים גם בכתב ברייל.
 

ביציאה מגן הריחות נמשיך בשביל הראשי העובר בגן לכיוון גן הדקלים.
 

 
גן הדקלים
גן הדקלים הוא אוסף של מיני דקלים. רובם המכריע הוא צמחי תרבות, ורק התמר גדל בארץ. דקל הוושינגטוניה התמיר הפך סמל למושבות הברון, שכן הוא ניטע בשדרות רבות ברחבי מושבותיו של הברון.
השביל ימשיך להובילנו דרך גן הוורדים המהווה חלון אל הנוף הצפוני, אל המושבה זיכרון יעקב.
 
גן הוורדים
גן זה מעוצב בסגנון צרפתי: סימטרייה, ורדים, מזרקות, שעון שמש ומשוכות מדויקות שביניהן שבילים מרוצפי אבן. חמש המזרקות הקטנות מסמלות את חמשת האחים, ואילו המזרקה הגדולה מסמלת את האב – מאיר אנשל, מייסד השושלת. דמות האישה הרכונה על השעון מסמלת את הנצח. היא מביטה אל החלל בניתוק מהשעון שהיא חובקת, כמו מנותקת מן הזמן.
השביל מגיע לפיצול. מומלץ לבחור בפיצול השמאלי ולהמשיך עד הפנייה השנייה שמאלה, לתוך מערת הקבר. החלופה השנייה תובילנו ישירות אל גן המפלים.
 
רחבת הקבר
ממוקמת בהתאם למידת חשיבותה בלב הגן. אוריאל שילר, המתכנן, הגה את רעיון מערת הקבר, שכמו מאזכר את מערת המכפלה.
עץ הברוש הנטוע לצד פתח מערת הקבר מסמל את שלהבת נר התמיד. גביע הדמעות מימין לכניסה למערה, "בוכה" לנצח על מות הברון ורעייתו. ריצוף השיש שאוב מאתרי קבורה בתרבות אירופה, שאותה למד אוריאל שילר.
דלתות הכניסה למערת הקבר עשויות אבן ומזכירות את הדלתות של מערות הקבורה מתקופת הבית השני (בית שערים, ירושלים, שפלת יהודה).
מנהרת הכניסה תעביר בנו את תחושת הקרירות והאפלה השורה במקום, ובסיום הירידה בה נגיע לקבר. הקבר עשוי שיש ועל המצבה חרוטות המילים:
פ"נ ברון אדמונד דה רוטשילד
בנימין בן יעקב ז"ל
אבי היישוב – הנדיב הידוע
תר"ה – תרצ"ה
ורעייתו ברונית עדלאידה דה רוטשילד
עדה בת שמעון ז"ל
אשה יראת ה'
תרי"ג – תרצ"ה
תנצב"ה.
מעל קבר הברון והברונית תלוי מגן דוד שנחשף בחפירות הארכיאולוגיות בהר ציון בירושלים ונתרם על ידי אגף העתיקות. מנורת שמן עשויה בזלת עם שתי כפות ידיים מוצבת למרגלות הקבר, והיא שימשה בעבר קערה לאבנים שהניחו פוקדי הקבר.
לאחר צאתנו ממערת הקבר נחזור לשביל הראשי ונפנה שמאלה לגן המפלים – תחנתנו האחרונה.
 
גן המפלים
גן זה הוא חלון תצפית נוסף מהגן והוא פונה מערבה אל הים התיכון. מכאן נוכל לצפות בנוף המרהיב ולחוש ברוח הנעימה העולה מכיוון הים במעלה ההר. בראש גן המפלים מוצבת מפת התבליט, המציינת את כל 44 היישובים שבהם תמך או שאותם יסד הברון אדמונד דה רוטשילד.
הברון השקיע 50 משנותיו ליישוב הארץ. שמות אחדים מהיישובים משמרים את שמותיהם של בני המשפחה.
בנימינה – על שמו בנימין
זיכרון יעקב – על שם אביו, יעקב ג'יימס
מאיר שפיה – על שם הסב, מאיר אנשל, בצירוף השם הערבי שפא, שמשמעו יפה
גבעת עדה – על שם רעייתו, עדה אדלאידה.
מגן המפלים נמשיך לאורך השביל שיובילנו חזרה למבואת הכניסה של הגנים.
 

 

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום