• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

הגינה הטיפולית - גינה מאפשרת

הגינה הטיפולית

הגינה הטיפולית היא גינה המעוררת אצל המבקר בה תחושות של שלווה ורוגע. היא מיועדת לתת מענה למגוון קבוצות של אנשים עם צרכים מיוחדים המגיעות אליה לפעילות במסגרת תכנית הגינון הטיפולי של רמת הנדיב: יושבי כיסאות גלגלים, לקויי ראייה, לקויי שמיעה, ילדים עם קשיי קשב וריכוז ולקויות למידה, מתמודדי נפש, אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית, גמלאים וחולים שיקומיים.
כדי לתת מענה למגוון הקבוצות הוקמו בגינה אזורים שונים ובהם מרחב מקורה בפרגולה גדולה ומתחתיה שולחן עבודה, גינת תבלינים, מטבח המותאם לכיסאות גלגלים, גינה מושכת ציפורים, בריכת מים עם מפל ומזרקה, פינת ישיבה ייחודית וגינת ירק. מרחבים אלו מפגישים את המבקר המשתתף בפעילות בגינה עם מגוון רחב של גירויי חושים, כמו פכפוך המים בברכת המים, ניחוח ריח צמחי התבלין וצליל פעמוני הרוח העשויים מחומרי טבע שונים. גירויים נוספים מופעלים תוך צפייה בבעלי חיים, כגון ציפורים ופרפרים, הנמשכים לגינה על ידי צמחים שנשתלו בה ואלמנטים מתאימים ששולבו בה.
הגינה הטיפולית מהווה סביבת למידה ומפגש מסקרן בעבור המשתתף, ומאפשרת נגישות למוגבלי תנועה הנעזרים בכיסאות גלגלים או לוקים בראייתם. נבנו ערוגות עמידה או קירות אנכיים לאלו המתקשים להתכופף, והותאמו ערוגות לגובה המשתמשים בכיסאות גלגלים. אזור חשוב נוסף בגינה מוקצה לגינות קבוצתיות ולגינות האישיות, שם הקבוצה, כמו גם משתתף יחיד, יכולים לתכנן עם המדריך את הגינה הייחודית שלהם.
 
  

הגינה הקבוצתית
לכל קבוצה המגיעה לפעילות שנתית בתכנית הגינון הטיפולי מוקצה שטח לגינה משלה. בגינה זו מתנסים המשתתפים בעבודה קבוצתית: מתמודדים עם הצורך לעבוד יחד ולשתף פעולה, להגיש עזרה הדדית, להתחשב, לוותר, להתפשר, ללמוד על אחרים, לקבל נקודת מבט מאוזנת, לחלוק בדברים (ירקות, פירות, פרחים) של הכלל וללמוד איך לעבוד בקבוצה.

 

הגינה האישית
המקום האישי, הפרטי, של כל אחד מחברי הקבוצה, נמצא בתוך הגינה הקבוצתית או בשטח הגינה המאפשרת. בתוך גבולות ברורים כל אחד יוצר את גינתו. הוא רשאי לעצבה כרצונו, להכניס יסודות לפי בחירתו, לשתול ולזרוע לפי העדפותיו: פרחים, צמחי תבלין, ריח ותה, ירקות או פירות.
עליו גם מוטלת האחריות לטפל בה: להשקות, לגזום, לקצור, לעשב, לעצב, לאוורר ולשנות.
גבולות הגינה אינם מוגבלים רק לשתילת צמחים; אפשר גם לחפור בור, לבנות מסלעה, לרצף שביל ועוד. את תהליך העבודה בגינה מלווה מטפל בגינון, המסייע מבחינה רעיונית וטכנית בביצוע הפעילות.
לגינה האישית חשיבות רבה בתהליך הטיפולי מהבחינות הבאות:
•    גבולות: חברי הקבוצה לומדים לכבד את הגבולות הנתונים של גינתם ושל גינות חבריהם, ונדרשים לפעול בתוך גבולות אלה.
•    פרטיות: לעיתים חברי הקבוצה גרים רוב חייהם במוסדות ובמעונות עם עוד שני דיירים בחדר. כמעט אין שם פרטיות, וכדי להשיגה יש צורך במנעול ומפתח. בגינה האישית ניתן מקום של כבוד לפעילות הפרטית: לכל אחד מרחב פרטי משלו שבו רק הוא רשאי לפעול, אלא אם הזמין חבר לסייע לו.
•    מוטיבציה: הפעילות בגינה האישית מסבה הנאה וסיפוק ותוצאותיה ניכרות לעין, מחזקות את תחושת הערך העצמי ומגבירות את ההנעה להמשך פעילות.
•    שייכות: הגינה האישית מחזקת את תחושת השייכות, הקביעות והיציבות של המטופל למקום. הגינה "שייכת" לו והוא "שייך" לקבוצה.
•    שיתוף: אחד מתוצרי הגינה האישית הוא היכולת של חברי הקבוצה לחלוק עם האחרים את הדברים שגידלו. דבר זה אינו מובן מאליו כשמדובר באנשים שרכושם בחיים אינו רב, והם נוטים להגן עליו מפני אחרים. בגינה האישית ניכר שהם שואבים הנאה מלקצור את פרי עמלם ומיכולתם לחלוק זאת עם אחרים – הן עם חברי הקבוצה והן עם חבריהם נוספים.
•    יצירתיות: אם העבודה בגינות הציבוריות מתאפיינת בעיקר בתחזוקה ובעמידה בסטנדרטים מסוימים של ביצוע, הרי שבגינה האישית השמים הם הגבול וכל אחד יכול ליצור בה ככל העולה על רוחו. האפשרות הזאת היא הבסיס לפיתוח היצירתיות המתבטאת במגוון דרכים: רעיונות לביצוע, יוזמות שונות, מציאת דרכים לפתרון בעיות, גיוון וחידוש בבחירת חומרים ועוד.
•    חקר של עולם אחר: בגינה האישית, שבה הכול דינמי ומשתנה תדיר, המעקב אחר המתרחש בה מאפשר התבוננות, גילוי וחקר של תהליכים. צמחים מתים, משהו נושר, משהו גדל, פרחים מתחלפים בפרי, זרעים מבשילים ומתפזרים, בעלי חיים מזדמנים לגינה – ההשתנות והתנועתיות הרבות מאפשרות להיות מופתעים כל הזמן וללמוד כיצד להגיב לשינויים.
•    דאגה וטיפוח: הגינה האישית מאפשרת עידוד של הפן המטפח, המטפל והדואג של המטופל. המטופלים נהנים להציג את גינתם אחרי שעישבו אותה, גזמו, שתלו והשקו, ומתגאים במעשה ידיהם. ניכרת למידה ביכולת ליהנות מיופי באשר הוא, להבדיל בין משהו "רגיל" למשהו "מיוחד" ולהעריך את היפה.
•    לגיטימציה: המקום שבו מותר כמעט הכול. זהו מרחב מאפשר, מגרש משחקים, מקום שבו המטופלים חופשיים לפעול לפי מאווייהם ורצונותיהם, גם אם אינם מעוניינים לטפח או לגדל, גם אם הם רוצים רק לחפור בור, לערום גל אבנים או לעשות כל פעילות אחרת.

הגינה המאפשרת נמצאת בשטח שהוקצה לטובת המשתתפים בתכנית הגינון הטיפולי ואינו פתוח לקהל. ביקור בגינה זו ייעשה בתיאום מראש בלבד.

יצירת קשר בטל' 04-6298109 או במייל.

 

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום