• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

גן מקלט

גן האיריסים

מי לא מכיר איריסים? המשוגעים לדבָר יטרחו לכבודם מירוחם ועד לחרמון. עם זאת, בתי הגידול שלהם הולכים ומצטמצמים תדיר. לכבוד חודש חיי הבר רצינו להכיר לכם גן ייחודי, שונה במהותו משאר הגנים ברמת הנדיב, הכולל את המקבץ הגדול ביותר בעולם של מיני איריס השושן

את פרח האיריס קשה לפספס. מראהו ההדור, המרשים והייחודי בולט למרחוק ומוּכר לרובנו. האיריס (הנקרא גם אירוס) הוא מסוג הפרחים שחובבי התחום יטרחו לכבודו: ייסעו להר ברקן לראות את איריס הגלבוע, יערכו תצפית באיריס ירוחם בעונת הפריחה, או אף ירחיקו עד לגליל העליון בואך קיבוץ מלכיה כדי ליהנות ממראה האיריס ההדור. ותמיד ההפתעה, ההשתאות, ההתרגשות למראהו – בכל שנה מחדש.

גן האיריסים ברמת הנדיב מכיל את המקבץ הגדול ביותר בעולם של מיני איריס השושן, ומאפשר לציבור הרחב היכרות עם קבוצת הצמחים הייחודית ועם המאמצים המושקעים בשימורה. הגן הוקם בשנת 2010 במטרה לייסד אוסף חי של מיני איריס השושן הגדלים בישראל, והוא מהווה אוסף של כל המינים מקבוצה זו הגדלים בארץ.

יוזם הגן, דוד שחק ז"ל, היה חקלאי מקיבוץ טירת צבי ומשוגע לדבָר. הוא גידל שנים רבות איריסים מתורבתים כאחד מהענפים בקיבוצו, אך אהבתו הגדולה הייתה לאיריסים הגדלים בר. יחד עמו גובש הרעיון לשלב בגנים גַן אחר, עונתי, טבעי בצמחיו, שיוקדש לאיריסים. ככזה, שונה הגן במהותו משאר הגנים ברמת הנדיב: המינים הכלולים בו הם עונתיים וחלקם פורחים לתקופות קצרות בלבד. המשמעות היא שערכו של הגן מבחינת המחקר, החינוך ושמירת הטבע עולה על ערכו התצוגתי.

בשיתוף פעולה בין רמת הנדיב, רשות הטבע והגנים, הגנים הבוטניים של אוניברסיטת תל אביב והאוניברסיטה העברית בירושלים, הועברו לגן זרעים וקני שורש של מיני איריס מבתי גידול מופְרים בטבע וזרעים מאוכלוסיות טבעיות מבוססות.

שתילי איריסים במשתלה
שתילי איריסים במשתלת רמת הנדיב

פיתוח אורבני מסיבי, כמו בנייה של יישובים ושכונות, סלילת כבישים, הקמת מפעלים על שטחי בר והפיכת אזורים טבעיים לאזורי קניות מחוץ לעיר, מצמצם את בתי הגידול של האיריסים. בהיותו צמח רגיש לשינויים ולמחלות קשה מאוד לגדלו, ולמעשה אי-אפשר להחזירו לטבע. כך מהווה גן האיריסים, נוסף על ערכו החינוכי, גן מקלט לאיריסי שושן שהוצלו משטחים אלה. כמו בהתנהלות כלכלית נבונה, איננו שומרים את כל הביצים בסל אחד: חלק מהזרעים נזרעים ישירות בשטח הגן, חלקם נזרעים במכלי גידול במשתלת רמת הנדיב, במצע שתילה מיוחד, ולאחר שהם נובטים ומתפתחים מועברים לשתילה באדמת גן האיריסים, ואחרים נשלחים לבנק הגַנים של ישראל בבית דגן, המהווה "כספת" של צמחי הבר של ישראל ושל חלק מגידולי התרבות.

אוסף האיריסים שברמת הנדיב אינו רק מגוּון מבחינת המינים, אלא גם מופרד ומחולק לאוכלוסיות באותו המין. לדוגמה איריס הארגמן מקבל ייצוג מכמה מקומות, למשל עין הים בחדרה, גבעת חומרה ואזור נחל שורק. מטרת ההפרדה היא לחקור בעתיד את השפעת הסביבה על הגנטיקה של האוכלוסייה. הפרדה זו חשובה גם למקרה שהאוסף ישמש מוצא אחרון ותישקל אפשרות להשיב את המין לטבע למקומות מסוימים. העבודה באוסף צריכה להיות מסודרת מאוד כדי למנוע הכלאות בין מינים ואוכלוסיות ובכך לשמור על טוהר גנטי של כל אוכלוסייה.

כדי לשמר ולקיים את האוסף, שחלקו מידלדל מדי שנה, עלינו לדאוג דרך קבע לחומר ריבוי, כלומר זרעים ממקור מהימן וקני שורש חיוניים (איבר אגירה תת-קרקעי הדומה לפקעת, שממנו מתפתחים הצמחים מדי שנה). משימה זו אינה פשוטה; היא דורשת תיאום בין רשויות וגורמים שונים ומחייבת להגיע לאתרי הגידול בעת המתאימה.

שיתוף הפעולה בין כל הגורמים שסייעו בהקמת הגן נשמר גם היום בדרך של שיתוף ועדכון הידע המקצועי עם אנשי הגנים הבוטניים ורשות הטבע והגנים. הצלחת מיזם זה היא חלק בלתי נפרד מכלל הפעולות הננקטות למען שימור האיריסים בישראל.

קולאז' איריסים מהגנים
גן האיריסים כולל את המקבץ הגדול ביותר בעולם של מיני איריס השושן

 אהבתם? הצטרפו בחינם לרשימת התפוצה וקבלו מדי חודש כתבות ועדכונים על פעילויות לכל המשפחה - להרשמה

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום