• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

חיטה בטעם של פעם

שדה חיטה

הלחם, שנחשב בעבר למזון בסיסי ומזין, הפך בעידן המודרני ל"אויב" האדם. בפארק הטבע רמת הנדיב נערך ניסוי לשחזור זנים של חיטה מסורתית בריאה יותר לאדם ולסביבה. אבל כדי שייצא מזה גם לחם, צריך להתפלל לחורף גשום

מי שמטייל בימים אלה לאורך המסלול האדום בפארק הטבע, בוודאי תוהה מה עושה שדה חיטה זרוע באמצע הפארק. השדה ממוקם בחלקו המזרחי של הפארק, בדרך לחורבת עקב, והוא חלק מניסוי ראשוני המתחקה אחר זני חיטה מסורתיים והתאמתם לאזור שלנו.

מאז המהפכה החקלאית החיטה והלחם הם מרכיבים מרכזיים בתזונתנו, אך בתקופה המודרנית הולכות ומתרבות הטענות שערכם התזונתי הידלדל ושהם אף עלולים להזיק לבריאות. תהליכי התיעוש גרמו לצמצום של מספר זני החיטה ושל המגוון הביולוגי. בשנים האחרונות ישנה מגמה להתחקות אחר זני מורשת מסורתיים וללמוד מהם כיצד ניתן לפתח זנים מודרניים בעלי ערך תזונתי גבוה ויכולת עמידות גבוהה לשינויי אקלים.

שלט המעיד על הניסוי בשדה החיטה בפארקהניסוי ברמת הנדיב מתבצע כחלק ממיזם "ארץ חיטה" בשיתוף משרד החקלאות ובנק הגנים (המרכז הלאומי לשימור המאגרים הגנטיים של צמחיית האזור). במסגרת המיזם שוחזר בפארק הטבע שדה חקלאי שהיה חלק מהנוף המקומי בעבר ובו נזרעו זני חיטה מסורתיים. שדה החיטה מצטרף לשלל אתרי מורשת ושרידים ארכאולוגיים המשמרים את נופי התרבות הקדומה באזור ומשתלבים בפסיפס הנופי של פארק הטבע, לצד החורש הטבעי, החורשות הנטועות ושלל תצורות הנוף האופייניות לאזור.

כצעד ראשון בפרויקט נזרעו בחורף 2016 מספר חלקות תצפית ובהן זני חיטה מסורתיים, במטרה ללמוד על התאמתם לאזור. לאור הממצאים הראשוניים שהתקבלו, נבחרו הזנים שהראו התאמה טובה לאזור הגידול. חלקת ניסוי החיטה מנוהלת לפי עקרון "חקלאות משמרת סביבה", החותר לשילוב מיטבי של המרכיב החקלאי במערכות הטבעיות שבסביבתו. החיטה תלויה לחלוטין במשקעים ואינה מקבלת כל השקיית עזר. כמו כן, לא נעשה במסגרת זו שימוש בחומרי הדברה נגד מזיקים ומחלות או בקוטלי עשבים.

הערך המוסף של מעורבות רמת הנדיב במיזם, בניגוד לחוות מחקר או למגַדלים מסחריים, הוא האפשרות לבחון שיטות גידול מסורתיות תוך לימוד יחסי הגומלין ביניהן לבין הסביבה הטבעית. על התרומה לממד הנופי-היסטורי ולמחקר החקלאי-אקולוגי, נוסף קידום המודעות למזון בריא ומקומי.

השדה שנזרע בחודש נובמבר האחרון כבר נבט. אתם מוזמנים להתפלל איתנו לגשם משמעותי ולצפות לתוצאות הניסוי. ומי יודע, אולי עוד נזכה למצוא את זני החיטה שגידלו ואכלו כאן לפני אלפיים שנה.

זורעים את זני החיטה
זריעה של 7 זני חיטה מסורתיים וזן אחד מודרני לשם השוואה ומחקר - נובמבר 2017

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום