• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

השפעות ממשק על זוחלים בחורש ים תיכוני בישראל

אנפית הבקר יושבת על פרה

רועי טלבי, עדו יצחקי ואבי בר מסדה

המחקר עוסק בהשפעות של רעיית בקר על חברת מיני הזוחלים בחורש הים-תיכוני בצפון הארץ, דרך השינויים המתבטאים במבנה הצמחייה וכן דרך נוכחות אנפית הבקר, טורף המתלווה אל הבקר בשטח. המחקר שופך אור על תפקודו של מין מתפרץ זה, שעד כה נחשד כבעייתי עבור המערכת האקולוגית, אך כעת ברור כי השפעתו על בעלי חיים קטנים המצויים בבסיס מארג המזון היא משמעותית עד כדי דלדולם של מינים שלרוב נמצאים בשפע גבוה בשטחי חורש.

ההשלכות של מדיניות שמירת הטבע המודרנית והממשקים הנגזרים מהדינאמיקה בתרבות האדם על האקולוגיה של צמחים ובעלי חיים מעסיקות אקולוגים רבים ברחבי העולם בכלל ובאגן הים התיכון בפרט. העבודה הנוכחית מתמקדת בחברת הזוחלים כמודל להשפעות הממשק בחורש, קבוצה שטרם נחקרה בהיבט זה בישראל ובאגן הים התיכון. ככלל, שימושי קרקע שונים מהווים איום מרכזי עבור מיני זוחלים ברחבי העולם, אך הידע אודות השפעותיהם על הרכבי המינים ועל תגובות החברות הנו מועט (Thompson et al, 2016).

בשנים האחרונות התגבשה ההכרה כי זוחלים מהווים ביואינדיקטורים מוצלחים לאיכות בית הגידול בשל מגוון סיבות (הם נפוצים ובולטים באזור הים-תיכוני במערכות טבעיות המושפעות על ידי אדם; התצפית עליהם פשוטה יחסית ומניבה אינפורמציה רבה; המינים ניתנים לזיהוי בקלות יחסית; הוכח במחקרים שחלק מהמינים רגישים מאוד לשינויים סביבתיים, ועוד). לאור ההיסטוריה של הרעייה בארץ הניחו החוקרים כי רעיית עיזים תטיב עם חברת זוחלים, לעומת רעיית בקר שהפכה שכיחה בעשורים האחרונים. שינוי ממשקי זה, לצד תמורות נוספות בנוף הישראלי, הביאו להתבססותו של טורף המתלווה אל הבקר שהיה נדיר בעבר בשטחי המרעה, לרבות החורש והיער הים-תיכוניים – אנפית הבקר. ההנחה היא כי אנפית הבקר עשויה להוות גורם משמעותי עבור חברת הזוחלים, בפרט עבור חברת הלטאות.

מהלך המחקר: הדיגום כלל מסלול רגלי אקראי ותצפית ישירה בזוחלים ומיני יונקים ועופות דומיננטיים בשטחי ממשק שונים. הדיגומים ברמת הנדיב נערכו במהלך שתי עונות אביב ושתי עונות סתיו (2018-2017), ב-7 אתרים שונים ברחבי הפארק. בנוסף, נערכו דיגומי לילה לצורך השלמת איסוף מידע אודות שפע מינים המתאימים לאיתור בחשיכה, בעיקר זיקיות ים-תיכוניות ושממיות עצים.

פעילות אנפיות הבקר נבחנה באמצעות תצפיות ישירות במהלך הדיגומים, תצפיות ממאגרי נתונים ארציים ושימוש בצילומים של מצלמות שבילים שהופעלו בשנתיים האחרונות ברחבי הפארק. במקביל, נבדק  תפריט מזון האנפיות בעשר מושבות במהלך עונת הקינון באמצעות ניתוח פליטות המזון המובא מן השדה על ידי הבוגרים אל הגוזלים וכן הוגדרו ונספרו פרטי הזוחלים במזון האנפיות.

תוצאות ומסקנות עיקריות: מפת התפוצה שנבנתה עבור מושבות קינון של אנפיות הבקר הצביעה על כך שרמת הנדיב נמצאת בלב אחד האזורים הנגועים ביותר בצפון הארץ, כפי שהעידו גם מצלמות שבילים ותצפיות ישירות בלהקות אנפיות במרבית שטחי הפארק.

חברת הזוחלים המתקיימת ברמת הנדיב דלה באופן חריג יחסית למרבית אזורי החורש בצפון. ליקוט וניתוח פליטות אנפיות בקר בוגרות לגוזלים בעונת הקינון חשפו ערכים משמעותיים של שפע פרטים ועושר מיני זוחלים בדיאטת האנפיות. מניתוח הרכבו המשקלי של מזון האנפיות וספירת פרטי הזוחלים בכל מושבה, נמצא כי זוחלים מהווים כ-20% מכלל המזון החי הנטרף על ידי מין זה.

תכולת פליטות עתירת זוחלים לאחר שטיפה
תכולת פליטות אנפית הבקר עתירת זוחלים לאחר שטיפה

ממצאי המחקר מבססים את ההנחה כי אנפית הבקר היא טורף המהווה איום עבור אוכלוסיות זוחלים (בעיקר זוחלים קטנים). בעוד שרעייה משפרת את הטרוגניות השטח ופותחת את הסבך- פעולה הצפויה להיטיב עם זוחלי החורש, נוכחותה של אנפית הבקר, המתלווה אל הבקר בשטח, מצמצמת באופן בולט את מגוון הזוחלים ומיני פרוקי רגליים המהווים מזון חשוב עבור זוחלים וקבוצות נוספות של חולייתנים. לאור זאת, מומלץ לצמצם את גודל עדר הבקר ולשקול את עיתוי ומשך תקופת הרעייה. יש להמשיך לנטר את פעילות האנפיות, לצד פגיעה מכוונת בהצלחת הקינון במושבות הקינון.

PDF iconלקריאת הדו"ח המדעי המלא של המחקר

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום