• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

הנושא הלוהט של הקיץ – שלא תגידו "לא ידענו"

שריפה ברמת הנדיב

מי שנקלע לשריפה יודע שזו חוויה מפוקפקת שכולנו נבחר להימנע ממנה. אך מפתיע ככל שזה ישמע, לעיתים, לשריפות בטבע יש גם תפקיד חשוב.
בכתבה זו, ריכזנו עבורכם כל מה שרציתם לדעת על שריפות ומניעתן.

כולנו זוכרים את התאריך ההוא, יום חמישי, ה-2 בדצמבר 2010, היום בו פרצה השריפה הגדולה בכרמל אשר כובתה סופית רק לאחר חמישה ימים. זו היתה שריפה חריגה בהיקפה, בעוצמתה ובמחיר שהיא גבתה בחיי אדם. בינתיים, הספקנו להתנסות באירוע נוסף, ממש קרוב לבית, בנובמבר האחרון בזיכרון יעקב.  

הקיץ הישראלי רק הולך ומתחמם וזו עובדה שאינה מקלה על מניעת השריפות. בשנים האחרונות אנו עדים למגמת עליה הן בתדירות השריפות בשטחים פתוחים, והן בהיקפן. מרבית השריפות בישראל פורצות כתוצאה ממעשה ידי אדם, אך בצירוף שינויי האקלים, ואירועי אקלים קיצוניים, כמו בצורת סתווית, רק גוברת עוצמתן.    

עונת שריפות היער בישראל חלה לרוב בין החודשים מאי לנובמבר - צמחיה יבשה, רוחות חזקות, ומערכות שרביות מהוות "חומר בעירה" מסוכן.  לאלה מצטרפים גם תנאים טופוגרפיים שמשפיעים על התנהגות השריפה כמו נטיית האש להתפשט מהר יותר במעלה מדרון.

ויש גם תועלת בשריפות
אולי זה מפתיע, אך לשריפות יש גם תפקיד חשוב במערכות אקולוגיות מסוימות, הן מסייעות בניקוי קרקעות היער מעודפי חומר אורגני או בהחזרת חומרי הזנה ודישון לקרקע לשימוש הצמחים, וגורמות לחידוש היער ולעידוד נביטה של מינים מסוימים.  שריפות היו, ככל הנראה, מרכיב טבעי בדינאמיקה המקומית במשך אלפי שנים, והראיה לכך היא התחדשותם המהירה של חלק גדול ממיני הצומח המקומיים באזור לאחר אירוע שריפה.

הנזקים הנגרמים עקב שריפות בשטחים טבעיים הינם לרוב קצרי טווח, ואילו בטווח הארוך, שריפות יער או חורש, עשויות לשמר ולשפר את יכולת ההתאוששות של המערכת עכב הפרעות שונות. ואמנם, אף אחד מאתנו אינו חובב נוף שרוף, ואינו חפץ להיקלע לסכנות הממשיות לגוף או לרכוש, ששריפה עלולה לגרום.

שריפות יער או שטח פתוח, מובחנות בסוגיהן:  שריפת קרקע, שריפת עשב ושריפת צמרות. בשריפות הקרקע מעורבים צמחייה נמוכה, גזם עצים ונשר צמחי. הן מתפשטות בקצב איטי יחסית ועשויות להימשך ימים אחדים. שריפות עשב, נפוצות יותר והן מתפשטות במהירות יחסית אך נמשכות זמן קצר בלבד, עד גמר מלאי החומר הדליק הזמין. אלה וגם אלה  עלולות להתפתח בקלות לשריפת צמרות ברגע שמתקיים מגע עם שטח מיוער או חורש מפותח. שריפת צמרת עלולה לכלות יערות שלמים בשעות ספורות בלבד כשהיא מתפשטת בין עץ לעץ במהירות של 30 קמ"ש, בעקבות זרמי האוויר היבש או רוחות חזקות. בניגוד לשריפות קרקע או עשב, שריפת צמרות יכולה לדלג על מחסומים טבעיים כמו דרכים או שבילי אש, מה שמקשה יותר על היכולת להשתלט עליה ולנהל אותה.

שטח שרוף בפארק

לשרוף בכדי למנוע שריפות
כבר אמרנו שהאדם הוא הגורם העיקרי לשריפות? אז כדאי לדעת שזה לא רק בשל רשלנות או זדון, אלא דווקא בשל השאיפה הטבעית שלנו להימנע משריפות. שריפות קטנות בתדירות גבוהה, כפי שככל הנראה אירעו במשך אלפי שנים, הצליחו לדלל צמחיה ולמנוע הצטברות כמויות גדולות של חומרי בעירה. מסתבר, שבהיעדר שריפות קטנות ומקומיות, חלה הצטברות של חומרי בעירה בקרקע, במקביל לצימוח הבלתי מבוקר של הצומח, וכך, שריפת קוצים קטנה ובלתי מבוקרת, עלולה בקלות להתפתח לשריפת צמרות גדולה ומסוכנת.

באזורים מסויימים בעולם, כמו אוסטרליה וארצות הברית, נהוג אף ליזום שריפות מבוקרות מקומיות, על מנת לצמצם את כמות החומר הבעירה השטח ולמנוע שריפות גדולות.  בישראל, נעשו מספר ניסיונות מוגבלים ליזום שריפות כאלו, בעיקר תחת מטריית המחקר האקולוגי והיערני. פתרונות בטיחותיים יותר להתמודד עם שריפות יער הן דילול תקופתי של יערות נטועים, הגדלת לחץ הרעייה של צאן ובקר בשטחים המועדים לשריפות ויצירת אזורי חיץ לאורך קווי המגע בין שטחים פתוחים ליישובים או כבישים. פעולות אלו מצמצמות את כמות חומרי הבעירה בשטח המטופל ומנטרלות את השריפה הבאה שתגיע לאזור. למרות הידע והניסיון שהצטבר בהפעלת אמצעים אלו לצורך מניעה וצמצום של נזקי שריפות, בחלק גדול מהמקרים, הרשויות מתקשות לתעדף ולתקצב פעולות מניעה ונדרשות לשלם כפליים על פעולות הכיבוי, נזקים בגוף וברכוש ופעולות שיקום.

ברמת הנדיב, משקיעים רבות בלימוד ובצמצום הסיכויים ועוצמת הנזק של השריפה הבאה, במקביל לשיפור המוכנות לתגובה כאשר תבוא. פעולות המניעה מתבססות בעיקר על הפעלת תכנית רעייה ממוקדת, המשלבת עדר בקר עונתי, ועדר מעורב של עיזים וכבשים הרועות בשטח לאורך כל השנה. לאורך קו המגע בין שטח פארק הטבע והבתים הדרומיים של זכרון יעקב, מוגדרת רצועת חיץ בה מתבצעת רעייה חזקה ודילול צמחייה מאסיבי כל מספר שנים.

ומה אתם יכולים לעשות?
במידה וזיהתם עשן או תחילתה של שריפה בשטח הפארק, אל תהססו להתקשר מיד למוקד שירותי הכבאות (102) ו/או לפקח התורן של רמת הנדיב
(6452336 -053). בעת הדיווח חשוב להשאר ממוקדים ולפרט את מיקום השריפה, ואת אופייה: קרקע, עשב או צמרות. ולא לשכוח למסור את פרטיכם על מנת שנוכל לחזור אליכם למידע נוסף.

 

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום