• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

חיות בר ובני אדם – קונפליקט לצד קיום משותף

חיות בר ובני אדם – קונפליקט לצד קיום משותף

חזירי בר בלב חיפה, תנים בשדות עמק חפר, צְבוֹעִים בהרי ירושלים, שפני סלע בכרמל... הקונפליקט של חיים משותפים בין בני אדם וחיות בר הגיע לדיון עומק רב-משתתפים ברמת הנדיב, במטרה למצוא דרכים יצירתיות שיאפשרו קיום משותף בעיר, בחקלאות ובטבע

עד לפני שנים לא רבות, היתקלות עם חזיר בר או עם צָבוֹעַ ברחובות העיר או אפילו בטבע נחשב לאירוע מיוחד ולעיתים אף מסעיר. בשנים האחרונות, במקומות רבים בארץ, הפך הדבר לעניין שבשגרה: חזירי בר מסתובבים באופן חופשי בשכונות חיפה, טבעון וזכרון יעקב ומחפשים מזון. במודיעין יש צְבוֹעה מוכרת וידועה המטיילת להנאתה בין חצרות הבתים, ובאזורים רבים בארץ תנים נכנסים לחצרות וכמובן לשטחים החקלאיים בחפשם אחר שאריות מזון.

צמצום שטח המִחיָה של חיות הבר, עקב בינוי ופיתוח בשטחים המהווים את בתי גידולם, והקלות הרבה שבה הן יכולות למצוא מזון בפחי זבל בעיר ובשטחי החקלאות, מייצרים קונפליקט שרק הולך ומחמיר. החקלאים חווים פגיעה בפרנסה ומשוועים לפתרון, מפגשים עם חיות בר בעיר מייצרים פחד ומהווים מטרד, והגידול המתמיד באוכלוסיות אלה, המכונות "מינים מתפרצים", גורם לתחרות על שטח ועל משאבים ולדחיקתן של חיות בר אחרות, סתגלניות פחות.

איך פותרים את מה שנראה כבעיה שרק תלך ותעצים?

התמודדות עם מינים מתפרצים של חיות בר בעיר, בטבע ובמרחב החקלאי היא חלק מסדר יומם של ארגונים ורשויות בישראל ובעולם ולה היבטים רבים. לשם העמקת ההבנה בנושא ויצירת בסיס משותף לשיח בין בעלי עניין שונים, נערך בסוף נובמבר ברמת הנדיב יום עיון שכותרתו "חיות בר ובני אדם: קונפליקט לצד קיום משותף". יום העיון הוא פרי שיתוף פעולה בין רמת הנדיב, רשות הטבע והגנים ומשרד החקלאות, והשתתפו בו כ-150 אנשי מקצוע ואקדמיה ומומחים מהארץ ומחו"ל, ששיתפו בניסיונם בנושא וחלקו את הצעותיהם לשיפור המצב. פרופ' ג'אסטין או'ראיין מדרום אפריקה הציג גישה המשלבת כמה שיטות, במטרה להפריד בין אזורי המחיה של הבבון – המין המתפרץ המקומי – ובני האדם. ייסודה של "יחידה להתמודדות עם בבונים", גידור, הפחדה, מעקב פרטני אחר התנהגות והיכרות מעמיקה עם פרטים שונים, אִפשר מיתון מהיר של הקונפליקט תוך פגיעה מבוקרת מזערית בפרטים שהוכרו כ"בעייתיים". ד"ר ג'ובאנה מסי מאנגליה הציגה שיטות מתקדמות לצמצום הילודה ולהקטנת אוכלוסיות חזירי הבר, המהווים בעיה קשה גם באירופה. מומחים רבים מישראל הציגו בעיות, נתונים, פתרונות שהצליחו וגם כאלה שכשלו.

בהמשך ליום העיון נערכה סדנה מצומצמת שבה נכחו כ-60 בעלי עניין מגופים ומארגונים שונים לצד נציגי הציבור. הסדנה עסקה בנפרד בכל אחת מ"זירות" הקונפליקט עם חיות הבר: עיר, חקלאות וטבע.

ההבנה שהתגבשה עם סיומם של יומיים מעשירים אלה הייתה כי כדי לאפשר פתרון בר-קַיָימה יש לעודד שיתוף פעולה בין גורמים שונים, ובעיקר שאין "פתרון קסם" יחיד ושהבעיה לא "תיפתר".

למדנו כי היות שהבעיה מורכבת, כך גם ניהולה מחייב אחריות משותפת ושיתוף פעולה בין בעלי עניין שונים כדי לגבש מדיניות ועקרונות פעולה וליישמם בשטח. למדנו גם כי יש לשלב כמה דרכי פעולה, כי חינוך להעלאת מודעות הציבור לנושא וצמצומה של פסולת זמינה בעיר, כמו גם בחקלאות, הם מרכיבים חשובים בתצרף. כמו כן, ניסיונות שצלחו בחו"ל מלמדים שיש לנסות ליצור הפרדה טובה בין אזורי המִחיָה של האדם לבין אלה של חיות הבר, לטובת כולם.

לצפייה במצגות ובהרצאות של יום העיון

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום