• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

התחדשות ותמותה של מינים מעוצים בנוף הים תיכוני – השפעת טיפולי ממשק, תחרות ותנאי סביבה

צוומח מעוצה

דניאל בשן ואבי בר-מסדה

אזורים ים תיכוניים רבים מאופיינים במגוון תצורות צומח. עקב שילוב של תנאי אקלים יובשניים והיסטוריית הפרעות, צמחי החורש פיתחו עמידות כנגד יובש וחום ויכולת התחדשות לאחר הפרעות. היסטוריית ההפרעות יצרה פסיפס נופי מורכב המאופיין בהטרוגניות מרחבית של בית הגידול בסקאלות שונות, ובמגוון גבוה של מינים עשבוניים. ההשפעות החיוביות של הפרעות אלו על הצומח הביאו לשימוש בחלקן ככלי ממשק לניהול מערכות צומח ים תיכוני, אשר מטרתן לשמר את מגוון המינים ולהפחית את סכנת התפשטות השריפות.
מאידך, שינויי אקלים כתוצאה מפעילות אדם צפויים להעלות את שכיחותם של אירועי בצורת, אשר יכולים לגרום לתמותה של מינים מעוצים.

ברמת הנדיב, פארק טבע המאופיין בצומח ים תיכוני, מתקיימים תהליכי התחדשות של הצומח המעוצה לאחר הפרעות, לצד  תמותה של עצי אלון מצוי (Quercus calliprinos). תמותת עצים נגרמת מסיבות רבות ומגוונות, המתחלקות לשני גורמים עיקריים. גורמים א-ביוטיים לתמותה כוללים שריפות, הצפות ובצורות. גורמים ביוטיים כוללים מחלות, זקנה, שימושי אדם ותחרות.

דניאל בשן  דניאל

המחקר התמקד בהשפעת גורמים שונים על שינויי צומח מעוצה, ומורכב משני חלקים בלתי תלויים המתייחסים לשני פנים של דינמיקת הצומח המעוצה במערכות ים תיכוניות בכלל וברמת הנדיב בפרט: תגובת הצומח המעוצה ככלל להפרעות ממשקיות, וכימות השפעת גורמים שונים על תמותה של עצי אלון מצוי, מין השיא במערכות צומח ים תיכוניות רבות.

מטרות המחקר הספציפיות הינן :
1) בחינת דינמיקת התחדשות המינים המעוצים בזמן ובמרחב, כתלות בטיפולי ממשק שונים באתר המחקר הארוך טווח ברמת הנדיב;
2) אפיון וכימות המשקל היחסי של תנאי סביבה לעומת סוגים שונים של תחרות בגרימת תמותת עצי אלון מצוי בסביבה בה המים מהווים גורם מגביל. מענה על

שאלות המחקר בוצע בשני שלבים:
בתחילה מיפיתי את היסטוריית התחדשות הצומח המעוצה ברמת הנדיב תחת משטרי הפרעות שונים מתוך תצלומי אוויר ברזולוציה גבוהה. לאחר מכן ביצעתי ניתוח מרחבי של השפעת טיפולי הממשק על דינמיקת הצומח המעוצה.
בחלקו השני של המחקר, ניתחתי את הסיבות לתמותת האלונים על בסיס מדידות שדה וניתוח נתוני חישה מרחוק של מאפיינים ביוטיים ואביוטיים בסביבת  עצי אלון הנמצאים בקבוצת הניסוי (עצים ברמת סטרס-מוות) ומספר זהה של עצים בריאים אשר שימשו כקבוצת ביקורת.  לאחר מכן ביצעתי ניתוח סטטיסטי אמפירי של הגורמים לתמותת העצים, על מנת לקבוע את המשקל היחסי של גורמי סביבה לעומת תחרות בין ותוך מינית על תמותת העצים.

תוצאות מחקר זה מראות כי דינמיקת המעוצים משתנה תחת טיפולי ממשק שונים: טיפול רעיית העיזים הציג מגמה של ירידה בצומח המעוצה עקב לחץ רעייה כבד ואי יכולת התחדשות השטח לאורך זמן, ואילו הטיפול המשולב של רעיית עיזים וכריתה חד פעמית הביא לתצורה פתוחה וקבועה של הצומח המעוצה, אשר מיטבית ליצירה ותחזוקה של אזורי חיץ למניעת שריפות.
בבחינת גורמי תמותה של אלון מצוי מצאתי כי גובה, אחוזי כיסוי מעוצה (משולבים כל אחד באינטראקציה עם תחרות תוך מינית) וצפיפות אלונים ליחידת שטח מהווים את הגורמים העיקריים המסבירים והחוזים את תמותת האלונים ברמת הנדיב. לפיכך ניתן להקיש כי קיימים קשרים מורכבים בין גורמים א- ביוטיים לגורמים ביוטיים, וכי יש להתאים את שיטת הממשק לצורך הגברת העמידות של האלונים באירועי בצורת על פי התוצאות הנ"ל. 
תוצאות מחקר זה שיפרו את הבנתנו של הגורמים המשפיעים על דינמיקת הצומח המעוצה במערכות ים תיכוניות, ואת יכולתנו לחזות את השפעתם של שינויים סביבתיים ושינויי אקלים על הנוף הצמחי. מידע זה הוא בעל ערך רב לתכנון אפקטיבי של פעילויות ממשק ליצירה ותחזוקה של אזורי חייץ למניעת שריפות, כמו גם לניהול עומדים של אלונים מצויים ברמת הנדיב להפחתת סיכון התמותה עקב שינויי אקלים.

לפניכם ממשק אינטרנטי ייחודי שמגולל את סיפורם של האלונים ברמת-הנדיב, בשפה נגישה ובליווי צילומים מהשטח. הממשק מאפשר הזדמנות נדירה להכיר מקרוב את שלבי התהליך המחקרי. הנכם מוזמנים להיכנס לקישור ולעקוב אחר התהליך המרתק. הפעילו את הרמקולים.

מפת סיפור האלונים

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום