• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

חורבת עלק ברמת הנדיב

קנקן מחרס
סיכום ראשוני של עונות החפירה בשנים 2005-2000
 
מוקדש לזכרו של:
פרופ' יזהר הירשפלד (ז"ל) 
 
בספר דברים שכתב פרופ' יורם צפריר לזכרו של יזהר הירשפלד, דוח ראשוני על עונות החפירה 2000–2005 שנכתב על-ידי יותם טפר ואורית פלג-ברקת, מאמרים מפרי עטם של יזהר הירשפלד בשיתוף אורית פלג-ברקת ומרים פיינברג-ומוש, שתורגמו מאנגלית ומופיעים  בליווי תמונות צבע ואיורים רבים, דוח ראשוני על הממצא הקטן ונרות החרס שכתבה שולמית חדד וכן רשימה מלאה של פרסומיו של יזהר לאורך השנים שאסף וריכז יובל עמית.
 
דברים מתוך פרק הסיכום של הספר:
יזהר הירשפלד – גדול חוקרי עברה של רמת הנדיב, שדמותו מזוהה עם האתרים הארכיאולוגים בשטחה – שילב באישיותו כישורים ויכולות מרשימים יחד עם נועם הליכות. חזונו של יזהר להשלים את חקר השרידים הארכיאולוגים ולחשוף את תולדות ההתיישבות האנושית בפארק רמת הנדיב, עלה בקנה אחד עם מטרותיהם של מנהלי הפארק, לפיתוח מוקדי משיכה לתיירות, למחקר ולהבנה טובה יותר של השרידים הארכיאולוגים המרשימים שבשטחי הפארק הפתוח ברמת הנדיב.
 בדוח החפירה של עונה א' (1984) כתב יזהר: "בכל אחד משטחי החפירה טמון פוטנציאל מדעי ו/או תיירותי. האתרים משתלבים בנוף הסובב אותם ומהווים נקודות משיכה גם בזכות הנוף הנשקף מהן" (הירשפלד ללא שנה: 12). ואכן במרוצת השנים נמצא כי אתריה העתיקים של רמת הנדיב בחורבת עקב ובחורבת עלק מהווים מוקדי עניין עבור קהל המבקרים בפארק הפתוח של רמת הנדיב. לפיכך הושקע מאמץ ניכר על מנת לשמר ולשחזר את השרידים הארכיאולוגים באתרים אלו. 
 
חפירת השרידים הארכיאולוגים בחורבת עלק שברמת הנדיב נמשכת כמעט ברציפות מאז שנת 1989. במסגרת החפירות שנוהלו על-ידי יזהר הירשפלד השתתפו עשרות בני נוער, פועלים ומתנדבים מהארץ והעולם. בחפירות נחשפו שרידיהם של מתחם בית-חורי העות'מאני, וכן שרידים של מכלול הרודיאני, ולמרגלותיו, בסמוך לעין-צור, נקבת מעיין, בית-מרחץ, שובך לגידול יונים (קולומבריום), ובית-בד. אמצעים רבים הוקדשו על-מנת לאפשר לציבור המבקרים בגן לבקר באתרים עתיקים אלו, ואכן בית המרחץ הקדום והמעין בקרבתו מושכים מבקרים רבים בכל עונות השנה. לעומתם, האתר ההרודיאני ושרידיו המרשימים ניצבים עדיין מחוץ למסלול הטיולים, וזאת בשל העובדה שטרם נפתרה בעיית הולכת המבקרים באתר; בחלקו הדרומי של האתר מצוי שער קטן המוביל לכיוון המעיין, אולם טרם נתגלה שער הכניסה הראשי אל המכלול המוקף חומה.
 
בשנת 2007 נערכה עונת חפירות נוספת בשטחו של המכלול המבוצר בחורבת עלק. תוכנית החפירה ומטרותיה הוגדרו כרגיל על-ידי יזהר, אך הפעם נערכה החפירה, למרבה הצער, בלעדיו. מטרת החפירה הייתה להשלים את חשיפתה של חומת המכלול בפינתו הדרומית-מערבית, מתוך תקווה כי שם יימצא שער כניסה אל האתר. בחפירה התברר כי גם באגף זה אין שער כניסה למכלול המבוצר. מכיוון שטרם נחשף השער נותרה בעינה בעיית הכניסה לאתר והולכת ציבור המבקרים במקום. 
 
בדוח החפירה של העונה השביעית (1991) כתב יזהר על ראשיתו של המכלול המבוצר ובניית המגדל במרכזו: "מממצאי החפירה עולה כי המגדל הוקם בתקופה ההלניסטית, במאה השלישית לפסה"נ. בתקופה זו שלטו בארץ המלכים לבית תלמי שבירתם הייתה אלכסנדריה שבמצרים" על אחריתו של האתר כתב כי : "תקופת השימוש האחרונה במגדל הייתה בתקופה הרומית הקדומה שתחילתה במאה הראשונה לפסה"נ וסופה במרד הגדול של היהודים כנגד הרומאים בשנת 70  לסה"נ" (הירשפלד 1991: 2). ככל שהתקדמה החפירה באתר נחשפו חדרי מגורים רבים בין כותלי החומה ובהם ממצא עשיר מהתקופה הרומית הקדומה. גודלו של המכלול והממצא העשיר הובילו את יזהר לזהות את המכלול המבוצר בחורבת עלק כארמון הרודיאני מבוצר, כפי שגם כתב במאמריו שתורגמו וצורפו לחוברת זו.
 תוצאות החפירה של עונת 2007 מלמדות עוד כי האתר הינו תל רב-שכבתי. בחפירה נמצאו ממצאים מתקופת הברונזה והברזל וכן שכבות ארכיאולוגיות ושרידים ארכיטקטוניים מהתקופה הפרסית, ההלניסטית, הרומית והעות'מאנית. לכך יש חשיבות בהבנת האתר והיקפו בתקופות השונות וכן באפשרויות העומדות בפני גני רמת הנדיב בהצגתו לקהל המבקרים. 
 יזהר, שהלך לעולמו בטרם עת הותיר לנו מורשת מפוארת. אנו תקווה כי המשך מפעל החפירות בחורבת עלק ברמת הנדיב יזכה להמשכיות ראויה ומכובדת לזכרו של יזהר, אשר תוביל להבנה טובה יותר של תולדות האתר, להשלמת שימורו, וחשוב לא פחות – לפתיחתו לקהל המבקרים הפוקדים את שביליה של רמת הנדיב.
יותם טפר ואורית פלג-ברקת  
 
 
הספר:  חורבת עלק ברמת הנדיב סיכום ראשוני של עונות החפירה 
בשנים 2005-2000 ניתן לרכישה בחנות המידע 04-6298111
 
 
 

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום