• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

גן הקיימות

שרטוט של גן הקיימות

רמת הנדיב רואה עצמה כגוף מוביל בניהול משאבי טבע וערכי תרבות תוך הקפדה על יחסי גומלין מקיימים בין אדם, טבע וסביבה, וכמקור להנחלת רעיונות אלה לקהלים רחבים (מתוך חזון רמת הנדיב). בין המטרות המובילות של רמת הנדיב נמנות המטרות הבאות: "ניהול פארק הטבע על פי עקרונות של קיימות והדגמה של מערכת יחסים בת־קיימא בין אדם לסובב".

 
בהתאם לחזון ולמטרות רמת הנדיב אנו מעוניינים להקים ברמת הנדיב את "גן הקיימות". הגן יהווה במה להצגה והדגמה של נושא הקיימות, שמשמעותו היא: הדאגה לספק את צורכי האדם בהווה, מבלי לסכן את יכולתם של הדורות הבאים לספק את צורכיהם (גיבוש הגדרת הקיימות כפי שבאה לידי ביטוי לראשונה בדו"ח ברוטלנד בשנת 1987). בגן יוצגו שורה של נושאים הקשורים לקיימות כאשר כל אחד ואחד מהם מגלם בתוכו את שילוב שלושת רכיבי הקיימות – סביבה, חברה וכלכלה.
 
בחזית הגן יוצב קלידוסקופ ענק דרכו יוכלו המבקרים להביט במראה הרמוני ומשתנה של צבעים וצורות. חווית הצפייה בקלידוסקופ תמחיש את הרעיון שניתן לשלב בין האדם, הסביבה והגורמים המקיימים בטבע במגוון צורות וצירופים וליצור הרמוניה בת קיימא. הגן יהווה חלק מהמכלול ההוליסטי המקיים של רמת הנדיב הכולל עד עתה מגוון נושאים ופעילויות כגון גן טביעת כף הרגל, אתר הקומפוסט, מתקן הטיהור למי ביוב, חצר הגינון הטיפולי וגן המשחקים לילדים. 
 
תהליך הקמת הגן יעשה בדרך מקיימת תוך פגיעה מינימאלית בתשתית המסלע הקרקע והצומח הטבעיים. התוויית השבילים ובניית רחבות ההתכנסות, הספסלים, סככות הצל והשילוט ייעשו מחומרים טבעיים וממוחזרים. בנוסף, אופן הקמת הגן יתועד ברציפות ויוצג באתר האינטרנט של רמת הנדיב ובגן עצמו בכדי ללמד ולעודד הקמת גנים מקיימים נוספים.
 
 
 
נושאי הקיימות שיוצגו בגן הלכה למעשה הם:
 
 חשיבות מגוון המינים בדגש שימור מיני צמחים נדירים –
 Biodiversity with the emphasis on the conservation of rare plants species 
בכדי לשמור על מגוון ועושר מיני הצמחים של רמת נדיב עלינו להתמקד בשימור ומניעת היכחדותם של מיני צמחים שהפכו לנדירים ברמת הנדיב ובישראל. גידול המינים הנדירים בגן מוגן ישלים את פעולת השימור של מינים אלו באתרם הטבעי  ויהווה מקור של זרעים ושתילים להשבה לאתרים טבעיים. 
 
 שרותי המערכת האקולוגית בדגש האבקה והפצת זרעים –
 Pollination and seed dispersal as an example of the ecological ecosystem services 
 
שרות ההאבקה אותו מספקים דבורים, פרפרים וחרקים נוספים לצמחים בעלי פרחים בטבע ובחקלאות הוא חיוני להמשך קיומם ולשמירה על המגוון הגנטי שלהם. לתהליכי ההאבקה אין תחליף ולכן כה חשוב לשמור על המאביקים. בגן יודגמו תהליכי האבקה ייחודיים ומעניינים ותוצב כוורת דבורים שקופה ללימוד אורחות חיי דבורת הדבש.שרות הפצת הזרעים אותו מספקות ציפורים ונמלים לצד בעלי חיים נוספים הוא חיוני להמשך קיומם של מיני צמחים רבים מספור. בגן יודגמו ויילמדו דרכי הפצת הזרעים ותודגש ההתאמה של נדידת הציפורים בסתיו להבשלת הפירות העסיסיים של מרבית עצי החורש והמטפסים בצומח הים תיכוני. זאת, לצד תחנה לטיבוע ולניטור ציפורי שיר שתוקם בגן.
 
 אתנובוטניקה – Ethnobotany 
האתנובוטניקה עוסקת בקשר שבין חקר תרבות האדם (ethnology) לחקר הצמחים (botany) ומתמקדת בניצול הצמחים על ידי האדם לצרכי מזון, רפואה, קוסמטיקה וטקסטיל. בגן יוצגו חלק מהמגוון הרחב של עצי פרי ותבואות שמקורם בצומח הטבעי של ארץ ישראל והם בויתו על ידי האדם בכדי לספק לו מזון. בנוסף, תודגם בגן הפקת שמן מזיתים ויוצגו בו צמחי בר המהווים מקור להפקת תרופות, תבלינים, צבע ועוד.
 
 אנרגיה מתחדשת– Renewable Energy
אנרגיה מתחדשת היא אנרגיה שמקורה בתהליכי טבע מתמשכים ומתחדשים שאינם מתכלים כגון: רוח, קרינת השמש, גלי הים וכד'. מקורות אנרגיה מתחדשים נבדלים ממקורות אנרגיה מתכלים ומזהמים כגון דלק מאובנים (נפט, פחם וגז טבעי) ואנרגיה גרעינית, שהשימוש בהם כרוך בהקטנה משמעותית של מאגר האנרגיה הזמין שלהם ובפליטות פחמניות. בגן יודגמו ייצור אנרגיה סולרית, אנרגיית רוח והפקת אנרגיה מצמחים.
 
 אגנים ירוקים ומי נגר –Wetland and storm water management 
אגנים ירוקים בטבע, הם אמצעי יעיל לטיהור מים ולהפיכתם למים נקיים בתהליכים ביולוגיים טבעיים. אגנים ירוקים בנויים מחקים את התהליכים המתקיימים באגנים טבעיים והם אמצעי יעיל לטיהור מי שופכין למים נקיים. תהליך הטיהור מתאפשר הודות לפעילות פירוק החומרים המזהמים על ידי חיידקים שפעילותם מובטחת על ידי אספקת חמצן משורשי צמחים מתאימים הגדלים באגן. בגן יוקם אגן טיהור שיקלוט לתוכו מים שכבר טוהרו במתקן ביו-דיסק. מים אלו יטוהרו שוב לרמה שתאפשר לגדל בהם צמחי מים נדירים שנכחדו בעבר מרמת הנדיב. באגן נוסף יאספו לשימוש חוזר גם מי הנגר שיוזרמו אליו בעונת הגשמים  ממרזביי גגות המשרדים.
 
 ביומימיקרי –    Biomimicry
ביומימיקרי הוא תחום דעת ישן-חדש העוסק בלמידה מהטבע ורואה בטבע מקור אינסופי לפתרונות מקיימים לאתגרים הנדסיים, אדריכליים רפואיים ואחרים. בגן הקיימות נציג כיצד שמשו מנגנונים ומבנים שהתפתחו אצל צמחים ובעלי חיים השראה לפיתוח להמצאות בתחומים שונים. 
 
 
 בריאות הציבור ורווחתו - Human health and well being
לסביבה הטבעית תפקיד חשוב בבריאות האדם ורווחתו בשל הזיקה הטבעית של האדם לטבע (לפי מושג ה- Biophilia אותו תבע וילסון ב- 1984). הנטייה של הציבור להשתמש בסביבה הטבעית גבוהה כאשר סביבה זו נגישה ומוגנת. פארק רמת הנדיב מהווה אתר מוגן וגן הקיימות שבתוכו יהיה נגיש ומוסדר לכלל הציבור כולל לאוכלוסיות בעלי צרכים מיוחדים.  
 
 

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום