• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

השפעות אדם על גילדת הטורפים בנוף חקלאי-כפרי-טבעי

שועל מצוי

הילה שמון, תמר דיין,דיויד זלץ

השפעות אדם על חברת הטורפים בנוף החקלאי-כפרי-טבעי הסובב את רמת הנדיב
שינויים בשימושי קרקע באזור הים תיכוני במאה השנים האחרונות השפיעו רבות על הרכב המינים של חיות הבר ועל דפוסי פעילותן. אובדן שטחים טבעיים והעדר חיבור בין הכתמים הטבעיים שנותרו הניעו תהליכים אשר גרמו ללחץ על המערכת האקולוגית ולירידה במגוון הביולוגי. שימור אפקטיבי של אוכלוסיות בר מתבסס על ריכוז ידע אשר נאסף בבתי גידול טבעיים ומופרים. היות ואין ביכולתנו לחקור את כל המינים במערכת האקולוגית, עלינו לאסוף מידע על מינים חשובים במערכת, המכונים מיני "מפתח" או "מטריה" ובכך לשמור על המערכת כולה. 
מחקר זה בוחן  (1) את היחס בין חברת הטורפים ובין בתי גידול מופרים (2) את הגורמים המשפיעים על תנודות בגודל אוכלוסיות הטורפים בזמן ובמרחב (3) מהם התהליכים המניעים תנודות אלו במערכות טבעיות וחקלאיות?
טורפים נחשבים מיני מטרייה (umbrella species), ולהם חשיבות רבה במערכת האקולוגית, היות והם אחראים על תהליכים שמקורם ברמות הגבוהות של מארג המזון (top down effect in the food web). שימור אוכלוסיות הטורפים, משמעותו, שימור של גורם הוויסות הראשון במארג המזון כמו גם שימור של כלל האוכלוסיות הנמצאות תחת מטריית הטורפים. היות ולכל מין טורף התאמות מורפולוגיות, אקולוגיות והתנהגותיות ייחודיות, נצפה לתגובה שונה של מינים שונים להשפעות אדם ולשינויים בבית הגידול. שינויים אלו צפויים להיטיב את מצבם של מינים מסוימים ולפגוע באחרים, כאשר תגובתם יכולה להתבטא בשינויים בצפיפות האוכלוסייה, בתנועה היומית, או בשינויי העדפת בית גידול ומשאבים.

המחקר מתמקד בלימוד העדפות בתי הגידול והמשאבים ובניתוח תפוסי התנועה של חמישה מיני טורפים, בסביבה חקלאית-טבעית-כפרית: תן זהוב, גירית מצויה, שועל מצוי, נמייה מצויה ודלק סלעים, והוא יתבצע בשתי שיטות:
(1)    משדור ומעקב אחר תנועת בעלי חיים בעזרת קולרי GPS  ורדיו טלמטריה.
לכידה ומשדור של שלושה מיני טורפים (תן זהוב,  Canis aureus, שועל מצוי, Vulpus vulpus וגירית מצויה,  Meles meles). שני המינים הראשונים אוכלי כל ובעלי יכולת התאמה גמישה לסביבתם. הם נבחרו למחקר כיוון שקיימת ביניהם דינאמיקה ותחרות על משאבים בבית הגידול. בישראל תועדו אתרים בהם נעלם אחד מהמינים לצד התפרצות של השני. תופעה זו מתרחשת גם ברמת הנדיב בו תועדה ירידה משמעותית בתצפיות שועלים לצד עלייה של התנים. 
המין השלישי, גירית מצויה, מתנהג בניגוד מוחלא לתן ולשועל. מין זה מתואר כשמרני ובעל טריטוריה קבועה. כיום אין כמעט מידע על גיריות מצויות בחלק זה של אגן הים התיכון. 
מכשירי ה-GPS מתוכנתים לאגור מיקומים בתדירות גבוהה וכך מאפשרים הצצה לאופי תנועת הטורפים במרחב. תפוסי התנועה בקנה המידה הקטן מלמדים על הבדלים התנהגותיים בין התנועה בשטחים טבעיים לעומת חקלאיים. תפוסי התנועה בקנה המידה הרחב יותר מלמדים היכן עוברים מסדרונות אקולוגיים החיוניים לקישור הגנטי בין אוכלוסיות שונות במרחב. 
(2)    בניית מודל תפוסה של מיני טורפים במרחב, באמצעות מצלמות מעקב לבעלי חיים, מדפסות עקבות וחתכי גללים
מודלי תפוסה ועוצמת פעילות של בעלי חיים (occupancy estimation models and N-mixture abundance models) מחשבים את ההסתברות והצפיפות של מינים שונים במרחב. באמצעות מצלמות מעקב, חתכי גללים ומדפסות עקבות נלמד על הימצאות טורפים ב-25 אתרים במרחב גבעות אלונה, בקעת הנדיב ורמת הנדיב בשתי עונות מנוגדות: (1) אביב מוקדם - תקופה של שפע בשטחים הטבעיים (2) קיץ -עונת הבשלת הפירות בשטחים החקלאים. 
מחקר זה יפתח כלים לשימור וניהול המגוון הביולוגי בשטחי החקלאות דרך לימוד הביולוגיה וחיי היומיום של הטורפים. המודל יזהה אזורים בהם יש כיום מגוון ביולוגי גבוה, וינבא היכן כדאי לרכז את מאמצי השימור בעתיד, תוך התחשבות גם בשינויים נוספים הצםפויים לקרות במרחב, כמו התרחבות ישובים ושטחי חקלאות. 

      

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום