• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

האם גם האלונים סובלים ממיעוט המשקעים? תמונת מצב לאחר עונה חריגה במיוחד

האם גם האלונים סובלים ממיעוט המשקעים? תמונת מצב לאחר עונה חריגה במיוחד
עונת הגשמים האחרונה (2013-2014) הייתה שחונה במיוחד, עם כמות משקעים של 54% בלבד מהממוצע הרב שנתי! שנה זו ממשיכה רצף של שנים יבשות יחסית אשר התבטאו בתופעות של התייבשות ותמותת עצים ברחבי פארק הטבע. אופי התגובה לבצורת המתמשכת ועוצמתה היו שונים בין סוגי  צומח שונים. למשל, תמותת עצים משמעותית ורחבת היקף נצפתה בחורשות נטועות של אורן הצנובר בעוד החורש הטבעי הגיב במתינות יחסית לשנות הבצורת (מיכאל דורמן, 2014)
בשנים האחרונות נצפתה ברמת הנדיב התייבשות חריגה של עצי אלון מצוי, ונראה כי תופעה זו הינה תוצאה של שינוי אקלים ברמה האזורית והגלובלית, אשר אחד הביטויים שלו הוא הפחתה משמעותית בכמויות הגשם. תופעה דומה דווחה בשנים קודמות גם בכרמל ובגליל התחתון (נאוה סבר, 2001). ברמת הנדיב גדל האלון המצוי בבית גידול גבולי מבחינת התשתית (קרקע-סלע), ובשטחים בהם זמינות המים גבוהה יחסית. בעקבות סימני ההתייבשות שמראים העצים, הוחלט לערוך מעקב רב שנתי (ניטור ארוך טווח) אחר מצב עצי האלון בפארק הטבע. 
המעקב החל בשנת 2008, לאחר עונת גשמים יבשה מאוד (בה ירדו 72% בלבד מכמות הגשמים הממוצעת באזור) והתמקד בשתי חלקות במפנה הצפוני של נחל הנדיב. בכל שנה לפני הגשמים נמדדים מספר משתנים חזותיים המעידים על מצב העצים, ביניהם: צפיפות העלווה הירוקה (אחוז העלים הירוקים בחופת העץ), אחוז העלים היבשים, נוכחות בלוטים על העצים ואחוז כיסוי העץ ע"י צמחים מטפסים.
כבר ב- 2010 הוגדרו קרוב ל10% מעצי האלון כפרטים מתייבשים (בהם לפחות 85% מהעלים יבשים) וכ-20% נוספים תחת התייבשות חלקית (לפחות 50% עלים יבשים). כלומר, שליש מעצי האלון שנכללו במדגם הראה סימני יובש משמעותיים. בסקר שנערך ב- 2013 נמצא כי מעל 20% מהעצים שנדגמו היו יבשים. עצי אלון רבים הראו סימני עקה, ורק מעטים היו העצים בעלי חופה מלאה וללא עלים יבשים. מלבד היובש יתכן ועומס צמחים מטפסים מכביד על העצים, בשל תחרות על כמות המים הזמינים.
השנה, בעקבות הבצורת הקשה של העונה הקודמת, נערך ניטור נוסף לבדיקת מצבם של האלונים, ואין ספק כי השפעת מיעוט הגשמים בשנים האחרונות והיובש החריג בחורף האחרון ניכרים בבירור. ניתוח נתוני הסקר טרם הושלם, אך מסקנה אחת כבר יש: גשמי ברכה נחוצים מאוד גם לאלונים המצויים.
 

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום