• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

הצומח הטבעי

פארק רמת הנדיב

פארק רמת הנדיב ממוקם בחבל הים תיכוני בישראל. תצורות הצומח הטבעיות השולטות באזור זה של הארץ מגוונות ומשקפות את המפל האקלימי, את השונות בטופוגרפיה ובסוגי הקרקע ואת השפעת פעילות האדם לאורך תקופות ארוכות בהיסטוריה.

החבל הים תיכוני בישראל היה נתון להיסטוריה ארוכה של פעילות והשפעה אנושית, כולל רעיה וכריתה.  במשך העשור הראשון לאחר עצמאותה (1960-1950) יישמה מדינת ישראל מדיניות של שמירת טבע שלמעשה הפסיקה את רוב פעילות הרעיה והכריתה. למרות שמדיניות זו סייעה להתאוששות הצומח המעוצה (גריגה וחורש), היא גם גרמה לסגירה של כתמי צומח עשבוני, שינתה את הרכב חברות הצומח והחי והגדילה את התדירות והעוצמה של שריפות. בהתאם למדיניות זו, הוקמה  ב-1950 גדר מסביב לפארק, אשר מנעה רעייה בשטח הפארק לתקופה של 40 שנה, עד לשנות ה-90 המוקדמות של המאה הקודמת.
תצורת הצומח הטבעית ברמת הנדיב היא גריגה ים תיכונית הנשלטת על-ידי שיחים נמוכים או בינוניים כגון בר-זית בינוני (Phillyrea latifolia), אלת המסטיק (Pistacia lentiscus) וקידה שעירה (Calicotome villosa) ועל-ידי בן השיח סירה קוצנית (Sarcopoterium spinosum). בין גושי השיחים יש כתמי סלע חשופים או כיסי קרקע רדודים המכוסים בצומח עשבוני מגוון. ישנם הבדלים בצפיפות הצומח ובמידת התפתחותו, אשר ניתן להסבירם על-ידי משטר המים ותצורות המסלע-קרקע, כמו גם על ידי ההיסטוריה של שימושי הקרקע.

אחת התכונות האופייניות לבסיס הסלע-קרקע ברמת הנדיב היא מחשופי טוף חווארי היוצרים את העמקים הפנימיים, "מדרגות הטוף" על המצוק המערבי, ונחלים המתחתרים בטוף החווארי ובעמק הטוף המרכזי. נראה כי בעבר עובדו אזורים אלו וכי הצומח הטבעי בהם לא התחדש כלל. היום אזור זה נשלט על-ידי צומח עשבוני יחד עם עצים גדולים בודדים ועומדי מחטניים נטועים. חלק מהשטח עבר שיקום נופי והפך לבוסתנים או לשדות חקלאיים.
הגבעות למרגלות רמת הנדיב במזרח הן מתונות ובעלות קרקע יחסית עמוקה. הצומח האופייני לאזור זה הוא חורש פתוח עם עצי חרוב ושיחים מלווים בצומח עשבוני עשיר בדגניים.
הצומח העשבוני בחורש ובגריגה גדל בכתמים שבין השיחים והסלעים והוא עשיר במינים (כ-42 מינים לשטח של 5 מ"ר, הדר 1996) ובעל צורות חיים מגוונות. רשימת מיני הצמחים ברמת הנדיב כוללת 590 מינים. רשימה זו מורכבת בעיקר מחד שנתיים (66%, עם יחס 1:9 בין רחבי עלים: דגניים), עשבים רב שנתיים (12%) וגיאופיטים (10%). קטניות (13%), מורכבים (11%), סוככיים (6.1%) ומצליבים (4.5%) הן המשפחות הדו-פסיגיות העיקריות.

בפארק גדלים גם מספר מינים נדירים בקנה המידה הארצי, ביניהם: מרוות אייג (Salvia eigii), געדה קוצנית (Teucrium spinosum), דוגון ירושלמי (Lachnophyllum noaeanum), מרווה מנוצה (Salvia pinnata), חלמונית זעירה (Sternbergia colchiciflora) ווינקה עשבונית  (Vinca herbacea) , כמו גם חיטת הבר Triticum dicoccoides. שלושת המינים הראשונים נמנים על "ספר האדום" של צמחי ישראל (שמידע ופולק, בהכנה). 

שטחים פתוחים בשליטת צומח עשבוני ובתות מופיעים בעיקר במובלעות טרשיות בחורש ובערוצי הנחלים, בשיפולים המזרחיים של הפארק (בעיקר באזורים שעברו כריתה) ולאורך המצוק המערבי, על מחשופי הטוף. בחלק גדול מהשטח שהיה בשליטת עשבוניים ניטעו בסוף שנות ה-70 של המאה הקודמת עצי מחט (בעיקר אורנים וברושים).

בחודש מאי 1980 פרצה שריפה גדולה מצפון לרמת הנדיב, אשר כילתה חלקים ניכרים משטח הפארק של היום (כ-25% משטח הפארק, דופור-דרור 2001). התאוששות הצומח וסגירת החורש שנשרף הייתה מהירה בשנים הראשונות ונמשכת גם היום, בקצב איטי יותר. השרפה המחישה את הסכנות הטמונות בנוף צומח ים-תיכוני באזור יבש. כתמי הצומח העשבוני מתייבשים לקראת הקיץ והופכים לפתיל שרפה, אשר הצומח המעוצה משמש לה כחומר דלק.

לסיכום, צומח רמת הנדיב הוא בבואה של צומח ארץ ישראל כולה. מחד ישנו הצומח ה"טבעי" ששרד אלפי שנות הפרעה והתערבות. צומח זה נמצא בשלב התאוששות והשתקמות. מאידך, התאוששות זו מביאה להשתלטות הצומח המעוצה על המרחב הפתוח ודחיקת המינים העשבוניים, אשר יוצרים מגוון מינים גבוה ביותר. לתמונה זו נוספו נטיעות, חלקן של מינים אקזוטיים וחלקן של מינים מקומיים מתפשטים (למשל אורן ירושלים), המתנחלים במהירות במרחב ה"טבעי". שריפות ורעייה, המהווה חלק מאמצעי הממשק - מתחילת שנות ה-90 הושבה רעייה לתחומי הפארק כחלק מתכנית הממשק ומניעת השריפות המקומית - הופכים את התמונה למורכבת עוד יותר.

ליאת הדר

 

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום